matematicka alebo fyzikalna otazka

wreck

chladomor, coby nemohla. spojenim BIOtechnologie a kvantovej mechaniky by sa mozno konecne podarilo dostat znamy myslienkovy experiment uja schroedingera do praktickej roviny. :)))

len si neviem dost dobre predstavit ako by deva studovala teoriu o objektoch s linearnymi rozmermi nejakych 10^-12 m, keby nechapala "preco je tam to na minus dvanastu". :))

chladomor

Čo sa do nej toľko navážate? Na biotechnológiách sa nezíde kvantová mechanika a operátory? Operátorovo totiž skoro nikdy neplatí a^-1 = 1/a lebo výraz na pravej strane v princípe nemá zmysel.

Ale vážne, ona sa vlastne len pýtala na to, že prečo sa požíva konvencia 1/x = x^-1
To je všetko, čo asi chcela vedieť.
Nuž, je to len konvencia, ale má dobré vlastnosti lebo (-1)*(-1) = +1 a preto v súlade s očakávaniami 1/(1/a) = (a^-1)^-1 = a^(-1)(-1) = a^+1 = a. lepšie odôvodnenie na takúto konvenciu mi teraz nenapadá.
Takže matticca nie je hlúpa, to možno len vy nestačíte pochopiť hĺbku jej otázky. Bez urážky.

wreck

tiez som nemilo prekvapeny, ze stvrtacka na vs nechape stredoskolsku matematiku a dokonca ma pocit, ze ide o fyzikalnu otazku. :))

m.s-1 je ekvivalentna jednotka k m/s. predstav si to m/s ako m/s+1 (meter za sekundu na prvu). nepise sa to tak, lebo zapis m/s uz implicitne (to slovo si vyhladaj, ak potrebujes) znamena, ze ta sekunda je umocnena 'na prvu'.

a ta -1 v m.s-1 znamena, ze sekundu presunies do menovatela a umocnis ju na prvu. ak by islo o zrychlenie, ktoreho jednotka je m.s-2, tak rovnaky prepis by bol m/s2. cize zase, presunies sekundu do menovatela a umocnis ju na druhu.

za domacu ulohu vypocitaj kolko je dva na minus druhu a napis nam to sem. :)

ostatni - nenasepkavat! :)

jankaaaaaaaaa

uz tuto temu radsej ani neotvaram. som znechutena a presne takyto ludia ma odradzaju od dostudovania na nasich skvelych vysokych skolach

sweater*

jak nechapes... sak to tu mas uplne dobre vysvetlene. ako rozumiem ze niekto nema bunky na matiku a tieto logicke veci, ale tak toto je taka banalita...

jankaaaaaaaaa

4tacka na vyske? na biotechnologiach? to by si sa mala teda riadne hanbit a nie este tu priznavat! to ako si presla vobec z matiky??? keby dekan tvojej fakulty o tebe vedel tak by sa asi prepadol od hanby!
aale toto je uroven nasho skolstva.. fuj

matticca

jankaaaaaa: som stvrtacka na vysokej skole (biotechnologie). a neviem horsie veci. napr. preco by 2+2 malo byt 4. pokial mi to niekto nevysvetli odmietam vediet ostatne zakladne veci.
ale dakujem za vysvetlenie, nepochopila som:/ padla otazka, preco tam je to na minus prvu...co z toho, k comu ucelnemu a praktickemu to tam je.