Od ananásu ma veľmi štípe jazyk - je to o.k.?

Príspevok v téme: Od ananásu ma veľmi štípe jazyk - je to o.k.?
ananasik

obvodna lekarka mi poradila, aby som si cez vikend dala dvojdnovu ananasovu dietu, vraj je to dobre na travenie a take kratke precistenie. dnes rano som zacala - za den treba zjest celkove len asi 800 gramov ocisteneho cerstveho ananasu. ja som si vsak zatial dala iba druhu davku a ani tu nemozem dojest, strasne mam uz z neho rozozraty jazyk, stipe ma a uz ma stipe aj podnebie. nie je to alergia, len taka strasna podrazdenost a citlivost. ten ananas pritom nie je ani velmi kysly.
je mi jasne, ze tu dietu nedokoncim, lebo sa neda. len sa chcem spytat, ci je to normalne, ze dve male davky ananasu mozu tak velmi rozdrazdit jazyk.

jazycok

no fuuuuuuuuuuuj ananas je teda bolo moje naj. ovocie ale po dneskajsku........... pleese poviete mi niekto co na to zaberie aby mi to stlmilo ten hnustni stipavy pocit

majkyy111

podla mna moze ist o alergiu. ja som napriklad mierne alergicky na vlasske orechy - mozem ich normalne jest, ale vo vacsom mnozstve ma znich pali jazyk a podnebie

betula

ja ananas konzumujem dost casto teda pravidelne. Myslim si ze zalezi dost na tom kde sa kupi. ked som si kupovala ananas z kauflandu alebo tesca aj mna zacal stipat jazyk a neskor cela dutina. na ananasy v kauflande sa ani nepozriem horor :D No ananas z hypernovy je lepsi. Ja si ho uz kupujem len v bille ma najlepsiu chut zo vsetkych a vobec nestipe. Je super stavnaty a mozem ho zjest kolko chcem bez akejkolvek bolesti

RNG

Bromelain, proteolyticky/bielkoviny rozkladajuci enzym sa v ananase nachadza najviac v nezrelom a v jeho stopke a hlubiku. Bromelain vydrzi teplotu az do 55 stupnov celzia, kratkodobo.
Nezrely ananas(a taky mate prakticky jediny, pokial si nepojdete na pole vybrat sami zrely) ma nielen hromadu bromelainu(ananas to pouziva v nezrelom stave na ochranu pred husenicami, tym to pri dostatocnom mnozstve zjedeneho uplne rozlozi telo). Naviac nezrely nema cukornatost a je plny ovocnych kyselin.
Ja kupujem lietadlom dopravovany z Kosta Riky(Costa Rica), ktory je skoro zrely a z toho viem zjest pomerne dost.
Jeme to po jedle, ako digestivum, tj zdroj traviacich enzymov.

liiii

aj mna ananas velmi stipe na jazyku a ten hnusny pocit ti zostane este niekolko dni uvidis. Ako uz bolo spomenute treba ho dobre ocistit, aj tie cierne bodky vsetko, a potom taky ocisteny ho poriadne este poumyvaj pod tecucou vodou a ked ho budes krajat pouzi novy cisty noz.

mate59

ale ananás v konzerve tie účinky ako čerstvý nemá,ale ak ho nakúpiš v akcii,možeš ho zmixovaný zmrazit a tak použit neskôr.

ananasik

vdaka, tak to idem urobit, zmixovany ho urcite skor zvladnem. aha, takze lekarka mi to asi poradila aj kvoli vahe, nejake to kilecko potrebujem zhodit. tak to nejako vydrzim. dufam, ze ked jem dva dni iba ananas, tak to nie je nebezpecne. jednozlozkove kury totiz nepokladam za idealne. ale zase, ked mi to poradila lekarka, tak asi vedela ze to neskodi.

mate59

palčivosť je sposobená prítomnostou enzymu bromelinu,ktorý pomáha pri chudnutí,práve tam , kde najviac páli, je brolínu najviac,takže by som ho nevyrezával.
Pre lepšiu znášanlivost ho zmixuj a vypi, môžeš zriedit vodou,nebude tak trpiet ústna dutina.