Som tehotna v 15tich

iotaaa:-)

keby sa to stalo mne, tak urcite by som to povedala svojim rodicom co najskor. A spolu s priatelom aj jeho rodicom. Nasi by sa na mna nehnevali, to viem urcite. Ani by na mna neboli nahnevani. Boli by iba smutni, ze sa mi nesplnia nejake sny co som mala, ale urcite by ma nezbili ani by mi nevynadali. Na potrat by som nesla, nedokazala by som zabit zivot, co by vo mne rastol. Ani nasi by to nechceli a to niesme veriaci. A podla mna to neni ani hanba ako tu niektori pisali, ze je to hanba pre teba aj pre rodicov - neni. A ked ti niekto povie, ze sa mas hanbit za to, ze si otehotnela taka mlada, netrap sa, budes mat ine starosti, potrebujes psychicku silu.
Nemyslim si, ze dievcata otehotneju v 15 vyslovene koli zlej vychove. Akoto, ze otehotnie aj stredoskolacka, ktora nechodi na diskoteky ani po vonku moc nechodi? Jednotkarka, ktora vela cita a vie ze chce ist na medicinu a uz v prvaku na strednej sa na nu pripravuje? Lebo aj takym babam sa to stava. moze sa to stat uplne kezdej babe, ktora si neda poriadne pozor a aj ked si da tak aj tak sa jej to moze stat, lebo sex je na plodenie deti. Ved kolke baby sexuju v takom skorom veku a neotehotneju iba koli tomu, ze mali sakra stastie, alebo o kusok rozumu naviac a pouzili kondom. A mozu byt slusne dobre vychovane, len su proste zalubene, mlade a neskusene.
mila denisajakabo, prajem ti vela zivotnej sily a aby ti rodicia boli maximalnou oporou.

Aja02

Catali_na, to si so svojim príspevkom robíš srandu? Odkiaľ by 15- ročná baba, čo ešte v živote nič nerobila iba roztiahla nohy malá prostriedky na výchovu dieťaťa? Blbosť. Nech pekne o tom, čo bude s tým dieťaťom rozhodnú rodičia. Oni ho budú živiť, nie to 15- ročné decko.

tretie oko

A si si sto percent istá, že to dieťa fakt máš? Potvrdil ti to lekár??? Ak hej, tak to rodičom budeš musieť povedať, budete to mať doma dusnejšie, ale sú to tvoji rodičia a v prvom rade by ti mali pomocť. Aj ja mám 15 a chápem, že si v strese, v takejto situácii by bol na tom rovnako asi každý. Ak by som dopadla rovnako ako ty, tak by som si to dieťa nechala, žiaden potrat, ono za vašu nezodpovednosť nemože. Poprípade by som ho dala na adopciu, no myslím, že to jednoduché nebude, ak by si ho už držala v rukách. Je to len na tebe, snáď sa rozhodneš správne a nejako sa to vyrieši, držím palce...

Catali_na

Ja ti teda neporadím, ako to povedať rodičom.. byť ja tvojou mamou, neviem či by mi praskli nervy alebo....
máš síce len 15, ale podla mňa je potrat vražda!§ň //nie som nábož.založená// ale som proti potratom, a ak to dieťatko ozaj chceš, tak ti držím palce! Neviem či to je nezodpovedné...mala si skôr nezodpovedný styk , ale čo sa stalo, stalo sa.. Nedá sa to tajiť donekonečna, raz ti bruško narastie.. Ale ako sa cítiš byť mamičkou - zodpovednou a šťastnou , ja ťa len podporím... teda aspoň týmto.. ak preňho máš prostriedky a prostredie na život, je podla mňa len dobré, že ho nezabiješ... Moja sesternica tiež otehotnela trošku skôr -v 18- no dieťatko si nechala a teraz sa veľmi teší..ak si pripravená a cítiš sa na bábo - držím palce

Leela333

Mnohí z vás tu píšete, že poznáte veľa mladých mamičiek, ktoré to zvládajú a že si nepokazili život, atď.
Ale zamysleli ste sa nad tým, že je to skôr do plaču, že je ich práve toľko? Deti majú deti. Smiešne. Aj ja som koľkokrát stretla mladú babu s bruchom a možno ma odsúdite, ale ja na jej mieste by som sa nenormálne hanbila. Rovnako je to hanba aj pre jej rodičov, lebo podľa tohto teraz všetci ich priatelia a známi ich odsúdia ako neschopných rodičov, pritom oni sa možno snažili ju dobre vychovať, ale asi jej dali priveľa voľnosti a mladá už nevedela, čo od dobroty. Tak sexovala. Keď som bola mladšia, rodičia ma nepúšťali na diskotéky, nenechávali ma do noci vonku, vlastne ma držali dosť zkrátka a ja som bola, samozrejme, na nich naštvaná. Teraz by som sa im poďakovala, ako to tu čítam. Myslím, že zo mňa vychovali osobu, ktorá myslí na dôsledky svojich činov, hoci som aj ja občas trochu vymýšľala.
Pre vás, ktorí píšete, že dieťa je radosť a bude rada, keď si ho nechá chcem len povedať, že pre jej rodičov to radosť nebude! Oni budú tí, čo sa budú o decko starať, keď bude chcieť ísť matka niekam s priateľmi alebo chodiť do školy.

Nela41, to, že jej niekto radí potrat neznamená, že je zakomplexovaný, na to si ako prišla?

Veronicka2, predstav si, že ja som mala predstavu o svojej budúcej kariére už v 15 ;-) Preto som si vybrala strednú takú, ako som si vybrala a neskôr aj vysokú. Predstav si, že existujú aj ľudia, ktorí v puberte nemyslia len na to, čo si ráno oblečú ;-)

Zhrniem to, aby som len "nemoralizovala". Rozhodnutie či ísť na potrat alebo nie, nechám na teba (lebo si nemyslím, že rodičia by ju nútili, keďže to prináša so sebou aj svoje riziká). Ty s tým rozhodnutím budeš žiť. Áno, dá sa to zvládnuť, určite. Hoci spôsobíš rodičom neskutočnú príťaž, lebo sama nebudeš schopná sa o to starať. V každom prípade sa priznaj, lebo časom to na tebe aj tak zbadajú. Nebudem ti klamať, bude to zlé. Možno ťa zmlátia, navrieskajú na teba a potom ťa začnú ignorovať. To len preto, lebo z teba budú veľmi sklamaní. Ale na to si mala myslieť skôr. Ale sú to tvoji rodičia a nakoniec sa cez to prenesú, lebo ťa ľúbia a určite si obľúbia aj to dieťa, ak si ho teda necháš. Čakajú ťa ale krušné časy, s tým rátaj.

winki

Presne tak ja tiež neodsudzujem každú 15 ročnú mamičku, ale veľmi veľa záleží od toho aké má rodinné zázemie. Ona ešte bude dlho potrebovať pomoc rodičou či už finančnú alebo , aby niekto to malé strážil, keď si bude robiť školu, poprípade bude chodiť do roboty. V tomto veku to absoltne nezaleží len a len na nej pretože sama to nezvládne.

Honor

Nela, to sú len názory, ktoré sme si vyjadrili, či by sme si MY to dieťa nechali alebo nie, to však neznamená, že sme zakomplexované. Nech si dievča robí čo chce, ale sťaží sa jej to poriadne.

Tie reči ako je veľa takých mladých mamičiek a ako to zvládli, aké majú teraz krásne deti a sú pyšné na ne - poznám to a verím tomu, ale treba brať ohľad na to, čo všetko vôkol toho obnáša, ak je pripravená na to tak samozrejme - držím palce. Lenže dievča má len 15 rokov a nezávisí všetko od nej. Rodičia tu zohravaju dosť veľkú rolu. Možno má ešte nejakých súrodencov a ešte živiť jedneho člena navyše pokiaľ mladá bude chodiť do školy, poviem vám, pekná fuška.

To je všetko na margo toho, čo tu bolo popísané, nehádam sa a akceptujem všetky názory. Mimochodom zakladateľka sa asi nevyjadrí po prečítaní komentárov...

1kolka1

boze ved sa nehadajte ... musi sa rozhodnut sama, poprípade s rodičmi... ja sa k tomu neidem vyjadrovat, ale taktiez jej nepomoze ked vy sa tu budete hadat... napriek tomu, všetko najlepšie ku dňu matiek :P (neber to v zlom, odľahčujem tému :))

yfeyz

nela: si smiesna :D sa tu hras na spasitelku? vsetky rady tu su podla teba hlupe, iba tvoja je ta najspravnesia ze?:D a to ci 15 rocne decko pojde na potrat alebo nie, rozhodnu jej rodicia, ktori su za nu zodpovedni a budu sa starat o tri nezabezpecene mlade krky.