Kamaratstvo?

Príspevok v téme: Kamaratstvo?
lobogo

Zdravim, viem, ze tem s podobnou problematikou tu je pozehnane, no aj tak zalozim dalsiu.

Mam 19 a pred polrokom som sa blizsie zoznamil so spoluziackou. Vlastne ani neviem ako to cele vypuklo, kedze nema vela priatelov v triede (bola rok v zahranici) a ani ja som spociatku nedaval velke sance, ze by z toho mohlo byt co i len dobre kamaratstvo. No zmylil som sa. Casom sme zacali byt coraz viac a viac v kontakte, zatial vacsinou cez net, no neskor k tomu samozrejme pribudli aj osobne stretnutia. Vedeli sme spolu prepisat ci prekecat cele hodiny, vzdy sme si mali, co povedat. A tak postupne vznikalo dovernejsie a dovernejsie kamaratstvo. Pred necelymi 2 mesiacmi sme zacali spolu travit asi az prilis vela casu ako by bolo na kamaratstvo unosne, v podstate to bola skoro kazda nasa volna chvilka. Bolo nam proste spolu obom dobre.

Od zaciatku som vedel, ze mala priatela, hoci podla mna to bol nefungujuci vztah, kedze jej priatel bol sebecky, nemohla v nom mat snad ziadnu podporu, pomoc a istotu, prilis casto sa hadali, nebola s nim stastna a casto sa trapila, nemali sa o com poriadne rozpravat, jemu by nevadilo mat aj viac priateliek (nakoniec tak to aj skoncilo, ze si nasiel dalsiu a kamaratke tvrdil, ze ona bude vzdy ta hlavna) a za cely cas, co ju poznam som nepocul o nom jedine pozitivum. No aj ked som vedel, ze je zadana, tak som s tym nevedel prestat a po case som zacal citit nieco viac ako len kamaratstvo, co som jej zanedlho aj povedal (sam neviem preco som to citil a citim, kedze pokial by nezmenila svoje rozmyslanie v niektorych veciach, tak by to asi nebolo idealne, no stale sa nedokazem tohto pocitu zbavit, pretoze ma pre mna aj dost dobrych pozitivnych vlastnosti a predsa nikto nie sme dokonaly). Samozrejme, ako to byva, tak nezdielala rovnake pocity, hoci tvrdila, ze som uplny opak jej priatela a dovolim si povedat, ze by som sa k nej po povahovej stranke hodil. Cas plynul a problemy v jej vztahu sa zacali prehlbovat a ona sa zacala trapit. Kedze sa nerad pozeram na to ako sa ludia trapia, tak som sa jej snazil pomoct a este viac sa k nej naviazal. Zanedlho odisla na mesiac za svojim priatelom (vztah na dialku) a povedal som si, ze sa za ten cas skusim odputat, pretoze mi to ublizovalo a psychicky vycerpavalo, kedze som vedel, ze z toho nic viac nebude, i ked mi to nikdy na rovinu nepovedala. Samozrejme, namiesto toho, aby som sa odputal, sme boli skoro kazdy den v kontakte a z jej spravania bolo citit, ze sa dost trapi, co mi nakoniec aj potvrdila. Snazil som sa jej teda pomoct, aj na ukor seba sameho, len, aby bola veselsia a spokojnejsia. Za ten mesiac sme sa zase rozpravali aj o nas dvoch, kde som sa v podstate nedozvedel nic nove a zas ziadna jednoznacna odpoved (keby ju sama vedela, tak by mi ju podla mna povedala, kedze sme k sebe uprimny vo vsetkom), len to, ze keby mala rozum bola by uz davno so mnou, ze som pre nu az prilis dobry ci co, atd. Na otazku, preco by si to nevedela so mnou predstavit, mi dala hned niekolko dovodov (podla mna vacsina z nich hlupych, ale respektoval som to). No stale som nevedel pochopit, preco mi zas o par dni na to po hadke s priatelom pvoedala, ze keby mala rozum bola by uz so mnou. Vedela, ze som sa uz v tom case trapil kvoli tomu, no ja som si stale vravel, ze je tam mozno sanca a ak aj nie, tak sa mi podari od nej odputat a budeme aspon vyborni kamarati.

Tyzden dozadu, tesne pred jej nevratom domov, sa s priatelom rozisla. Namiesto toho, aby bola stastna sa trapi este viac (hoci to nechapem, lebo tak primitivneho cloveka ako je jej priatel, sice som ho poznal len z pocutia, som nevidel uz pekne dlho). No asi to je normalne po 2 rocnom vztahu. Povedal som jej, ze jej pomozem, aby na neho dokazala zabudnut (asi chyba). V priebehu tohto tyzdna mi jeden den zas povedala, ze chce cas, ze je tam sanca, ze raz budeme spolu (neviem, naco to hovorila). No na dalsi den zas povedala, ze sa boji, ze by vztah so mnou nebol idealny. Viem, asi sa cez to nedokazem preniest, ale fakt nechapem, co by jej na mne tak vadilo, ked po povahovej stranke som podla nej uplne super a je jej so mnou dobre. Raz mi aj sama povedala, ze by sa asi chcela vratit k byvalemu, pokial by mal len ju, hoci sama priznala, ze by nebola stastna (nepochopim to, len si tak ublizovala).

No a v podstate ani neviem, preco to tu vlastne pisem (napisal som to dost chaoticky ako vidim), len som sa potreboval asi vyrozpravat, lebo neviem, co mam robit. Nechcem s nou prerusit kontakt, i ked to by bolo asi to najlepsie riesenie, i ked spociatku by to bolo pre mna dost tazke, najma preto, ze som si na nu az prilis zvykol, na jej pritomnost, hlas, objatia a aj na to, ze to je momentalne jediny clovek, ktoremu mozem povedat uplne, ale UPLNE vsetko. Navyse viem, ze tento krok by velmi ublizil aj jej, kedze mi to povedala. No na druhej strane, ja neviem ako sa mam k nej spravat ako ku kamaratovi, ja sa stale snazim, aby som to dokazal, len mi to nejde a nedokazem to znovu posunut do tejto urovne. Este ked mi k tomu jej spravanie a niektore konanie ublizuje este viac, no ona si to asi neuvedomuje, aj ked vie, ze sa fakt trapim. Podla mna sama nevie, co chce, raz mi povie, ze nechce o mna prist, ze by jej to nesmierme ublizilo a ranilo ju, ze jej zatial snad nikto tak nepomohol a nenasla by asi ineho, ale na druhy den mi povie, ze to respektuje a ze mozno jej pomoze niekto iny.

Asi nepochopite ako som to presne myslel (tazko sa to pise), no aj tak som mal za potrebu to sem napisat. Chcel by som vediet, co by ste robili vy v mojej situacii, ako by ste sa ju snazili vyriesit pre stastie oboch, pretoze uz mam toho pomaly fakt dost a viem, ze coskoro ma zase jej nejaky krok rani. Vdaka za pripadne odpovede.

lobogo

Som rad, ze sa tu objavil aj tento nazor, aj ked ma zase trosku zneistil. Ved prave, ze pokial mam silu, zatial si nechcem nejak pripustat, ze to vzdam alebo nieco take, ako som povedal, vsetko ukazu uz najblizsie dni. Pretoze su dni, ked citim, ze to zvladnem takto a budem pomahat, len tych zacina byt pomenej a potom su dni, kedy sa zobudim a hned myslim na nu (sam neviem preco) a trapim sa. Kazdopadne nelutujem, ze pomaham, predsa keby som nechcel, tak to robit nebudem. Tak rozhodne by som bol rad, keby sme ostali aspon kamarati, ak by z toho aj nic nebolo, vsetko to zavisi od toho, ako budem schopny sa s tym vysporiadat, no ak sa rozhodnem pre tento krok, tak budem musiet pravdepodobne zmenit svoj pristup a spravanie k nej, hoci viem, ze si na moje spravanie uz zvykla, no myslim, ze mne to bude nadalej stale ublizovat. Vdaka :). Ja ju predsa chapem a taktiez ona pre mna znamena vela. To, ze je nestastna viem, vidim a taktiez citim, ze ju stale cosi trapi, len tu uz neviem ako jej ja pomozem, skusil som snad vsetko, aj som jej povedal a obcas jej to aj zopakujem, ze ak chce byt stastna, musi sa aj ona zmenit v niektorych veciach ako aj ciastocne v mysleni, lebo podla mna jej niektore kroky ublizuju, no ona musi vediet, co je spravne pre nu a co nie, len nech to za par rokov nelutuje.

Zora26

Ja som mozno ina, no pokial by som mala silu tak by som pomahala...Vzdy som to tak robila a nelutujem... A z vlastnej skusenosti viem ze aj takyto vztah moze časom fungovat ako kamaratsky... Bude to dlhe a tazke no da sa to... nieco podobne sme prezivali s mojim naj kamaratom, potom sme to aj spolu skusili, nevyslo to ale zostali sme nadalej naj kamoši, no to je o povahe a ochote vysporiadat sa s vecami u OBOCH ludí. držím palce...
Ale ja tu holku chapem :( a ver že pre nu znamenas vela...len teraz zial nevie hladiet na nic ine iba na svoje nestastie

lobogo

Ja viem, ze by som to asi mal nechat tak, len zatial to asi nedokazem, proste zalezi mi na tej osobe asi az prilis momentalne, no viem, ze v najblizsich dnoch sa budem musiet rozhodnut a len dufam, ze spravim ten spravny krok. Ja uz ani neviem v co dufam, chcem len, aby bola aj ona stastna, lebo mam pocit, ze momentalne fakt nie je, len ja s tym uz aj tak viac nemozem spravit, myslim, ze som spravil vsetko, co som vedel. A taktiez som jej vravel, ze je to jej zivot, nech sa v ziadnom pripade neriadi podla mna, ale nech sa vzdy rozhoduje tak, ako ona uzna za vhodne, nechcem jej do nicoho zasahovat. Ale mas pravdu asi, ze takto sa asi dalej nepohnem, najhorsie je, ze ja si to sam uvedomujem uz vyse mesiaca. To, ze to nema lahke, to respektujem a uvedomujem si to, prave preto jej to nechcem stazit este tym, ze to s nou prerusim, lebo este asi potrebuje pomoc, len ci som schopny ju este aj ja dalej poskytovat. Vdaka za nazor.

Honor

Lobogo, nechaj to tak už. To je moja rada. Vložil si do toho naozaj veľa, obdivujem ťa, si naozaj dobrý chlapec podľa toho, čo píšeš, ale ak vidíš, že sa dievča nevie rozhodnúť, stále ju to ťahá k druhému, tebe hovorí, že možno budete raz spolu, proste to nechaj plávať. Ono sa takto budeš len zožierať a tajne dúfať, že ju osvieti a rozhodne sa pre teba. Nechaj to na ňu, nech sa rozhodne akokoľvek aj pre tu horšiu možnosť, je to jej život a ak chce byť s ním tak nech si trpí to, čo si vybrala. A možno raz si to uvedomí a príde za tebou a skončíte spolu alebo to bude pre ňu neskoro, ale fakt..nečakaj, lebo takto sa ďalej nikdy nepohneš, ona to tiež nemá ľahké.

lobogo

Viem, ze nechat si ublizovat nie je dobre, len ked ja asi stale dufam, ze sa nieco zmeni, ci uz to, ze ju ziskam (sam neviem ci to, ale chcem posledne dni) alebo to, ze aspon ostaneme spolu vyborni kamarati. Ja som jej rad pomahal, uz len preto, ze som vedel, ze tu pomoc potrebuje a nema jej, kto iny a sama by spravila este viac hluposti ako narobila. Hento si vravim aj ja, ze mozno, ked ma strati si uvedomi, co mala, respektive, co mohla mat (tym nechcem povedat, ze som dokonaly, to zdaleka nie). Ale ako ju poznam, bude ju to mozno len boliet a nedojde jej, co vsetko som do toho dal a obetoval zo seba. Uz sme sa o tom rozpravali, ze to takto dalej pravdepodobne nepojde, ale ona sa ma spytala, ze ci moze za to, ze som sa do nej zalubil, len ked potom zas niekedy spomenie, ze mozno raz budeme spolu, tak neviem, co si mam mysliet. Mozno mi za to ani nestoji, len si to neviem uvedomit. Lenze ja ju nechcem obmedzovat, to je moja chyba, ze mi iste veci ublizuju, ze som zapojil do toho aj city casom, nemozem jej zasahovat do jej zivota predsa.

kafe

lobogo, nechať si ubližovať je masochizmus. Pomôcť niekumu je fajn, ale pomáhať do vyčerpania vlastných síl je sprostosť. Proste stačilo. Asi až keď ťa stratí si uvedomí, čo si pre ňu znamenal, čo k tebe cíti a čo vôbec chce. Áno, bude to bolieť JU, TEBA tiež, ale sám vidíš, že ani teraz, keď ste v kontakte to vôbec neni v pohode. Možno sa vráti k bývalému a bude trpieť, lebo je trubka. Žiaľ tomu nezabrániš aj keby si stál pri nej. Takže radšej rázny rez, ako nekonečné naťahovanie - ja by som v tvojej situácii prerušila s kočkou kontakt s tým, že nech si teda utriedi v hlave myšlienky, lebo aj ty si človek a sú veci, ktorými ťa ona zraňuje a teba to dosť vyčerpáva.

lobogo

Ja tomu chcem zabranit, aj sa o to snazim, popravde robim pre to snad vsetko, stale, ked o tom uvazuje jej vravim, ze je to hlupost, ze musi rozmyslat, ze jej ublizuje a nebude stastna, a tak. Uz som myslel, ze to neviem posudit objektivne, kedze nieco citim, ale dalsia jej vyborna kamaratka povedala v podstate to iste, co ja. A v podstate ide o take dovody ako si asi napisala, ze nechce byt sama a tak, ale stale tvrdi, ze ma nieco na nom rada, na otazku, co, vravi, ze je mily, lenze mily je v tejto dobe snad kazdy. Tlacit na nu netlacim, skor chcem na to zabudnut asi, lebo viem cim presla, rozpravame si uplne vsetko (nemame zabrany). Oporou som chcel byt, konieckoncov som jej to aj slubil, lenze mna to posledne dni strasne uz vycerpava a najma preto (bude to zniet divne), ze popri tom riesi ostatnych chlapov, ktorym ide podla mna len o sex s nou (neviem ako to mam napisat). Mna to tesi, ze som jej pomohol v tazkych chvilkach, ja to nepopieram, len posledny mesiac som kvoli vlastnej hluposti cely prisposobil jej.

Zorka 26

Viem povedať iba toľko, ak sa dá, zabráň tomu aby sa ku svojmu býbalému vrátila. Sama mám za sebou rozchod po dvoch rokoch, kde bol môj priateľ podobný z viacerých strán. Sama som sa ku nemu vrátila niekolkokrát - zo strachu ze zostanem sama a zo zvykua z naivity ze ho zmením. Ale ak sa vráti bude iba trpieť... A čo sa týka teba...daj jej čas, nikto nemôze vedieť čím všetkým si prešla - netlač na ňu a buď jej oporou, iba čas ukáže či to prerastie do niečoho iného. Ale ak aj nie niech ťa teší pocit, že si jej pomohol v najťažších chvíľach