Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Minimálka v Nemecku

Maoam

0vecka, ale co viem, tak urad prace im zapocita väcsinu z tej sumy, teda ak to robia oficialne, tak z toho vela nemaju. No jedine ak to robia nacierno, ale to je pekny risk. Teda v DE urcite :-/, tu sa s nikym nikto nehra,ked sa na nieco pride, mega problem :DD.
A veru, na nekvalifikovane prace, urcite UK alebo Skandinavia, dvojnasobny plat ak nie viac.

0vecka

2 maoam jj to sa snazim oklukov povedat... na nekvalifikovanu púracu su dobre aj skandinavske krajiny....

inak tie 400 EUR job to maju podla mna ako vedlejsak popripade nezamestnani... pretoze dostavaju davky aj ked skasiruju tych 400

Maoam

gregor: zavisi od tvojej kvalifikacie, ak si kvalifikovany v oblasti, kde su v DE ziadani zamestnanci (aj cudzinci), tak vyskusaj DE; ak chces robit nekvalifikovanu pracu, napr. opatrovat (ak nie si zdravotak, zachranar a pod), tak chod do inej krajiny, Dansko, Holandsko, UK - podstatne vyssi plat ako v De, v DE by si nezarobil ani na najom v mini-byte a suche rozky pri nekvalifikovanej praci (= strasne nizky prijem)

Maoam

Ovecka: suhlasim s tym, ze vramci DE su aj velke regionalne rozdiely a velke platove rozdiely v zavislosti od branze

su oblasti, ktore su superacky platene, najmä technicke, inzinierske pozicie, lekari atd.

este k tym 400e - ako som uz pisala, je to fajn na privyrobenie si, pre studentov, alebo pre dochodcov ako vedlajsi prijem, ak maju nizsiu penziu, pripadne pre mamicky, ktore si chcu na par hod v tyzdni privyrobit
ano, je to malo, aj na 15h/tyzdenne je to nizka mzda na DE-pomery, ale ver tomu, ze tento job ma hrozne vela ludi, od predavaciek, cez pomocne sily, cez casnicky v restike a pod :-///, vsak staci, ze kuknes do novin - na inzeraty, pracovne ponuky, tam sa to tymito 400e-jobmi doslova hmyri a uz su tym obsadene vsetky branze vratane opatrovatelskych prac kvalifikovaneho personalu v domove dochodcov a pod....
no hrozne proste

vyzit v DE z toho samozrejme nemozes

0vecka

2 gregor co chces robit prva vec... napr u mna v obore a lokalite dostane absolvent bez akychkolvek spracovnych skusenosti okolo 3200-3500 a je jedno ci je to nemec alebo poliak

zalezi kam do nemecka a co ides robit inak tych par stovak je smiesna suma....

0vecka

2 Maoam to je mozne ale netusim kto si tu moze dovolit zit zo 400 EUR mesacne... podla mna su to platy len pre studentov popripade zeny v domacnosti dochodcov atd atd...

aj kebyze je to 60 hodin mesacne tak je to menej ako 7 EUR na hodinu ... nechce sa mi verit ze by kvoli tomuto niekto chodil do nemecka... a nemci ze by kvoli tomuto pracovali... kedze asi vies ak mas taketo info ze ako sa zije nemcovi na socialnych davkach to mozno tak z afriky niekto dojde preto si nemyslim ze je to nejako velmi zneuzivane alebo ze to narusa pracovny trh...

Maoam

Davidos, ako ti uz bolo spravne pisane, v DE nejestvuje zatial plosna minimalna mzda, ale su kolektivne zmluvy, ako ti uz niekto spravne napisal

ma to vyhody aj nevyhody, ako vsetko

co sa prijmu tyka, existuje ale nieco ako existencne minimum, ak sa nemylim je to necelych 8000eur/rocne/1 dospelu osobu, tak si to rozrataj, kolko to mas na mesiac

okrem toho mas este rozdiely medzi zapadnym a vychodnym Nemeckom v platoch

Maoam

400 Euro-Basis-Job alebo Minijob ma dve stranky, ta pozitivna je, ze brutto=netto (pre zamestnanca, zamestnavatel odvadza istu malu pausalnu sumu do soc. poistovne a do zdravotnej poistovne), je velmi vyhodny pre studentov, zeny, ktore chcu par hod do tyzdna pracovat, ale menej ako na polovicny uväzok, alebo pre dochodcov ci invalidnych dochodcov, ktori si smu privyrobit do vysky 400e/mesiac, inak sa im potom krati renta, co sa odprac. hodin tyka, je to tusim hranica 15h/tyzden, alebo 60h/mesiac, ale poznam pripady, kde dotycni pracuju 20h tyzdenne

nevyhodou je, ze sa to strasne zneuziva najmä zo strany zamestnavatelov, beru ludi na 400e/job, kde by v minulosti z toho bol polovicny pracovny uväzok s podstatne vyssimi odvodmi do soc. poistovne a tym padom v starobe aj ovela vyssim dochodkom, z tejto sumy odvadza zamestnavatel tak nizku sumu, ze ludia, ktori takto robia dlhe roky budu sakramentsky nemilo prekvapeni, ked raz budu dostavat dochodok (ak)

a tak je tazke dostat job na polovicny uväzok,a lebo 30h, lebo väcsina zamestnavatelov berie ludi na 400e/joby, kedze je to pre nich daleko financne vyhodnejsie a lacnejsie :-//

ale ako som uz spominala, pre studakov, dochodcov, alebo mamicky, ktore si chcu trocha privyrobit, vyborna moznost...