vyplacaju mi davky v hmotnej nudzi aj ked uz asi nemam narok

Príspevok v téme: vyplacaju mi davky v hmotnej nudzi aj ked uz asi nemam narok
ottazka

Ahojte.. Zaujimala by ma takato vec. Bola som evidovana na urade prace, ale zaciatkom marca 2012 som si zalozila zivnost a z uradu prace som samozrejme odisla. Stale mi vsak chodia davky v hmotnej nudzi (zarabam mesacne cca 600 euro). Je to bezne? Alebo niekde nastala chyba? Ak ano, neviete co mi hrozi, ak to nenahlasim? Dakujem krasne za kazdu odpoved...

ottazka

Hej... Dakujem vam.. Pozerala som si ten zakon, ja som si myslela, ze sa staci len vyradit z evidencie uradu prace a to staci.. Ale posielaju mi to asi kvoli tomu, ze som nenahlasila ako zivnostnicka aky mam prijem.. Co najskor to pojdem vybavit..

rabm

ver tomu, ze raz na to pridu, system nezabuda! A cim dlhsie to nehlasis, tym vacsie riziko pre teba. Samozrejme si to vyziadaju naspat, ale ak to trva dlho, co trva uz niekolko mesiacov, budu sa na teba divat ako na podvodnika a podla toho konat.

[zruseny17]

Povinnosti a zodpovednosť občana
· ohlásiť úradu písomne do ôsmich dní zmeny vo všetkých skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku a príspevky a na ich výplatu:
oznámiť výšku svojich príjmov a hodnotu majetku,
ohlásiť zmeny v ich výške ako aj zmeny v rodinných a majetkových pomeroch,
· na výzvu úradu preukázať skutočnosti rozhodujúce na poskytovanie dávky a príspevkov, ich výšku alebo výplatu v lehote do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, ak úrad neurčil dlhšiu lehotu,
· ak občan v hmotnej núdzi nevyhovie výzve v určenej lehote možno výplatu dávky a príspevkov zastaviť,
· občan v hmotnej núdzi je povinný vrátiť dávku a príspevky alebo ich časť zvýšené o 10% ak:
nesplnil niektorú jemu uloženú povinnosť a prijímal dávku a príspevky, hoci vedel a musel z okolností predpokladať, že sa vyplácajú neprávom alebo vo vyššej sume než patrili; v prípade podozrenia z trestného činu podvodu úrad podá podnet orgánom činným v trestnom konaní na začatie konania,
úmyselne spôsobil, že dávka a príspevky sa vyplatili neprávom alebo vo vyššej sume ako patrili; úrad podá podnet orgánom činným v trestnom konaní na začatie konania,
· ak si občan v hmotnej núdzi nesplnil svoje povinnosti ustanovené týmto zákonom úrad rozhodne o zastavení príspevkov v trvaní šesť mesiacov.

www.upsvar.sk