Ako sa naučiť vyjadrovať

sweater*

to sa pekne mylis s tym psychologom, on ti da konkretne rady alebo normalne to budete cvicit na sedeniach alebo proste robit veci ktore nato zaberu, psychologovia nezaobaluju svet do ruzovych farieb to mi ver, mam osobnu skusenost takze... a BTW presne kvoli takemuto istemu problemu :)

pe84

skus viac citat, tym sa viac dozvies, postupne si utvoris nazory na veci a tiez ziskas vyznamnu slovnu zasobu a ked sa budes mat vyjadrit tie spravne slove pridu same...

Milky

Nie je to jednoduche.
Musis sa naucit rozoznat, komu povedat ze je somar, komu ze je motyl z dlhymi usami.
To chce iba prax, empatiu, no a tak ci tak sa stane ze neodhadnes cloveka.
Vtedy si uvedom pravidla asertivity, mne to pomohlo.
1. Mám právo posudzovať svoje správanie, myšlienky, city.
2. Mám právo posúdiť, či a nakoľko som zodpovedný za problémy druhých ľudí.
3. Mám právo robiť chyby a byť za ne zodpovedný.
4. Mám právo povedať: Ja neviem..
5. Mám právo robiť nelogické rozhodnutia.
6. Mám právo povedať: Nerozumiem ti..
7. Mám právo povedať: Je mi to jedno..
8. Mám právo zmeniť názor.
9. Mám právo nevychádzať výborne so všetkými ľuďmi.

Pomohlo ti to?

Jefitto

Tak ja som za tie roky sa vycvičil tak, že nemám problém hocikoho poslať aj do pi...
Proste poviem rovno svoj názor a ak ho nechce pochopiť slušne, tak mu to vysvetlim vulgarne :D

Silvia.

Mr fantastic
taketo niečo som chcela vedieť. Ďakujem a budem s asnažiť brať ludi ako seberovneho človeka ak som to spravne pochopila a povedať svoj nazor aj napriek strachu.

mr fantastic

coze?! v ziadnom pripade neber ludi ako bezvyznamne osoby ci zviera.
tvoj problem zmmizne ked dokonale pochopis, ze sme vsetci taki isti ludia, ktori si zasluzia uctu. ako od teba, tak aj ini by sa mali tak spravat k tebe. chces aby sa k tebe spravali ako k menejcennej alebo ako k zvery?
ludi maj v ucte, ale pamataj, ze nie su lepsi ako ty, ani ty nie si horsia ako ini. preto sa mozte spolu rozpravat ako ludia. na urovni, bez strachu a priamo, taktne