Správanie starej ženy

Príspevok v téme: Správanie starej ženy
dedy

Žijeme so starou mamou, vek sa blíži k 80tke. Nikdy s ňou bývanie nebolo ľahké, vždy bola dosť panovačná a dirigentka, málo komunikovala a ak tak len rozkazovala. Avšak v poslednej dobe, cca dva - tri mesiace býva agresívna, snaží sa rozoštvať rodinu, všetkých obviňuje že kradnú (má samostatné poschodie, kde nik okrem nej nechodí), akurát včera ukázala svojej dcére, že peniaze nosí zastrčené v nohavičkách, aby jej nikto nič neukradol, pričom sama si všetko skrýva a potom nevie nájsť. Okrem toho zabúda. A nadáva nám a vyhráža sa zabitím. V štýle "ja vás tu všetkých pozabíjam, okná porozbíjam, všetko porozbíjam, tie dvere hore vám rozbijem." Rozprávať sa s ňou nedá, lebo vždy to končí amokom. Asi dvakrát bola hospitalizovaná v nemocnici, pretože pri týchto jej každodenných (!) amokoch sa jej prudko zvýši vysoký krvný tlak, a tak ju sanitka odviezla preč. Prvýkrát tam bola pár dní.
Takmer každý večer má nejaký agresívny výstup, a potom zvyšok dňa je kľudná. Správa sa, akoby sa snažila získať si pozornosť a keď všetkých rozčúli a postaví do pozoru tak je kľudná a spokojná. Robili je aj ct-čko a vraj je v poriadku. Odporúčali jej psychiatrické vyšetrenie, ale nevieme či sa nám podarí ju tam dostať. Pred chvíľou sa vrátila z nemocnice po včerajšom nočnom amoku, pritom celý čas nadávala na môjho otca-jej syna ako kradne a ako jej ani jesť nedáme (pripravený obed nechá na mieste, kde jej ho položíme). Dosť sa bojím o vlastných rodičov, otec má vysoký krvný tlak, a pri každodenných naťahovaniach, sa bojím, aby sa mu niečo nestalo. Včera po jej výstupe mal zase 180/110. My máme pocit, že nebude šťastná, kým nás nedostane do hrobu, lebo toto sa už vážne nedá vydržať. Neviete poradiť čo robiť? Na koho sa obrátiť? Aké máme možnosti? Máme čakať kým niekomu naozaj neublíži? Prosím poraďte, nemá niekto skúsenosť?

Zaran

Strčiť do starobinca-bez pardonu!!!Teraz ma možno daktorí odsúdite, poviete že jake je to kruté,že je stará,chorá,senilná,osamelá a bla bla bla okolo toho ale to,že už má svoje roky jej nedáva právo ničiť život okoliu aj tak si myslím,že v heime jej bude lepšie-tam bude mať svojích rovesníkov, kvalitnejšiu starostlivosť,šecko a aj vy si konečne vydýchnete,len bude treba obetovať jej dôchodok:D

bez_S

"Nech už skape konečne." fuj až zima po mne prešla...toto by zo mňa nikdy nevyšlo...si uvedomte , že aj vy budete starí ..už mi lezú na nervy ľudia , ktorí stále osočujú ľudí. Už 50 roční ľudia sú starí v tejto chorej spoločnosti normálne sa bojím staroby...panický strach..keď vidím ako ma ľudia "príjmu"

vnučka

no ludia, toto tu nepiste ze stari ludia stara hnusna skola. lebo moja babka ma 65, prababka 87 a obidve su uzasne a velmi mile. take dobrucke babicky, prababka stale este vypeka ked k nej prideme, nechce ani dokonca aby sme jej pomahali upratovat, ked prideme pred sviatkami ze vyluxujeme a umyjeme okna, najradsej by bola len aby sme sedeli a ona nas obsluhuje. a ked sme jej pred vianocami priniesli napecene, skoro sa rozplakala, ze ci uz ona nevladze. toto su mamine starke a otcova mama ma 67 a tiez je velmi dobra. nechapem o com to tu pisete, ako je mozne, ze v jednej rodine su taketo vztahy. my sa vzdy vsetci na seba tesime, k babkam chodievam este aj teraz na prazdniny, hoci chodim uz na vs a vzdy sa jej neviem dockat. ja poznam moje babky iba ako vesele a usmiate zeny, ktore svojim detom chceli len to najlepsie. dedkov zial uz nemam, jedneho som nepoznala a druhy zomrel pred dvomi rokmi, ale tiez to bol velikansky dobrak.
asi treba v kazdej rodine udrziavat dobre vztahy hned od zaciatku, aby ste si vzajomne doverovali. ked niekoho nemam rada, tak nemozem cakat, ze ten clovek bude ku mne mily. a ak sa jedna o nejaku dusevnu poruchu, tak naozaj treba zainteresovat lekarov, ale neublizovat si zbytocne.

veves

pozname... mam odpor voci starym ludom vdaka skusenostiam. babka moja. nikdy som nikoho nenavidela ale pri tej osobe uz chapem vyznam niekomu povedat ,,pi*a,,. niezeby som jej to povedala, pretoze len placem v izbe ale nici celu rodinu. ma cez 60. tieto stare 80tnicky to je uplne stara skola, velmi tvrde chovanie, babka o tom rozpravala aka bola jej mamka, ked im chcela podpalit podkrovie, praded tam nanosil benzin a pod. velmi kruta doba,kruti ludia. ale co sa tyka tej mojej babky tak robi psychicky teror. jedlo a tak to v pohode. ale rozvracia celu rodinu, ohovara. nech uz skape konecne.

peklo doma

dedy, tak sa potom ozvi čo a ako ste pochodili. určite musím aj moju maminu spracovat na to, aby sme zašli aj s našou starkou za psychiatrom !! potom dám vediet, ako sme dopadli my ... držím palec

dedy

U nás všetci v rodine, nespia, stres, vysoký tlak, žalúdočné problémy. Mama z nej bude mať za chvíľu žalúdočné vredy. U nás sa však nedá k nej chodiť menej a menej, keďže bývame v jednom dome, našťastie na rôznych poschodiach ale nedá sa to. Človek ju stretáva a zažíva ten stres, hádky. Veľmi sa bojím najmä o rodičov a malého brata, ktorý to má na dennom poriadku. Ako má v takomto prostredí vyrastať 12 ročné dieťa?

xdanielax

No toto poznam aj ja.
Ako tu uz bolo spominane, jedna sa o starecku demenciu.
Ten stary clovek za to az tak velmi vlastne neomoze. Mozog uz nefunguje tak, ako by mal, na povrch akoby sa vyplavovali len negativne vlastnosti.

Z casti je fajn rada, ktoru dal adam krt, aj ked su to nase mamy, babky, svokry... netreba im liezt do zadku a ked sa im nieco nepaci, ok, tak sa im nepaci. Spravaju sa vlastne ako male deti. Ked odmietnu jest, ok, tak odmietnu jest.. ved na nich pride hlad. Netreba nic prehanat.

ale, treba ist k psychiatrovi. Ak dotycny/a nechce ist sam, je dobre, aby za nim zasiel aspon clen rodiny. Ono to totiz je dost vycerpavajuce pre vsetkych, hlavne teda pre toho, kto sa o choreho stara. Takze treba zajst, za psychiatrom (hoci aj bez pacienta), popisat mu zdrav. stav, pripadne doniest dokumentaciu, a psychiater bude vediet co a ako. Mojej babke boli takto predpisane lieky, a dokonca aj jej dcera, kt. uz z toho bola na nervy dostala na ukludnenie :-))))
takze s tym lekarom urcite nevahat!!

dedy

Mám sa nechať biť? A nechať si vyhrážať, že ma zabije a dom porozbíja? Prídem za ňou a bude po mne vrieskať, že som ju okradla a bila? Spolu so susedou ju práve brali za psychiatrom, a susede sa sťažovala, že ju po nohách bijeme, a že ona nemôže dať peniaze svojím dvom vnúčatám (tým obľúbeným, k ďalším šiestim sa nepriznáva). Tak suseda jej povedala, že ona dáva všetkým vnúčatám spravodlivo.
Takže ona nás bude zo všetkého obviňovať, vrieskať, a ja k nej mám byť milučká? Skús si to, či sa to dá. Dnes cestou ako ju otec viezol domov, tak mu počas šoférovania dala ťažkou kabelou po hlave, nevie čo so sebou, je nervózna a agresívna. A furt len spomína ako ona chce ísť do domova dôchodcov, lebo sú tam všetky babky z ulice. A okrem toho stále chce len svojho najmladšieho syna, ale ten povedal, že on za ňou ani nejde.
Ona vždy bola samostatná, nikdy sa k nám ani na Vianoce neprišla najesť. Vždy sme ju volali, ale ona nie a nie a nie vždy len sama. Ani pomôcť, ani nič. Tvrdohlavá a vekom sa to len zhoršuje.