Introvert a kariera

Príspevok v téme: Introvert a kariera
Dagmar151

Zjednodusene, pre tych ktorym by sa nechcelo citat: Ma vobec introvert sancu spravit karieru, ziskat vyssiu poziciu?
Som introvert, teda ma sprevadzaju vsetky charakteristiky: radsej som sama, velka spolocnost ma vycerpava, necitim sa tam dobre, energiu si doplnam samotou, mam problem s prednesom pred publikom, tazko nadvazujem priatelstva, bohaty vnutorny zivot atd. Casto som sa pokusala to zmenit, ale ziadny uspech sa nekonal. Prinutim sa ist na nejaku akciu, lenze uz po hodine hladam sposob, ako odtial odist a ist domov si citat, alebo za priatelom. Viem byt aj hlucna, dominantna,lenze to zasadne len v spolocnosti ludi,ktori su bud moji velmi blizki kamarati alebo rodina. Nevadilo by mi to, lenze v dnesnej dobe je zrejme nutne byt extrovert, aby mal clovek karieru. Tazko si ma niekto vsimne, ked sa nebudem zucastnovat vsemoznych firemnych zabav, nebudem sa kontaktovat s kolegami inak, nez na pracovnej baze a nebudem vykrikovat svoje nazory na pracovisku. Zatial som len studentka(VS ekonomickeho zamerania), lenze uz teraz to pocitujem-pracovala som dva roky v jednej kancelarii brigadne,ked som odtial odchadzala, mala som bilanciu ako taky kamaratsky vztah s dvoma kolegami, ale vyhradne na pracovisku. Brigadnicka, ktora nastupila mesiac pred mojou vypovedou(nevyhodili ma, odisla som sama) si uz po 2 tyzdnoch tykala so vsetkymi a viedla s nimi druzne rozhovory. Na pohovoroch je vzdy podmienkou "komunikativnost". Neviem, co presne si mam pod tym predstavit...nemam problem vyjadrit svoj nazor (skusajuci mi na ustnych casto hovoria, ze sa vyjadrujem na urovni), viem sa spravat slusne, ale ozivenie kolektivu a hrejivu atmosferu rozhodne nesirim. Dokonca som sa uz viac krat stretla s nazorom, ze introvert=nesebavedomy clovek. Ak to je skutocne takto vnimane, tak skoncim v kute kancelarie, bez nadeje na postup. Moze mi tato moja crta uskodit, alebo sa mozem utesit tym, ze ak budem podavat slusny vykon, so znalostou cudzich jazykov, slusnym a korektnym spravanim, tak to vadit nebude?Mate niekto osobne skusenosti, alebo aspon z druhej ruky, ako su tito ludia vnimani na pracovisku?Dakujem.
PS: ospravedlnte absenciu diakritiky, nemam momentalne nainstalovanu slovensku klavesnicu.

zewa

Preco sa do niecoho nutis? "Prinutim sa ist na nejaku akciu". A to, ze mas nizke sebavedomie (to je tvoj problem) si nemyslim, ze musis byt introvert. Myslim si, ze by ti veeelmi pomohlo chodit k psychologovi, kde by si sa ucila vacsej asertivite a komunikativnosti. Ano, aj na to su psychologovia. Poznam (osobne) vela tichych, nie velmi spolocenskych, ale zato neskutocne uspesnych ludi nielen v pracovnej oblasti. Nemusis mat za priatelov vsetkych ludi okolo seba.

Maoam

a ak si dobra v jazykoch, vzdy mozes urobit skolu aj v zahranici a mat viac moznosti pre postup :-) (len ako tip), ak by to nevyslo doma

Maoam

v dnesnej dobe je dolezita najmä asertivita, ktora sa da naucit bez ohladu na to, ci si intro- alebo extrovert

osobne poznam velmi vela sefov a ludi, ktori to niekam dotiahli a povedala by som, ze su skor intro- ako extrovertni, prave fakt, ze nebolo lahke ich prekuknut, neboli s kazdym kamarati a drzali si odstup, bolo neskor ich vyhodou

dolezite je, aby si bola v tom, co chces robit dobra a sla cielavedome za tym, kontakty su dolezite, ale nemusis sa kvoli tomu nutit do veci, ktore ti idu proti srsti

velmi zalezi od branze, napr. vo vyskume su introverti ziadanejsi :-), neviem, ako je to v ekonomickej sfere a najmä, CO konkretne chces robit, kam mieris?