Panika po skole

Príspevok v téme: Panika po skole
panic girl

Dobry vecer,

v maji som skoncila Bc. ucim sa celkom slusne( priemer 1, 2) no skor si myslim, ze som mala aj velky kus stastia, samozrejme pokracujem dalej v studiu....ale uz teraz chytam paniku co bude so mnou o rok a pol ked skoncim skolu..ze si nenajdem ziadnu normalnu robotu a ked najdem tak to vsetko pokazim...snazim sa, ale niekedy si pridem ako taky popletko...cca rok som mala brigadu ( kontrola kvality) a povedali mi, ze nech uz nechodim, zevraj som bola pomala, chyby v papieroch...strasne skaredo pisem...celkom ma to vzalo, ze by som sa tak cez tyzden zhorsila??:( hmm...a preto sa bojim o svoju buducnost co to bude....ze vsetko dokazim dopletiem nebudu so mnou spokojny, alebo, ze som uplna hlupacka.....ma niekto podobny problem)?? prip. pozna riesenie....Dakujem

sewie

maticca, nesuhlasim-prostredie dokaze veeeelmi ovplyvnit to ako sa clovek sprava, takze ak sa na skole bude pohybovat medzi ukecanymi ludmi, je dost mozne ze sa tomu priuci:) aspon mne sa to stalo...
takze natusa drzim palce!ak budes chciet, isto ziskas "gule" :P
mimochodom to s tym cestovnym ruchom a cestovanim-nemusi byt vzdy pravda, vela ludi skonci ako predajcovia zajazdov-tak si daj na to bacha, ak chces cestovat tak asi chces byt delegatka na zajazdoch alebo take cosi-potom sa hodne treba zaujimat o zahranicie-historiu, politiku a pod....

matticca

no neviem ci to bola spravna volba ta skola...ked si taka utiahnuta...byt ,,svetak,, sa neda naucit predsa:)a urcite nie v skole na vysokej...tam stravis hodiny biflenim sa historie roznych krajin a inych somarin...ale zas vacsina ,,cestovakov, predava v kancli zajazdy len, takze mozno to nebude az taky problem.i ked v poslednej dobe si sama musis vyhladavat klientov aktivne, sama si robit dohody s destinaciami, hotelmi a pod. takze nieco ako poistovak ale v cestovnom ruchu:D
prakticky sa to este da zmenit. proste nenastupis do skoly. v prvom rocniku to robi tak az 25% ludi a skoly tomu su len rady. aspon potom netreba robit velke sito.
inac ak chces vela cestovat a vzdelavat sa, urcite sa nezahrab do skoly...to mam overene osobne aj od inych ludi...tie knihy, co budes musiet na skole citat, si kludne precitas aj doma. vyjdes z tade ako 25 rocna, bude treba zacat zarabat a cestovny ruch nie je moc prosperujuci takze to potrva. odid von hned teraz ked si taka cestuchtiva a dobrodruzna osoba.

natusa42

Maoam pozri,ja neviem,aka budem o tych 4-5 rokov,ked si už budem musieť hladať prácui,lenže vzdy bolo mojim snom vela cestovat,vela sa vzdelavat,komunikovat s ludmi,a spoznavat nieco nove,preto tam idem,a je to aj celkom vraj pomerne " lahke studium" ,teda nie az take tazke ako ostatne,napr to pravo ..zmierila som sa so skutocnostou ,ze uz je mojim cielom cestovny ruch,nie cielom,ale studiom na najblizsie roky cetsovny ruch,lebo uz som to aj ppotvrdila zavazne,prave dnes...uz to ani nemozem zmenit prakticky ..takže neviem no,ci to bolo dobre rozhodnutie,ale ..je pravdaze som skor utiahnutejsi clvoek ..ale vies,co kto moze vediet,co bude o 5 rokov ?mozno u zani my nebudeme

Maoam

Natusa, si si ista, ze cestovny ruch je to prave orechove? Tam sa musis velmi dobre vediet obracat, skor sa ujmu ludia, ktori sa vedia presadit a komunikovat a hlavne - ziadni bojkovia.

natusa42

Maoam ja viem,presne,toto iste -ja si myslim ..
tiez vacsina ludi,co poznam su vlemi uspesni ludia,ktori boli cisto priemerni,alebo podpriemerni,ale ti jednotkari a poctivci ( ako ja napr),to nedotiahli nikam,lebo sa nevedeli v zivote obracat,
myslim,ze celkom s ludmi viem vychadzat cudzimi,som mila a slusna,a to si myslim,ze je zaklad,nejake tie skills nemam:( to je pravda,ale na vyske casom sa im priucim dufam,za hranice vycestovat by som chcela,ale nie na rok,ale pocas studia toho cestovneho ruchu,budeme aj praxovat ,to je jasne aj inde ako na SR ,jazyk by som mala vediet ,anglinu ,a PC ..to casom sa tiez este vsetko doucim..nie je to hadam az taky problem,cize myslim,ze by som nemala mat az taky obrovsky problem sa kdesi uplatnit,lenze problemom u mna je,ze sa velmi bojim a som velmi tichucky clovek,taky utiahnuty kdesi v kutiku,neviem sa presadit ja sama,len ked ma " niekto presadi " -..neviem,ci mi rozumieš

Maoam

zaujimave je, ze z mojich byvalych spoluziakov sa najlepsie uplatnili ti, ktori boli na skole mierne problemovi a dost to brali lazo-plazo, ale v realnom zivote sa vedia obracat jedna radost :-) a ti urobili najlepsiu karieru, mnohi cisti jednotkari to nedotiahli nikam

Maoam

natusa, jedno je mat cely zivot ciste jednotky, vratane VS a druhe je po skole sa vediet presadit, v praci obracat, mat soft skills, vediet robit s PC, s ludmi, vediet vyjst s ludmi v kolektive a kopa inych veci

osobne som toho nazoru, ze jedine smery, ktore maju velmi vela praxe uz pocas studia maju vobec nejake opodstatnenie, kde ide o to chapat suvislosti a vediet prepojit teoriu s praxou, dolezite uz pocas studia

takze je vela studentov, ktori opustia brany VS, ale ked ti taky cloviecik pride do prace, nevie vobec nic, nemas z neho ziadny osoh, vsetko ho treba naucit, schopni a talentovani si vyberaju odbory, ktore maju perspektivu a hlavne uz pocas studia sa obracaju, pracuju, praxuju, pripadne idu na rok aj viac za hranice, ale tam vidis, ze maju na to a aj po skole sa nestratia

natusa42

ako sprfavne niektoree komety som videla tu ,a ako ste aj poznamenali ludia,okrem mediciny a IT veci,techniyk sa v dnesnej dobe NIC neoplati,no ale zase chapete ?ked ja raz ma len nezaujima medicina ?hned odpadnem,ked vidim krv/mam traumu z detstva/ a druha vec,IT a technicke veci ?mam problem zapnut excel ..asi tolko ..hladam sa,neviem sa najst,neviem,co v zivote vlastne chcem,ale v ziadnej oblasti,som uplne z toho psychicky na dne,a toto mi veru nepripada,ked viem,ze asi som si nevybrala vhodny odbor,ale co uz teraz s tym ,som uz na tej skole prihlasena,budem tam chodit,po roku mozno sa mi nebude pacit,,odidem,neviem sama ..a bojim sa,ze to nezvladnem ..a neviem,co mam s tym robit ..naozaj netusim ,ale ja som do tejto oblasti humanitnejsej,tak co sa zabijem ?????:(

veves

asi si treba uvedomit, ze skola nic neznamena. takze mozes mat aj tri vysoke skoly, neznamena, ze si schopna pracovnicka. ja som si spravila technicku skolu, nakolko do mna stale hustili ake je to dolezite mat titul a bla bla...prisla som do prvej prace, velmi dobra ponukana pozicia a o skole nepadlo ani slovo. proste si ma personalistka riadne prekukla z jazyka, PC a osobnosti a to je vsetko. priamo v praci som zistila, ze mozem byt rada ze sme sa o skole nebavili, pretoze skola ma nic nenaucila. vsetko som za pochodu musela pochopit. a dokonca niekedy som velebila aj Google. kolegyna, Ing. kvality a robi jej problem napisat email viacerym ludom. Myslim po obsahovej stranke. 3 hodiny nad tym sedela, ze ako im napisat,ze budu robit interne audity.
proste neber skolu vazne /to mozu len doktori), vazne ber vedomosti co mas. skola je nutne slabe zlo. urcite sa zdokonaluj v PC - ale to neznamena ze mas davat pozor v skole, pretoze tam ucia len minimum, sleduj rozne odborne clanky, programy, online vyucby, technicke knihy proste vsetko. Hlavne excel, pretoze on ma take skryte moznosti ze sa mi o tom ani nesnivalo. studuj jazyky - vzdy a vsade. premyslaj v cudzom jazyku. neserkaj sa s presnou gramatikou ak ta moc nebavi. precvicuj mozog na logicke myslenie. necitala som celu diskusiu, ale zda sa mi, ze studujes cestovny ruch. takze tam urcite treba poznat vsetky krajiny. nie len tie pekne stranky o ich kulture, historii a pod. treba hladat ake to tam naozaj je. ak mas moznosti cestuj, ak nie tak aspon citaj rozne zazitky, blogy, pis na penpals. hladaj suvislosti. do buducna by ti mohlo pomoct aj keby sama robis nejake reportaze aspon o krasach slovenska. normalne si zaloz stranku, fot, pis.
v skratke, poloz si otazku, akym budes prinosom pre dany odbor okrem titulu, ktori bude mat za 5 rokov kazdy.

sewie

natusa, panic girl, je uplne jedno co vystudujete , je mozne ze po skole sa zas budete hladat a rozmyslat co vlastne chcete robit(asi ako ja:))nie ste ani prve ani posledne-netreba panikarit, taky isty pocit ma hrozne vela ludi!ja na to uz ako tak prichadzam, ale ani boh nevie ako sa k tomu dopracujem...:)tak ci tak v dnesnej dobe velmi vela ludi aj tak robi nieco uuuuplne ine nez to co vystudovali-takze klidek....plus panika este nikdy nikomu nepomohla-pritom sa ti akurat tak zablokuje mozog a absolutne na nic neprides...ja ked chcem zistit co chcem robit, tak samusim ukludnit, byt stastna a potom zrazu-bang a viem odpoved....a ako povedal "wow" hlavne sa treba vediet presadit...