Byt alebo dom?

mjlr

Ja by som sa v dome bal :-D To je hned "na rane", staci rozbit okno a uz mate zlodeja/vraha doma. V byte na vysokom poschodi sa citim ovela bezpecnejsie, daleko od ulice. Pred spanim vzdy kontrolujem vsetky miestnosti, okna, zamknute dvere - v dome by som sa nabehal :-D a este aj vydavky okolo toho, vsetko si robit a zabezpecovat sam, takto len prispejem do bytoveho fondu a ked mam problem idem za domovnikom a hotovo :-) Pre mna je ideal byvat v modernom mezonete na vysokom poschodi, s vlastnym krytym parkoviskom a obchodnym centrom na prizemi :-D snad sa mi to raz splni

0vecka

2 lost dobre si jej dal... podla mna za vsetk omozu aj tak africania... mali by sme sa ich zbavit a osidlit afriku...

lost

A na otazku, co by sa stalo keby kazdy chcel byt v dome dam protiotazku, co by sa stalo, ak by chcel kazdy byvat v byte ?!

vies si predstavit ako extremne kompliovane by bolo dopravit jedlo/material a vyvazat odpad z takeho ultrapolisu ? plus infrastruktura na kazdodenny presun len vramci mesta desiatok milionov ludi..

a aj tak by iste percento populacie muselo zit na farme, lebo balkon nestaci na zelovoc pre domacnost..

inac sa smejem nad vyrazom "deforestation"
hlavne ze ludia z mesta chodia do IKEA pre dreveny nabytok, ale "deforestation" ich trapi..

cely svet je tak na hlavu, ze byty to nevyriesia :P

uz si radsej uzijem dom a 5literove auto.. namiesto mini bytiku a mini auticka a tak ci tak svet skonci

nechapem preco sa ludia snazia zit vecne, vesmir nie je vecny..

lost

Mmle O

nie, nestacil by mi najomny byt..

a tie reci co maju experti o CO2, su super..

klima zeme sa menila miliony rokov a teraz machruju ze joj ropa je zla a musime ist na neviem co, ale bude to drahsie, ako vzdy, takze carbon tax f*ck my a**

a co takto?

je clovek primarne vytvoreny na to, aby sa krcil v nejakom byte, alebo skor zil v dome co ma blizsie k prirode?

nie si len tak nahodou nejaky developer co nevie predat predrazeny byt?

samozrejme ze v case ked je planeta preludnena, tak je ekonomickejsie (ale nie priamo umerne) a vyhodnejsie staviat do vysky, ako do sirky..

ale to mi otvara nove otazky, preco by som sa mal za to, ze sa ludia rozmnozuju hlava nehlava, trpiet aj ja ? to je dalsi sadomaso fasisticky nazor.. bol som tu skor a hotovo :)

ono clovek byt ani nepotrebuje, staci 1 izba o velkosti 6m2.. a dlhodobo prezije..

Mmle O

..okrem kamionovej existuje aj zeleznicna preprava, ktora sa, neviem, preco, u nas nejako zanedbava..koljnice postavis velmi lahko, rovnako lahko ich zrusis, prevezies vyssie mnozstvo tovaru, atd..ale toto uz nie je debata o dome/byte..lenze pri rozhodovani ci dom/byt zodpovedny clovek zohladnuje aj toto..

..este k tej pode..primarne som enmala na mysli polnohospodarske vyuzivanie, pretoze aj to moze byt rozumne (permakultura), ale zaberanie pody na baraky, cesty atd..lepsie v mestach vytahovat domy cim vyssie...a i mesta sa daju budovat ako zive a plne prirody, len to treba chciet..

..inac, citala som dva udaje, prvy, ze 1 cm vrstva pody sa tvori 100 a druhy dokonca, ze 500 rokov..potom je treba pouvazovat, co je dolezite..ci chcete jest tie hydroponicke shity, ale ved po case aj zabudnete ako chuti skutocna paradajka ci jahoda a zmierite sa s (bez)chutou hydroponickeho produktu....len tak dalej..:)

Mmle O

lost: vravis totalne zcesty..:D.."opotrebovanie pody pre stravovacie potreby"..:D..a co budes dychat..??..myslis, ze retencia CO2 porastom psenice je rovnaka ako dazdovym pralesom, ci len borealnym lesom..ci inym bohatym ekosystemom..??..o polnohospodarstve sa nebavim, na to su ine fora a ini odbornici, ale tu aspon vidno, ake sialene a naivne a hlupe predstavy ma proste obyvatelstvo..:D..

ludia, sa zobudte, co by sa stalo, keby kazdy chcel byvat v dome..??..

rstb.royalsocietypublishing.org

..lost, mozes citat, jeden z prikladov, karentovany casak..

..okrem toho, ludkovia, MAT a VLASTNIT, to nie je vsetko, nestacil by vam najomny byt..??..

0vecka

2 lost pod jablonou mozes mat tie sliepky napr. urcite su aj plodiny ktore radsej tien....

co sa krupov tyka tka natiahnes sietku a je to vybavene....

lost

0vecka

to neviem, ako sa to presne vypocita, ale stacia krupy a je v prdeli vsetko..
myslim ze tam kde som byval mali ludia od 400 do 700m2 ak sa nemylim cisto na zahradu, a stacilo im to..
len sa mi to zda malicko dost.. lebi si vezmi ze staci 1 strom, napr jablon a pod nu nic nezasadis, lebo tam aj tak nic nevyriastie..
ale 1 sliepke staci tak 1m2 :) cize mas 50m2 a mas na rok-dva masa..

0vecka

2 lost aj kebyze mas barak tak si aspon 8h denne na nete :-D ... neverim ze by si pestoval a staval zaroven kryt... okrem toho vies ako to je zasadis paradajky na ploche dajme tomu 20m2 kde ti ich mozno vyrastie dost na rok pre teba ale aj tak ti to bude nahovno lebo bez pesticidov a podobnych sraciek ich budes musiet vsetky zjest v priebehu mesiaca :) ak ti ich nepozeru skodcovia....

v tom tvojom vypocte si zabudol cesty a verejne priestranstva ako napr. namestia

vyzna sa v tom niekto? koklko m2 zahrady treba na pokrytie potrieb jedneho dajme tomu vegetariana? pricom dajme otmu ze bude chovat sliepky a zobne jednu tak za tyzden... niekde som to videl na nete...