Životospráva epileptikov

I.ron

Skôr ma napadlo, či dokáže pričuchnutie ku acetonu zabrániť záchvatu, napr ak nie je po ruke liek ( v niektorej vzdialenej exotickej krajine ) prípadne sám o sebe nakoľko je aceton učinný - nie som si istý či sem zablúdi odborník ktorý by to dokázal zodpovedať, každopádne len pre zaujimavosť

pinky pie

ketogénna diéta mi je známa, pohrávam sa s myšlienkou vyskúšať ju. to by však chcelo prispôsobiť liečbu a robiť častejšie kontroly zdravotného stavu, mám totiž aj iné zdravotné problémy, takže trochu obavy z toho.

pinky pie

Ja mám Lamotrigin, viem že je dispergovateľný, ten však beriem pravidelne, myslela som, že vieš o nejakom núdzovom antikonvulzante, ak už prichádza aura ... Myslím, že na to je práve určený diazepam, ten ale zas nie je disperg., a vlastne ani ho nemám predpísaný.

I.ron

Mimochodom, neviem, či ti je známe ale taký aceton ( dimetylketon ) pôsobí antikonvulzivne, antiepilepticky - uvoľňuje sa aj pri ketogennej diete - to len taká perlička ;)

I.ron

Lamotrigin je napr. dispergovatelný, ale či je aj niečo univerzálne určené do lietadla, to som pravdu povediac nezisťoval - to že sa dáva diazepam injekčne toľko viem, toť predbežne vsjo

Či existuje niečo priamo pre cestovanie lietadlom, by ma taktiež zaujimalo.

pinky pie

Iron, aké tabletky máš na mysli? Diazepam, proti kŕčom? Ja som sa vyslovene pýtala dr. na lietanie, tak mi nevedela odpovedať, len zas zdôraznila, že nesmiem šoférovať.
No práve to nechcem, upútavať pozornosť, je mi to nepríjemné oznamovať ľuďom, letuške, plavčíkovi,tak to vždy radšej nechám tak. Možno raz na to doplatím a poučím sa.
Ja na korčule nechcem kvôli slabosti v nohách, ktorú mám už dva mesiace, bolia ma kolená a nohy od kolien dolu. A tak som sa celú zimu tešila na korčuľovanie :-(, no hádam sa to zlepší ...

I.ron

S plávaním som na tom rovnako ale na jazere len ticho závidím, tým čo sa vydajú cez celé jazero, možno s vestou by to šlo, ale vyzeralo by to pre okoloprihliadajúcich minimalne divne :)

Kúpil som si v lidli v akcii potápaciu súpravu, ale po zdravom zhodnotení situacie, som ju daroval.

Korčuľujem ( prilba, chrániče ) ale uprednostňujem bicykel.

Čo sa lietania týka, tabletky by mali byť dispergovateľné, tzn. vložia sa pod jazyk a tam sa rozpustia, niekde bola zmienka aj o čípkoch, reakcia letušky po predbežnom upozornení by ale asi bola prapodivná :)

pinky pie

Najlepšia zásada - pravidelnosť, vo všetkom, v spánku, stravovaní, v pohybe. Nedostatok spánku a únava je cesta k záchvatu.
Ja mám obavy z letu lietadlom, rozmýšľam o dovolenke, ale všade čítam, že lietať sa nemá, ak nie je epileptik dobre kompenzovaný. A to ja zatiaľ nie som :-(( Síce som od januára letela aj s prestupmi 8x, ale to som ešte netušila o tejto diagnóze. Teraz pri týchto bolestiach hlavy, nauzee a vertigu mám dosť obavy.
Škrie ma, že nemôžem šoférovať, aj keď vodičák mám.
Nemala by som plávať, potápať a korčuľovať, ale ja to strašne rada robím. Korčuľovať som síce ešte nekorčuľovala, kvôli slabosti v nohách, ale plávam a potápam. Nenosím náramok záchrany a nikto nevie, že som epi. Riskujem, viem. Dnes,keď mi bolo na bazéne trochu zle, mala som už už nutkanie povedať plavčíkovi, čo sa deje, nech dozrie. Ale, asi mám rada adrenalínové športy ;-) Doteraz mi je ale z toho zle, mravenčí mi v hlave a bolí nenormálne. Možno predzvesť zlej noci ...