Sestra kradne

Príspevok v téme: Sestra kradne
krtko1

Ahojte, ak máte niekto skúsenosť s touto situáciu, prosím pomôžte mi nájsť riešenie, pretože som už naozaj zúfala. Mám opačný problém. Moja mladšia sestra, ktorá si neváži nič, mi kradne peniaze, ktoré si sama zarobím na brigáde popri VŠ. Sú to peniaze z ktorých žijem, pretože jediné čo dostanem je výživné od oca a bývanie od mamy, všetky ostatné výdavky si platím sama(cestovné, strava, telefon...) Začala som zamykať svoje skrine - nepomohlo. Kúpila som si pokladničku ktorá sa nedá otvoriť ak tak iba otvárakom na konzervu aj odtiaľ vzala peniaze, zaobstarala som si trezor na kľúč, aj ten otvorila. Už mi ukradla dosť peňazí, mobil, zlatý prsteň.... Robila to aj u otca ktorému ukradla veľkú finančnú hotovosť, gastro lístky a iné veci, nakoniec sa presťahovala vraj kvôli psychickému týraniu zo strany jeho manželky ku mne a k mame. Najhoršie je že mama sa to snaží uhrať do outu, nevidieť čo robí a dokonca ju stále sponzoruje. Práve skončila SŠ a ,,hľadá" prácu. Bola už aj na psychologických pohovoroch u psychiatra, tzv. terapia - nezabralo....Nepomáhajú rozhovory ani to že som naozaj schopná na ňu podať trestné oznámenie z krádeže...Nepomáha nič, neváži si nič, necíti sa byť za nič zodpovedná. Matka zatvára oči pred tým a za blbca v domácnosti som ja, pretože sa dožadujem rešpektu. Neviem čo mám robiť, na to aby som išla sama do prenájmu nemám momentálne financie. K otcovi bývať ísť nemôžem, pretože vraj po skúsenostiach so sestrou sa boja že som taká istá. Pritom sa živím od 16-tich sama a som úplný opak sestry. Momentálne má 21 rokov a nedokážem si nijak toto správanie vysvetliť ani nájsť vhodné východisko. Ďakujem za odpovede k téme.

AdamKrt

www.porada.sk

Tak pozeram stranu 2, prispevok c.11. Ak prekona zabezpecenie nejak, je vyska skody nepodstatna. T.j., keby tam bola pokladnicka a v nej 10 EUR, tak by to uz bol trestny cin. Takze nieco uzamknut a ak to zmizne, tak ma dobre zavarene...

AdamKrt

Presne, ako napisala ZEWA.

Pohovorit si s oboma, ze ak sa este raz stane kradez, pojdes to oznamit na policiu, rodina, nerodina. Niektori ludia sa spamataju, az sa popalia.

Len treba vediet DRZAT SLOVO, pretoze ak sa niekto iba vyhraza, tak plati, ze pes, ktory brecha, nekuse... Sestra to ma na haku, pretoze sa jej to vzdy prepieklo. Treba jej to dorazne povedat a urobil by som este to, ako tu bolo pisane, ze si nahram na fotak video, oznacim si peniaze, dam ich do penazenky a nemusim ich ani skryvat niekde - necham ich tak, aby ich ona aj videla. Jednoducho by som ju vyprovokoval ku kradezi, pretoze aj ked ma niekde rodinny prislusnik penazenku, druhy clovek nema pravo z nej nieco brat. Pripadne, ak by bola penazenka este v skrini a na penazenke napisane meno o koho majetok ide.

Takto pekne zdokumentovane netreba nic dalej nahravat a ked dojde ku kradezi, oznamit to policii s podanim trestneho oznamenia. Nech to riesia.

Hmm, ako citam,
referaty.hladas.sk

tak pokial sa Ti este niekde vlame, tak je to horsie. Cize dat to do trezoru a ak to zmizne, ma dobry pruser, pretoze ak ide o vlamanie do trezoru, tak to nemoze ignorovat ani policia, ked to obcan nahlasi.

zewa

Ja by som sa s mamou a sestrou posadila za jeden stôl a povedala, že pohár trpezlivosti pretiekol a aj ked sa obe tvária, že sa nič nedeje, ty sa tak tváriť nebudeš. Ak dojde k ďalšej krádeži tvojich peňazí alebo cenností, budeš to riešiť cestou polície aj ked ti to odtrhne srdce. Keďže sestra vraví, že peniaze nekradne a mama jej to verí, tak asi kradne mama. Aj by som to takto drzo povedala. Ty predsa nerobíš na jej cigarety, kofolky a handry.

nicolette

Uff, no udivuje ma na tom najmä to, že nemá k tebe žiaden prirodzený rešpekt, aký by ku svojej sestre mala mať. Nepríde mi to normálne, keď to sústavne robí a napriek tomu, že si je vedomá toho, že o tom vieš, nikdy sa ti neprizná, neospravedlní a už tobôž niežeby sa ti tie peniaze pokúšala nejakým spôsobom vrátiť. Keď je to už také vážne, že vykradla tvoj trezor, nemala by si to nechať tak... Na tvojom mieste by som tiež riešila dilemu, že "je to predsalen moja sestra, nechcem jej poškodiť, nechcem, nedokážem ju nahlásiť", no keby sa nedalo inak, čo sa zjavne nedá, tak by táto alternatíva bola asi vhodná, aby sa poučila, lebo podľa tvojich slov poučiteľná zrovna nie je a uvedomiť si svoju vlastnú chybu je pre ňu "španielska dedina"... Samozrejme, iné je, ak trpí nejakou diagnozou, vtedy by mala vyhľadať pomoc odborníka, a ak to odmieta, tak sa poraď s niekým kompetentným ty, lebo toto určite normálne nie je... Neviem absolútne ako by som konala, byť v tvojej situácii.

krtko1

Peniaze používa na uspokojenie svojich potrieb ako napr. kúpi si kozmetiku, ide na kofolu, prípadne si kúpi cigarety....Nemá zatiaľ žiaden príjem takže to rieši takto. a za nič na svete sa neprizná aj bez toho aby ich musela vrátiť, len sa ospravedlniť....

zewa

Prvá otázka je na čo používa tie peniaze. Nejak som sa to nedocitala. To treba zistiť, aby sme sa pohli ďalej.

lost

a kreditka ti nepomoze, fakt nie, da sa vybrat z nej peniaz aj bez vedomosti PINu, taky trik ti spravim aj letnym pohladom na kartu, a dokonca aj bez pohladu :D to je nebezpecna vec.. i ked vacsina (necheem urazit, ale budis) "jendoduchsich zlodejov" by to nedokazala..
(ked uz, tak si daj nulovy limit, ale to je pracne a narocne)

a poloz si otazku - ako dlho chces takto defenzivne zit v strachu ze mozes prist o cennosti ?

lost

dokazat taketo kradnutie sa da aj bez kamery.

staci oznaci bankovku, alebo si zapisat seriove cislo bankovky a mas ju (tak aby si to aj ona uvedomila)

otazne je, ci nie je lepsie riesit prvotnu pricinu, ak ako pisal MAGY

ak ma problem, napr problem, fakt ze problem, tak ona je obet a nie vinnik..

krtko1

Ďakujem za odpovede. Megy, ako si naznačila problém je zložitejší a nedá sa ho detailne popísať, ak aj áno bolo by to minimálne na 50 stranovú knihu. Odoprela som jej pripojenie na internet, keďže som ho platila sama, snažím sa nemať v jej dosahu žiadne cenné veci ani nič čo by mohla zobrať. Stala sa chyba niekedy v minulosti, keď prešla ťažkou fázou a tá pravdepodobne na nej zanechala následky, nasledoval rozvod rodičov atď. Avšak po všetkých možných dobrých aj zlých postupoch ako na ňu nezabralo nič... Preto som dúfala, že jej aspoň trošku dopne, že má zodpovednosť za svoje činy. A peniaze môžem mať na účte, len vždy nejakým spôsobom príde k veci, ktorá má hodnotu a ja časom zistím že mi zmizla. Nedá sa to odsledovať pretože by som strávila denne 2,5 hodiny kontrolovaním všetkého čo mi mohlo zmiznúť....