Ako prekonat strach zo soferovania?

Príspevok v téme: Ako prekonat strach zo soferovania?
denyssa

Mam vodicak 1,5 roka, robila som si ho, ked som mala 30 rokov. Mam pocit, ze to bolo dost neskoro a mala som si ho asi urobit, ked som bola mladsia :). Mam pocit, ze mam zo soferovania ovela vacsi strach a respekt, ako ked by som sa bola ucila soferovat v 20tke.
Ked som ho dostala, napadol sneh a cez zimu som sa bala soferovat. Na jar som trochu skusala na otcovom aute, brat jazdil so mnou a ucil ma. Ked som vsak isla 1x sama, podarilo sa mi tuknut na parkovisku cudzie auto. Mala som z toho pekne nervy. Ked som na to trochu zabudla, zase som skusala soferovat a naucila som sa jednu trasu, ktoru som celkom zvladla, ale keby ze mam ist neznamou trasou, tak to nezvladnem. Teraz som zacala byvat s priaelom a aj on chcel, aby som si skusala jazdit na jeho aute. On ma vsak stare, viac ako 10 rocne auto, kde uz vela veci nefunguje tak ako ma (zasekava sa prevodovka napriklad)a to mam este vacsi stres z toho ako na novom aute. Otec ma pomerne nove auto, takze to bolo vsetko ako na aute z autoskoly. Priatel je trpezlivy a pomaha mi, uci ma, ale vzdy ked soferujem a stane sa mi nejaky maly kiks, tak hned mam z toho stres a uz dalej sa neviem sustredit na jazdu.
Jednoducho moj problem je, ze som asi totalne technicky antitalent a ja to auto jednoducho nedokazem ovladat a ked sa sustredim na to, ze mam preradit, podradit a pripadne sa mi na krizovatke moze zaseknut prevodovka, tak sa nedokazem sustredit na jazdu a vsimat si znacky a premavku a tym padom to moze skoncit zle a preto radsej do toho auta nesadam.
Velmi by som to chcela vediet, ale neviem v sebe ten stres prekonat.
Akoby sa to dalo?

lost

zuzi74

netreba ho vlastnit :) ani ja ho nevlastnim (a ani nebudem) ale aj tak sa da byt soferom ferrari na par minut :D
zeny to maju lahsie :D muzi tazsie :P ale je to mozne..
napr predvadzacia jazda a podobne.. a je to zadarmo :D

dazdovka666

Teda, aby to bolo zrozumitelnejsie :D Tu spojku nemozes "podrzat" uplne v polohe ked mas zosliapnuty pedal spojky az na podlahu, musis najprv zacat slabucko povolovat a ked citis, ze spojka uz "reaguje", potom ju chvilu podrzis, cize nehybes lavou nohou :) Pritom plyn samozrejme pridavat mozes plynule.

dazdovka666

Pre lugenor: Pytal/a/ si sa, aky je "zaruceny" sposob, ze ti auto nezdochne... Treba klast veeelky doraz pri rozbiehani na to, podrzat chvilku spojku v zabere a nie "plynule pomaly pustat". To znamena, pravou pomaly pridavat plyn a lavou chvilocku tu spojku podrzat. Chce to len cvik, naucis sa a potom ta ani nenapadne stresovat sa tym, "co ked mi skape motor"... Ale samozrejme aj skusenym soferom obcas skape :)

zuzi74

joooj lost...to by som to ferrari najprv musela vlastnit:D Nic take veru nehrozi:-)

v zapchach v BA by som automatiku ocenila, ale tam nastastie nezijem, takze mi postaci aj moja manualna prevodovka...

lost

Pan D.

nedavno som isiel na ceste a taka nova, vyfrezovana atd..a tam limit 40KMH..
tak ja si idem tak 55KMH asi.. lebo preco mam ist 40?! :D

a jeden ujo na mna ze spomal (neblikol, len rukami ukazal)

a tam stali policajti :D

ja som isiel velmi drzo 35KMH..

a on len pustil tu pistol ze "dude wtf?" a obaja sa len smiali..

asi si mysleli ze poletim ako blazon :D

cize DAKUJEM ujovi co ma upozornil :D

15kmh by bolo mozno 40eur, alebo tak.. ech.. uz som na to dal 500 za moj zivot, viac nedam :D a 20eur mimo ciest!!

dotujem ropozcet pekneee :D

cize som VIP :D

no a raz toto:

idem si na juhu SR, s TT znackami, cize by si na mne mohli inak pochutnat a on mi skoci do cesty, ja ze vocode??? a zastavujem, odpasujem sa a on zastavi medzi ty,m ineho :D

a dvaja mi ukazuju ze "chod prec"

:DDDDDDDD

haluz, lebo ja som isie lasi 55 v obci a ten za mnou teda monzo 60 :D

alebo neviem, co sledovali, ale boli zamaskovani super !! na zastavke bus :)

no a potom neskutocne vela krat sa mi stalo, ze si idem po R1 tak celkom rychlo - nechcem pisat kolko z pochopitelnych dovodov, no nebolo to viac ako 130kmh ;) a potom vidim ze zastavuju nejakeho typka v kombi aute :D

pomyslim si ze DUDE WHJAT THE FFFF ???? :D

vzdy si hovorim ze JOOO 1:0 pre mna :D

chapes ,chytia niekoho kto ide nad limit 30 mozno :D a potom niekto .... :D ahahaha

uvidime dokedy sa mi bude takto darit, no uz mam cca 25000km bez pokuty.. ak nepocitam pohladnice zo zahranicia, ktore dufam ze nezaplatim, ale nebudem tam moct ist s autom :D uvidime.. nevies ako to funguje ??

toto sa mi paci, je to hra na macku a mys :D nevies aky je trest za to ked nezastavim a odidem? (tj. nechytia ma v dany den)..

lost

zuzi74

ale baaa, automat nie je nuda :D

ak mas ferrari napr :D

tam si nic ine ako automat neviem predstavit :D

i ked svojim sposobom je to nuda, ale preraduje to prensejsie ako clovek :)

da sa viac sustredit na jazdu samotnu, ako na kedy a ci uz mam preradit..

samozrejme v zapchach to plati 100x viac :D napr taka BA..

a ak mas auto s vyssim vykonom, tak je to prusek ako "hovado" v zapche, pretoze je prakticky nemozne rozbehnut sa pomaly :)

zuzi74

lugenor, tebe sa da auto startovat bez zoslapnutej spojky?

automaticka prevodovka je sice super hlavne pre zaciatocnikov ale dost nuda pri soferovani...

denyssa, ver ze viaceri sme si takymi stresmi presli a da sa to prekonat len castym jazdenim...keby si mna videla jazdit v zaciatkoch cerstveho vodicaku, za hlavu by si sa chytala a nevysla radsej na cestu:-)