Banky a dlhy

0vecka

2 milli11 no neviem celkom o com rozpravas... lebo ja neplatim banke nic..dokonca za otvorenie uctu som dostal 100 EUR a neplatim naozaj ziadne poplatky ani pri vybere hockde v EU...(okrem krajin kde nieje euro) a nikto ta nenuti drzat peniaze mozes kazdy mesiac kupovat zlato....

inak je pravda ze sa neda rast donekonecna... ale musis uznat ze od druhej svetovej sme pekne porastli...

lost

milli11

A ked mas hypoteku, vyhras loteriu, nemozes vyplatit hypoteku ihned, lebo dostanes pokutu :)

Hovorim:
ludia su retardi.

chcu to, na co nemaju prachy.

uboha ubohost..

vymyte mozgy..

chcu BMW, OK, ale nech nasetria a nekurvia ekonomiku a moje peniaze :)

mate59

ak dáš prachy na 3 roky na uviazanie,banka ráta s tým, že ich može na 3 roky požičať,preto ti dá vyšší úrok než pri viazanosti na 12 mesiacov.Ak ich berieš skor, porušíš zmluvu, preto pokuta.Preto je lepšie čast penazí viazat na kratšie obdobie a tie, kt. nepotrebujem, na dlhšie.

lost

0vecka,
ale preco by chcel pricetny clovek robit nieco, na co nema peniaze? :)
ved ja chcem laborghiny, paci sa mi :)
ale NEMAM na to :D
tak preco by som to mal kupovat

no a to iste v biznise, nepostavim dom ktory chcem na biznis predat, ak na to nemam kapital..

proste virtualny kapital a kapital v style : daj mi peniaze, postavim ti dom, ktory ti predam so ziskom pre seba je vlemi divny :)

hlupost ked to niekto kupi, dom co este nestoji..

alebo biznis.. ze chcem restiku, tak banka vytlac prachy

nienie

nech si ten co chce restiku a je chudobny, nema na to, nech si poziccia odsuseda (za uroky samozrejme)

ale nech nikto sakra netlaci prachy :)

to znehodnocuje moje prachy..

pozicanie nie je problem, ale s urokom ANO, lebo potom, ak by netlacili, ale len poziciavali (sused) stalo by sa to, ze by sa casom (100-200rokov) preliali VSETKY 100,00% penazi k 1 cloveku..

milli11

Napriklad mne sa nezdaju fer tieto veci v banke (zalezi vsak aj od banky a produktov):

Ak dam peniaze na sporenie, napr. na 3 roky a surne potrebujem si nejake peniaze vybrat skor, bud je to uplne zakazane alebo musim zaplatit akusi pokutu. Ved su to moje zarobnene peniaze.

A najnovsie chcu banky zaviest aj poplatok za to, ze si niekto pozrie stav na ucte. Alebo to uz aj schvalili?

milli11

Ovecka, je to horsie ako zle.

Ani rast sa neda donekonecna a teraz sa uz rast zastavuje, mozno sa uz zastavil.

Povedzme, ze je v obehu presne 1 milion eur v bankovkach. Z banky si 100 ludi pozicia kazdy po 10 000 eur. Musia vratit dlh, + kazdy urok 100 eur. Odkial vsak zoberu tych 100 eur? Ak v obehu je len 1 milion eur v bankovkach? Nuz, najskor si pozicaju od inej banky a dlhy takto narastu.

Alebo sa daju natlacit nove bankovky, nicim nekryte a narastie inflacie.

Existuje dokument. V USA, okolo r. 1970 nieco stalo 1 dolar, teraz, okolo r. 2010, to ma hodnotu az 20 dolarov. Teda 1 dolar z r. 1970 mal taku hodnotu ako dnesnych 20 dolarov.

anamarie

Nestane sa nic, za 5 rokov, co mame hypoteku sa nam zmenili banky tri razy - jedina zmena je v adrese, kde s aposiela mesacna splatka, to je vsetko. Navzajom si to banky od seba kupuju.

0vecka

2 lostnemas pravdu... pretoze idea uveru je o tom ze ty mas uz dnes peniaze ktore budu existovat az zajtra ... ak budu naozaj existovat tak je vsetko OK...

lost

0vecka

nemyslim ze by to bol problem..
ja som si nepozicial od banky hypo a predsa "rastiem"
pomaly, ale iste :P
ten rast je falosny, je to na ukor nasich deti..
resp. tento rast platia ludia poto ma krvou vtedy, ked si neuvedomuju za ako bezcenne papiere pracuju..
lebo peniazmi sa da platit, len ked ti to obchodnik prijme, tj. veri peniazom..
cize cela sila meny je na dovere..
ale bakny tlacia nekonecno.
mozu nakupit VSETKO hmotne
a ludia potom nebudu mat nic
to je pekny rast :P

praveze by sa rastlo aj vtedy, ak by poziciavali LEN svoje, ale zakonite by to nemalo exponencionalnu krivku.. ale bol by to stabilny rast.. konieckoncov aj pocas zlateho standartu bol rast, i ked velmi pomaly..

pride mi to ako..
my dvaja sa dohodneme, ze si spravime vlastnu menu.
ja si vytlacim 1 000 000 000 000 nasich mien.
a naslubujem ti, ze za 1 nasu menu si kupis 1 horalku..
Dam ti plat 500 mesacne a ked sa ti to bude malit, kludne ti zvysim plat na 1000..
lenze vzdy bude rovnaky pocet horaliek v obchode..
cize bud sa k horalke dostane 2x menej ludi.
alebo predajca zvysi 2x cenu a sme dam kde sme :P

proste tento system je vyhodny len pre banky :)
ani nie tak bankarov atd.. ale pre tych "tam hore" - neviem ci investorov atd, alebo majitela FED..

Inac dobre robi Iran, ze predava ropu za zlato a nie za dolar..

ja osobne euru neverim, resp stale s nim platim, aj dostavam v euro zaplatene za dobre odvedenu pracu, ale nechcem mat 100% usporov v eure :)

proste papierovy peniaz = slub
ani nie ze "dlh" ale slub :D

0vecka

2 milli11 ale ty to vidis len z jednej strany ... druha vec je ako by to vyzeralo kebyze banka poziciava to co ma... nikde by neboli peniaze nedavali by sa hypoteky... taketo poziciavanie sposobilo obrovsky ekonomicky rast... teraz sa to trosku zabrzdi ale ked sa to da dokopy tak vsetko co sa vytvorilo bude +- tu... cize by som nepovedal ze je to az take zle