Správny cvičebný program?

Príspevok v téme: Správny cvičebný program?
thatiank_aa

Ahojte.
Rada by som schudla a nastavila som si podľa viacerých parametrov program, ale neviem, či správny.
Vážila som 55 kilo, a za pol roka sa mi podarilo pribrať na 70(!!, preto makám na znížení váhy.
Jedálniček mám nastavený takto :
Raňajky : 2ks rovnakého ovocia kadžý deň
Obed: ryža, zemiaky, sójové mäso, huby, cestoviny + veľa surovej zeleniny
Večera : väčšinou čistý šalát + syr aleb. tofu al. bageta zeleninová.
Som 3 roky vegetariánka a snažím sa pomaly stravovať vegánsky, lebo mi to vyhovuje a viac chutí.
Cvičím 4x do týždňa fitko - 20 min kardio + tvarovacie cviky (brušáky, kliky, posilNovanie, činky) - cca 70 min.
Občas dám doma 40 min- bycikel + začínam pravidelne plávavať.
Už to dodržiavam viac, ako tri týždňe a stále nevidím ani najmenšiu zmenu.
Nemôžeto byť tým, že občas zhreším - raz, dvarazy do týždňa malú sladkosť?

Chcela by som sa opýtať, čo je pri diéte vhodné na večeru?
Ďakujem :-)

i_likeJazz

ešte k tomu, že za 3 týždne nevidíš rozdiel ...
Ak sa jedná len o váhu tak v tom prípade - svaly sú ťažšie ako tuk :-) Ja som pri na začiatku cvičenia dokonca na váhe pribrala!!
Tuk sa odbúrava ťažšie a hoci to nevidno, pod ním sa ti svaly začínajú pomaly rysovať.
Skús kardio zaradiť po posilňovaní, možno sa výsledok dostaví rýchlejšie :-)

i_likeJazz

ja mám niekoľko druhov cvičenia, závisí od dňa. snažím sa cvičiť aspoň 5x do týždňa.

1. ranné kardio - 35-40 min., t.j. 5,15 budík, pohár 100tného džúsu, 5,30-6,10 korčule. Ulice sú ráno u nás úplne prázdne, takže môžem aj pridať. Robím 2,5 pomysleného okruhu. Prvý v takom primeranom tempe na zahriatie. Druhý makám maximálne rýchlo a tú polovičku potom zase povolím, kontrolujem si pulz, aby som si ho "vyhnala" do tej správnej úrovne. Poobede v tento deň si dávam ešte powerjogu, alebo nič, ako vyjde čas, ako mám chuť.

2. Cvičenie až poobede, t.j. 35-40 min. posilňovacie cviky - len doma s jednorúčkami, závažiami na nohy, na fitlopte, s vlastnou váhou, stále všetky partie, ale cviky obmieňam ... snažím sa robiť po 4 série ... a riadim sa zásadou, že radšej 40 kvalitne urobených cvikov, ako 400 odfláknutých, nedotiahnutých ... potom pohár vody a 35-40 korčule, tu viem nahodiť vyššie tempo od začiatku ...

3. len joga, tzv. power joga, alebo teda to čo naša "západná" kultúra považuje za jogu :-) - hodina

zhruba takto, vyskytnú sa situácie, kedy to nestihnem dodržať na 100 %, no nejako sa nad tým nerozčuľujem, človek musí aj pracovať, aj sa venovať rodine ...

Čo sa týka mojej stravy k tomu. Taká zdravá snaha o racionálnosť a pravidelnosť, obmedzenie sladkého (s čím mám asi najväčší problém)... 5x denne

thatiank_aa

Včera som si akurát všimla jedného chlapíka v posilke, čo to takto spravil, dlho činkoval a cvičil na strojoch posilovacích a potom na konci skákal na švihadle asi 20 minút. Ja som sa s tým nejak nezaoberala, predsa len, opičiť sa po chlapoch nemá zmysel, som si myslela.
Skúsim to nabudúce vymeniť, len rozmýšľam, či ešte budem mať potom "paru" :-)
Ty takto cvičievaš? Ako sa na to dívaš, je to efektívne u teba?

i_likeJazz

k tomu cvičeniu - samozrejme na začiatok sa stále treba "nabudiť" kardiom, pár minút na zahriatie ... ja používam švihadlo, alebo si len zapnem hudbu a poriadne sa rozoskáčem´, také originál kardio cca 30/40 min. robím však až po.

Túto radu mi dal brat - fitnessák. Je to v podstate taká posilkárska zásada, často vidíte chlapov, čo dvíhajp ťažké výhy, že na konci to idú "vybehať" ...

Hoci nám neide predovšetkým o to, aby nám svaly porástli, akôr o to aby sa vytvarovali, je táto zásada aplikovateľná aj na nás ...

thatiank_aa

i_likeJazz - to čo píšeš, má niečo do seba. Už som nad týmto tiež rozmýšľala, že najprv tvarovanie, neskôr kardio, ale všade odporúčajú kardio + tvarovanie.
Takisto má ten prvotný beh/bicyklovanie viac nabudí na cvičenie :-)
Viem, že sa to možno zdá, že málo jem, ale ja jem tak, aby som nebola hladná. v prípade hladu medzi hlavnými jedlami jem šalát, zeleninu, ryžový chlebíček, popr.hrozienka alebo orechy.
Bielkoviny sa snažím dopĺňať každý deň.
Po zdravotnej stránke som fit, netrpím chorobami, cholesterol mám výborny (potvrdený doktorkou) :-)
Mirka a 00000, ďakujem :-) Ja rada brušákujem, milujem ten pocit, keď si "cítim" brušné svaly :-)
Inak,keď vravíš s tým kolenom, dneska som zacítila dakú pravidelnú boliestku v kolene, rozmýšľam, či to nebude behom či len výplod fantázie :-)
Dovolenkujete? Komu je lepšie, ja sa "muklujem" v práci, ale aspoň v klimatizovanej :-)

00000

ahaa no ja to robim tiez opacne (cize zle) tak po dovolenke si najdem nejake cviky a zacnem nimi a potom bike :) inak dobra rada :)...ja ked malo jem potom sa citim strasne slaba takze tiez 4 jedla za den zjem urcite (aj viac) ale uz po tyzdni vidim, ze nieco sa na mojom tele zacina diat myslite ze to je normalne alebo si namyslam? :D
inak tatianka fakt v strave nic nemen lebo potom ked schudnes tak zase sa vratis do toho rezimu ako pred tym to mas pravdu

i_likeJazz

súhlasím s whee_ee, málo ješ ...
podľa toho čo píšeš, k tomu dosť cvičíš, čo ti spotrebuváva energiu a pri tak malom príjme to môže byť skôr na škodu veci ako na prospech ... staré známe, že telo si z obáv robí zásoby aj z toho minima, čo príjmeš ...

ja nemám nič prosti vegetariánstvu a ani vegánstvu, len pri týchto spôsoboch stravovania treba dávať sakramentský pozor na bielkoviny. Naše potravinové reťazce na to nie sú vôbec uspôsobené a výdatné rastlinné zdroje bielkovín sa u nás nepredávajú ...

tiež to cvičenie by som zaradila ináč - presne opačne ... nezačínať kardiom, ale tvarovacími cvikmi. Neviem to odôvodniť úplne odborne, ale posilňnovaním na začiatku spáliš cukry čo si za deň získala a pri následnom kardiu už páliš uložené tuky, V opačnom prípade pri kardiu spáliš cukry (najmä ak je to len 20 min.) a pri posilňovacích cvikoch samotných si nedokážaš pulz vyhnať do roviny "spaľovania" ...

Teda ak by som ti mala poradiť, ta by som si prehodila cvičenie a začala trošku viac jesť ..

Mirka83

No tak to je super :)400 brušákov...potom je to super pocit však? :)
Ja som kedysi tiež behávala, ale bolelo ma z toho koleno, tak som prestala, inak je to asi najlepší spôsob cvičenia ako schudnúť čo najrýchlejšie.
Ja som s priateľom dobre zohratá dvojica, takže nemám problém ani pred ním cvičiť, ale tak zase ťa úplne chápem :)
Mne by tri jedlá denne tiež stačili, ale vtedy mám pomalší metabolizmus, čo dosť cítim, tak radšej takto 5 jedál denne. Niekedy keď fakt cítim, že nie som hladná a je čas na olovrant alebo desiatu tak si dám len pohár mlieka...
Ja som momentálne odcestovaná tak cvičím "v núdzom režime" :D čiže len rotanu a svoje cviky, brušáky a tak, lebo tu nemám stacionárny...už sa teším keď budem doma, budem môcť cvičiť plnohodnotne :D
aj ja ďakujem za morálnu podporu :) veľmi to pomôže :)

0000

tatianka...aj ja som cela spotena, smradlava a cervena v tvari proste katastrofa ale potom asi hodinku po cviceny ked zacnu ucinkovat endorfiny tak zacne vyzerat ako normalny clovek :DDD haha...teraz idem na dovolenku takze cvicit nebudem :( bude mi to chybat
baby drzte sa a inak ten beh + bike 20/20 min. klobuk dolu!! :)