Nízke sebavedomie

Príspevok v téme: Nízke sebavedomie
SoňaH

Čaute.Mám 14 rokov a potrebujem pomôcť.Keď som bola mladšia,stále som si o sebe myslela že som celkom pekná.Nikdy som však nebola namyslená a moje sebavedomie tiež nebolo nejaké veľké,skôr som bola hanblivá.Ale výzorom som sa až tak netrápila.No teraz som však v puberte a moje sebavedomie je na bode mrazu.Vlastne,často krát pociťujem niečo také ako “Neznášam sa”.Doba sa zmenila,dievčatá oveľa rýchlejšie dospievajú ako kedysi a už 13,14 ročné vyzerajú na 16.Nehovorím,že ja nie.Kedysi dievčatá nemali v takom veku ani páry o tom,ako sa požíva make up,linka alebo maskara a podobne.Dnes to má skoro každé dievča poruke.Mne sa už odmalička páčilo maľovanie očí a vizáž celkovo.Stále som chcela maľovať moju mamku,veľmi ma to bavilo.Neskôr som to už skúšala na sebe.Nie preto,žeby som chcela silou mocou vyzerať staršie alebo čo,ale preto,lebo ma to proste bavilo a páčilo sa mi to.Na začiatku som si dávala len trocha ceruzky,ani to nebolo poriadne vidno.Potom som si zase dávala len špirálu no a teraz,teraz si už dávam aj jedno aj druhé aj keď..nie už len kvôli tomu že ma to baví.Asi okolo dvanásteho až trinásteho roku sa mi začali vytvárať na tvári tie potvory čo vedia riadne zneprijemniť život.Vyrážky.Najprv len na čele.Stále som si tvár čistila,no oni nie a nie zmiznúť.Vadilo mi to,ale nejako som sa tým až tak nezaoberala.Vždy v lete,sa mi tvár upravila a nebolo to až také hrozné.Postupne sa to však zhoršovalo.Vyrážky sa mi preniesli už aj na líca,na bradu na nos.No všade.Začalo mi to hrozne vadiť.Mala som pár objavov,takže som bola nervózna,že s vyrážkami na tvári nikoho nezbalím a nikto ma nebude chcieť.Mamina mi začala kupovať rôznu kozmetiku a prípravky proti akné ale nič mi bohvieako nepomáhalo.Tak som si začala dávať make up,korektory a pod.Áno,čiastočne to zamaskovalo,ale stále bolo vidieť tie nedostatky pleti.Poviete si,že u človeka v puberte je normálne že má akné.Ale ja som si postupne začala všímať mojich rovesníkov a nikto z nich to nemal až také hrozné!Niektoré dievčatá mali úplne hladké tváričky,u iných sa sem tam spravil nejaký ten pupáčik.No s mojou tvárou sa to nedalo porovnať.A to ma kamaráti videli len s vrstvou make upu,neviem si predstaviť,žeby som vyšla do ulíc bez neho.Živelná pohroma.Aby som ako tak vyzera,začala som sa maľovať silnejšie,dávať si kvalitnejší make up,vždy upravené vlasy.No aj tak som sa stále pri pohľade do zrkadla zhrozila.Znenávidela som aj svoje vlasy,začalo mi vadiť že su hrozne husté a ked som si ich rozpustila,vyzerala som ako lev.V cope sa mi to tiež nepáčilo,pripadala som si málo atraktívna pre chalanov.Stále mi začínalo vadiť na sebe čoraz viac vecí,mala som pocit že som otrasná.Moje sebavedomie klesalo a klesalo aj pri pohľade na spolužiačky.Každá z nich sa mi zdala krajšia odo mňa.Nehovorím že sa na mňa žiaden chlapec ani nepozrel,ale aj tak som sa cítila nepekná.Hodiny som sa pozerala do zrkadla a hovorila som si aká som strašná a čo je na mne škaredé.V boji s tými otrasnými vyrážkami som stále prehrávala.Vždy som si hovorila,že možno keby som tie vyrážky nemala,cítila by som sa krajšia.No oni nemizli.A doteraz ani nemiznú.Myslela som si,že v lete sa mi to znova zlepší,že mi s tými Slnko pomôže.No leto sa už začalo,bola som aj pri mori a tvár otáčala do Slnka,no stále je to zlé.Nehovorím,že to nie je ani o kúsok lepšie,no stále mám z toho komplexy.A veľké.Postupne sa mi už začali pridávať komplexy aj z iných vecí.Napríklad moja jazva na chrtbe.Asi v piatom ročníku každé dieťa museli zaočkovať proti tuberkulóze a po tom očkovaní každému ostala jazva.No všetci moji rovesníci a aj mladší už majú tu jazvu úplne malinkú,skoro až neviditeľnú len ja ju mám veľkú a viditeľnú!! Skúšala som už aj náplaste,ktoré zrýchľujú hojenie,no aj tak nič.Môj ďalší nedostatok je,že mám strojček na zuboch.O chvíľu mi ho dávajú dole,no aj tak.Ďalej to,že mám len 162 cm.A mám pocit že vôbec nerastiem.Takisto mám malé prsia,to mi dosť vadí,lebo už aj niektoré 12 ročné ich majú väčšie ako ja.No proste z toho všetkého už nevládzem ani dýchať.Ja viem,že je na svete veľa ľudí,ktorí majú oveľa väčšie problémy a viem že krása nie je všetko.Mám byť rada,že som zdravá atd.No aj tak sa kvôli tomu veľmi trápim.Myslím si,že mám na to byť pekná,len keby mi aspoň tie hnusné vyrážky zmizli a zmenšila sa tá jazva.Raz ma tá túžba po dokonalosti zabije.

Mrska Silvuska

...je mi jasne, ze pre teba v tvojom veku je to vsetko, co si napisala, problem ako hrom...na druhej strane odporucam si pozriet akykolvek dokument napr. o detoch v afrike...o detskej onkologii...snad pochopis, kde su priority...
nezlahcujem tvoju situaciu, ale su omnoho omnoho horsie veci...

pacient12

Ahoj. Akné trápi aj mňa, síce už nie nejak hrozne, ale tak je to asi jediné s čím bojujem (klop, klop), tak ti rozumiem viac ako dosť. Poznám presne ten pocit. Je mi jasné, že veta "veď to prejde" je absolútne zbytočná. Na tvojom mieste by som jednoznačne navštívil kozmetika, to je istota, že to pomôže i keď to samozrejme nie je lacný špás.

S tou výškou ti celkom nerozumiem. Ver mi, že pre baby je 162 takmer úplne ideálne. Ja som chalan, 17r. a mám 170, takže skôr by som mohol niečo hovoriť, ale som spokojný, toto ma nijak neovplyvňuje.

ajajaja

uf, letmo som to precitala , moja rada : NAOZAJ bud rada,ze si zdrava...
1.na plet - mne isty cas pomohlo pravidelne pitie zihlavoveho caju...mojej kamaratke zas pomohli atb ,kt.jej predpisala kozna...tak skus najprv jedno,potom druhe
2.nesranduj, strojcek na zuby nosi 60% populacie
3. s tou vyskou ta chapem, ja mam 1.64 ,isty cas mi to vadilo, ale teraz to uz neriesim...vela zien je takych nizkych, dokonca su aj nizsie a ziju...treba si vsak strazit vahu, lebo kazducke kilo navyse vidno...