Chcem odísť do zahraničia

DzanaFX

karkulkaa ďakujem aj moja sestra bola v škótsku a hovorila, že ten prízvuk je hrozný, že tomu nerozumie, ja sa chystám buď do Talianska, alebo Liverpoolu...Neviem, kam ma to zavedie, ktoré sa zadarí, vybavuje mi to kamarát, on je v Liverpoole a jeho brat už 10 rokov v Taliansku, v tom Taliansku si to neviem predstaviť, však neviem ani slovo po Taliansky :-D....No tak cestovné by mi asi bodlo, vlastne pracujem v cestovke, tak by som si to urobila ja sama...Inak okrem toho už nič? Len sa odhlásim? Čo s úradom? Poberám dávky v hmotnej núdzi, to všetko zanikne, až odídem? Len ma oni odhlásia nie? Musím to nejako na úrad nahlásiť? A rozmýšľala som, viem, že toto je už moja osobná vec, ale čo urobím s paušálom, keď mám viazanosť ešte rok a pol? :-( Neriešil to niekedy niekto? Dá sa zrušiť len za pokutu? Alebo čo s ním urobiť? Tam ma to asi výjde draho v zahraničí, ak by osm si nechala paušál, či? Ako je to spoplatnené?

karkulkaa

ahoj...ja som šla prvýkrát do Škótska cez agentúru, ktorá mi zabezpečila prácu v inej agentúre a tá mi zabezpečila aj ubytovanie.Bolo to pred 6 rokmi. Myslím,že vtedy som platila agentúre okolo 5000 Sk za sprostredkovanie. Letenka stála okolo 6000Sk.Zo zdravotnej poisťovne som sa odhlásila a neriešila som žiadne poistenie, ale niekedy je dobré ho mať (tzv. cestovné poistenie). K ruke som si vzala cca 250 libier, keďže som hneď začala pracovať a o týždeň som už mala výplatu, tak to úplne stačilo na nákup základných vecí ( nejaké jedlo, vankúš, prikrývka). Ak máš niekoho známeho, u ktorého môžeš bývať a pomôže ti nájsť si prácu, tak ušetríš na agentúre, ak nie tak choď cez agentúru. Len k tej angličtine menšia poznámka- ja som mala anglinu 11 rokov v škole a bola som v nej dobrá, keď som došla do Škótska pozerala som na nich s otvorenými ústami, čo odo mňa chcú.Je pravda, že majú iný prízvuk a dialekt, ale ... Potom som sa presťahovala do Írska za priateľom, takže ubytko som mala, ale prácu som si hľadala sama a to nebolo vôbec ľahké, ale nakoniec sa zadarilo.

DzanaFX

0vecka noe neviem, nebola som ešte, snáď sa mi podarí normálne naučiť...Ja by som sa na SR už veľmi vracať nechcela...tak uvidíme :-)

0vecka

nj ale ked uz si tam tak to zase nieje az take tazke sa naucit poriadne... a ked sa to raz naucis zle tak sa uz velmi tazko odvyka...

DzanaFX

0vecka, ide i čisto len o dorozumenie a plynulosť, nechcem byť zas tip top na odbornej úrovni :-P...Ale tak gramatiku ovládam, učila som sa Anj. 16ty rok...Viem, že oproti normálnej Anj je to nič, ale možno budem vedieť rozlíšiť, čo je slang :-P

0vecka

ak sa chces dobre naucit nejaku rec tak potrebujes aj ucitela ktory bude opravovat chyby inak budes rozpravat ako madar :)

DzanaFX

No moja sestra sa takto naučila aj po poľsky aj anglicky :-D (inak nepýtam sa jej, lebo to s ňou nechcem riešiť)... No a šla by som robiť, mne je jedno čo pre začiatok, ja tam síce mám kamoša, ale ešte nevie, že chcem ísť za ním už tak skoro :-D

ajajaja

hm, len aby si sa v tom anglicku nenaucila po polsky :D
a co by si tam isla robit?
inak , tusim s tou poistovnou-treba mat europsku zdr.karticku a platit si mesacne v slov.poistovni 50eur

DzanaFX

No ja by som asi najskôr šla do anglicka (pre zlepšenie komunikačných schopností), potom by som rada išla ďalej...Anglicky síce sa viem dorozumieť, ale chcela by som už vedieť plynule, lepšie by sa mi potom razila cesta vo svete..:-)

ajajaja

no to zavisi podla toho do ktorej krajiny chces ist...ja som sa pred casom zacala zaujimat o finsko ( ale planujem tam ist az po skole a mozno este aj atestacii- takze tak v 30-tke :O) ,tak som objavila forum fincech.cz a tam som si precitala par veci ,je to dost komplikovane....tak skus pohladat nejake forum zalozene slovakmi co su v danej krajine a nakontaktovat sa na nich a oni ti uz nejak poradia