Nič nevydržím robiť dlhšie

Príspevok v téme: Nič nevydržím robiť dlhšie
Fero M.

Ako som sa tak nad sebou dneska zamyslel, tak som zistil, že mi chýba vôľa niečo robiť a venovať sa niečo naplno.
Chodil som na anglinu a viem po anglicky aj som mal nejaké skúšky, ale prinutiť sa v tom pokračovať nič...
Neviem, ale neviem sa sústrediť na jednu vec a robiť ju dlhšie. Ovládam aj PC, mohol som mať stránku, ktorá mohla zarábať pekné peniaze mesačne, no samozrejme ma to vôľa časom opustila a..
Jediné čo ma drží stále je kulturistika.
Ako na vonok to na mne nevidno, ani to nikto nerieši, len som sa tak zamyslel sám nad sebou dneska, že vlastne sa nedokážem sústrediť na jednu vec a robiť ju dlhodobo, ak mi nie je na 100% príjemná. Teda ako futbal, hokej a podobne. Ako náhle sa musím koncentrovať, venovať tomu čas a úsilie, tak radšej zvolím lenivejšiu formu.

Nejaký nápad na prekonanie?

Maoam

Fero, zo skusenosti ti mozem povedat, ze je to najmä o emociach a o tom, ako citis sam seba a ako sa vnimas. Ak mas v sebe negativne emocie a je ich dlhodobo privela, ak si niekde sam stojis v ceste, pripadne mozno aj nevedome ides sam proti sebe, citis odpor a prepadaju ta stavy, ake mas ty.
Chut nieco previest a doviest az do konca, aj ked ide o dlhodobu zalezitost, musi byt nieco, co budes robit rad, kvoli sebe samemu a kvoli tomu, co vdaka tomu dosiahnes/ziskas/naucis sa, posunies sa dalej atd.

Okrem toho stavy ako ich opisujes ty byvaju aj pri depresivnych poruchach, nemusia byt nejake extra silne, staci dlhodoby mierne depresivny stav a je to.

Ale aj u depresie ide casto prave o bloknute emocie, kde ich clovek dlhodobo nedaval najavo (najmä hnev, odpor, nespokojnost so stavom a s tym, co vidime a zazivame vo svojom okoli a nasa nechut a nesuhlas s tym).

Akonahle sa sustredis hlavne na seba a 'vydrzis' pohlad sam do seba a tym padom aj na tie nepekne veci a zacnes ich postupne odburavat, ozijes a zacnes to pozorovat na malickostiach. Zrazu budes mat sam od seba 'chut' mat ciste auto, ist si zabehat, nie preto, ze 'by si mal' ale preto, lebo to budes tak citit a nebudes mat mozno ani dovod, nebudes musiet vsetko analyzovat. Budes sam so sebou v lepsej harmonii.

Je aj mozne, ze si velmi zavisly od svojho okolia, myslim emocionalne. Tym padom, ked sa v tvojom okoli udeje nieco negativne, staci naladovost partnerky alebo rodicov, uz to nasavas do seba, automaticky sa naladis tak aj ty, teda sa 'rozladis' a si v riti.
Vsetky predsavzatia su v haji a zasa nemas energiu.

Skus sa viac koncentrovat na seba a trocha si v sebe upratat (emocne).

ritisko

Mne sa strašne nechce cvičiť. Strašne ma to štve lebo mala by som lebo chcem pekný zadok a stehná. Takže motivácia by bola. Ale nerada cvičím hromadne, čiže nechcem ist niekam do fitka a podobne. Kedysi mi stacilo trochu cvičiť doma ale uz sa neviem prinútiť. Prídem z prace, kde celý deň sedím, domáce povinnosti, nákupy, prechadzka, sem tam bike, ale to je malo. Nejake rady? Este ma demotivuju aj ostatní lebo vravia že je to v pohode. Teraz mi je teplo, mam na cvičenie čas, a predsa lezim a nic nerobím.

anjelik

Ferko, ak chce auto ísť, musí mať dostatok nafty, alebo benzínu. Ak chce človek fungovať, musí mať dostatok energie. Bohužiaľ sa rodíme s vopred stanoveným množstvom a to veselo * vydrbávame * na uvažovanie o sprostostiach a nepodstatných problémoch, téma Ja a žiarlivosť ...napr. ;o))
Moja rada...ak chceš robiť veci, ktoré sa ti zdajú zbytočné...musíš prísť na to, PREČO je výhodné ich robiť a potom sa už zbytočne energeticky nevybíjať uvažovaním typu...jeeeežiši, šak na čo??? Mať čisté auto ...je to príjemnejšie ako voziť kilá smetí...mať prácu..nemusím spávať pod mostom..cvičiť??,..no lepší pohľad na teba...atď. Je absolútne prirodzené ležať a nič nerobiť..ale...prirodzenejšie je uvažovať, kam a k akému pocitu ma toto vyvaľovanie v konečnom dôsledku doženie??? Tak uvažuj a potom sa zdvihni a rob veci tak, aby si nečakal na výsledok...ale tešil sa už len z toho, že si sa prinútil..a tak sa pocvičil v sebaovládaní, lebo to je to najdôležitejšie. ;o))

cx600

PRESNE tento problém mám aj ja.

Nevydržím pri nejakej činnosti dlhšie.. Ako ty, robím teraz na jednom webovom portály (mojom projekte) ktorý ma taktiež velký potenciál. A moja motivácia? Žiadna! Áno Peniaze sú pekná motivácia, a zvlášť keď mám ešte len 18 ale mne je to málo! Peniaze nie sú všetko, aj keď viem, že by mi zabezpečili život veeelmi bohato. Ale proste vnútorne sa cítim úplne inak..

Tak isto angličtina. Chcel som sa jej venovať, nejaké mesiace aj venoval, ale zostalo to len pri pasívnom učení takže to ide hrooozne pomaly, ale aspoň ide.

Tak isto ostatné veci.. Čokolvek začnem,
nič poriadne nedokončím pretože nemám motiváciu. Jediná motivácia je, keď to robím "pre niekoho" kto na niečo čaká alebo ma kontroluje. Vtedy dokážem robiť a "nefrflať".

Tak isto to auto čo si spomínal: Začnem niečo robiť, na druhý deň na všetko kašlem. Vymyslím si ďalšiu vec, o deň zasa nič... A takto dokola.. To snáď nie je možné..

Odkial si? Nechces pokecat? cx600@azet.sk
(to je moj kricí email - len aby si sa nezlakol toho azetu, mam aj vlastnu domenu s mailom :D)

Fero M.

No asi tak. Zistom ze ak chcem ist dalej musim tomu venovat cas na ucenie napriklad ohladom PC a tym padom to konci. Nabudim sa a potom sa vypbem. Jefine comu venujem energiu je moja priatelka. Inac ziadne sustredenie.

RadkaKov

Podla mna to je v hlave a psychike, vobec to nemusi byt o pohodlnosti alebo lenivosti. Mozno skor cvhces nieco dosiahnut, potom ale chytis aj tak vzdy pocit marnosti ze aj tak nic enma zmysel. Poznam to osobne, mam nieco podobne. Chvilu tak, chvilu inak. POkial si zdravy, mas dost energie, tak snad to nebude s tebou take zle. Tu pricinu je velmi tazko urcit takymi beznymi metodami. Podla mna nutit sa do niecoho nema zmysel, ale ani zhnit zaziva nie je uplne dobre. Extremy.Mozno nejaka dobra psychoterapeutka alebo nejaka alternativna metoda by ti povedala viac, neviem ako velmi to chces riesit. prip. kukni na www.poradna-liecenie.eu

pan d.

Podla mna, ked v niecom dojdes aspon do polovice, tak mozes hovorit o uspechu:D Neber to tragicky, asi ti chyba pri tych cinnostiach vacsia motivacia. Ako spieva Green Day: Where is my motivation?