Voda z vodovodu

Magy

Voda z vodovodu je v zasade nezavadna a pitna (ako jedna z mala v europe) a musi splnat prisne kriteria. Ak ma niekto problem s chlorom, staci nechat tu vodu par hodin odstat, a hotovo. Prip. ak je niekto puntickar, nech si kupi nejaky filter. Ale pit destilovanu vodu ako RNG - to mi pride uz chore. Nehovoriac o tom, ze je to blbost.

RNG

Chlor ako halogen vytlaca z twela jod. Pri normalnych pitnych vodach z vodovodu mnozstvo chloru moze byt az 2 ppm=2 mg na liter. Statim v ladnicke alebo prevarenim sa velka cast z neho odstrani. Ale treba si uvedomit, ze 1 mg chloru vytlaci z tela az 3 mg jodu(ciste zalezitost atomarnych vah a vyssej reraktivity chloru) tj nedivte sa, ze mame problemy s nedostatkom jodu, nedostatkom roznych hormonov, nizkou cinnostou stitnej zlazy a nedostatkom roznych cistiacich enzymov. Na to vsetko je potrebny jod, ktoreho mame vc strave zalostne malo a po vytlaceni chlorom, bromom a fluorom dokopy nic.
Voda, najma makka vodovodna nie je podstatnym zdrojom mineralov,. prave naopak, ked odchadza z tela je ovela viac nasytena mineralmi z jedla, nez ju pijeme.A to je aj potrebne na odmorenie/cistenie tela.
Co sa tyka zamorenia, je vyse 50 000 skodlivych chemikalii a plno mikrobov, co mozu zamorovat vodu, pricom sa v sucasnosti kontroluje snad 10-20 z nich.

Mam 2 kamaratov a 1 pribuznu vodarov, takze viem o co sa jedna.

Len taka perlicka, v Holandsku zistoli, ze maju znizenu porodnost , lebo voda z Ryna obsahuje privela antikoncepcnych latok, ktore sa do nej dostali v Nemecku, lebo tieto umele chemikalie zeny vylucuju v moci, cisticky odpadovych vod ich nezachytia a tak sa to dostacne do vody a hromadi, a ti na dolnom toku riek toho dostavaju podstatne davky.
Nuz ja pre istotu pijem len destilovanu vodu, kde su tie desiatky tisicov chemikalii z "pitnej vody" prakticky odstranene. A ked ju potrebujem ochutit, aby sa prijemnejsie pila, na to staci trosticka ovocnej stavy, ,ja pouzivam z koncentratu, lebo komercne su prisladzane a ako cukrovkar sa musim cukru vyhybat. Samozrejme do varenia je takato cista voda lepsia, nez vodovodna, nech sa chvalia vodari akokolvek.
Naviac zamorenie vody tokom cez potrubia pribuda, a vodari garantuju len za kvalitu vody vo vodojemoch. Preto ju chloruju, aby sa mikrobialne zamorenie, co sa moze dostat do potrubia nepremenilo na epidemiu, ako boli pred sto rokmi uplavice a podobne.

Flaskovana voda ma casto v sebe zamorenie z plastickych flias, ktore je napr ovp[lyvnujuce hormonalne hladiny, okrem ineho.

Milky

Denne pijem vodu z vodovodu. Ked som byval v byte na 2 poschodi a nosil som mineralky a kofoly po kartonoch, nastvalo ma ze 98% z toho je voda a tu mam i v kohutiku. Tak z cirocistej lenivosti som zacal pit vodu a div sa svete - zijem..

xdanielax

lost - klud.
nikto nehovori ze ta voda cez potrubia je cista ako krystal, alebo ako voda z horskeho pramena.
Ta voda, ktoru pijeme (a mne chuti aj v petrzalke) splna normy. Je kvalitna - podla nejakych kriterii a neskodi ked ju pijes.

a ked si niekto mysli, ze skodi, tak nech pije nieco ine. staci si vybrat.

lost

Tak ono v kazdom meste chuti ta voda trochu inak :)

Ale v BA som byval na 2 miestach zatial a na oboch bola voda nechutna.. (petrzalka a nove mesto). Podla mna som mal smolu na potrubia.. ale v tom druhom priapde to bola velmi stara bytovka a voda bola hnusna, vyslovene hnusna..

Priserne prechlorovana, avsak tesne predtym som byval v dome, v dedine, kde bola velmi makka voda a neprechlorovana a predsa z vodovodu obecneho..

A pil som vodu aj u babky a maju tam studnu, na ktorej ficia cely zivot a su zdravi !! A chuti perfektne, daleko lepsie ako tvrda a chlorova voda.

V TT sa mi zda ze je o nieco lepsia chutovo aj chlorovo ako v PK.. Pil som vodu v rocnych miestach a mestach na Slovensku.. (hotel, chaty, navstevy, atd..) Ale to nemozem velmi hodnotit, kedze som sa nikdy nad chutou nezaoberal prilis, ale nikde som nenasiel tak nechutnu vodu ako v tych dvoch spminanych miestach v BA. ALE(!) to moze byt preto, ze som tam nepustal tu vodu casto (i ked 100l na sprchu a potom ochutnanie hadam staci, ale podnajom je podnajom, ktovie kolko (desat)rocne boli tie potrubia..

Ono ak clovek cely zivot fici na chloru a mestskej vode, jasne ze mu cistejsia voda nechuti, to je ako s cukrom, ak clovek fici na bielom, jasne ze je chutnejsi ako napr stevia/melasa ci ba dokonca len hnedy cukor.

Cize pytat sa ludi ci im chuti voda je uplne subjektivne, nikdy nie objektivne. JEDINE ak by casto striedali zdroj vody, aby nemalu "preddefinovanu" chut vodu (tj. navyknutie na isty ruh vody)

Netvrdim tym, ze vodovod = zly, AVSAK! rozhodne nikdy nikomu neuverim, ze tak PRETAHUJEM vodu cez KILOMETRE potrubia, tak je v ABSOLUTNOM poriadku (to slovo absolutne je velmi silne, a predsa ho pouzivaju vodarne, ehm ehm..)

To je jednoducho FYZIKALNE nemozne, aby bola tak cista, ako deklaruju. Aj slovo CISTA je relativne.. Avsak to nikdy nevyvrati fakt, ze kilometer potrubia, z akehokolvek materialu, nezanecha nieco vo vode..

To uz fakt lutujem ludi, co su tak slepi a tomuto veria. Bud je vo vode svinstvo alebo sa to svinstvo zabije A ZOSTANE TAM(!) chlorom (pretoze fyzicky nie je mozne hmotu "vygumovat" pouzitim chloru, hmotu je mozne len premenit)

Normalne mam chut podat podnet na tie reklamy, ze "dokonale cista" loooool :D

Blondula

aj ja doslova lucham vodu len z vodovodu !! co sa chloru tyka,tak tusim asi raz do mesiaca ho je citit.my mame aj vlastnu studnu,ale neviem ci je voda pitna,musim ju dat do nejakeho laboratoria,len neviem kde v okrese TO to robia :D pouzivame ju na polievanie a je taka ladova,ze ma nuti si z nej odpit :P

Matej

Konkrétne tuším sa riešila aj Bratislava kde je z celého Slovenska že vraj najlepšia..

slavkad ten oranžový povlak je trošku viac železa vo vode.. čo ti ale nespôsobí žiadne problém ba naopak.. niekedy ľudia trpia nedostatkom železa..

toho chlóru sa vôbec nemusíš báť a chlór cítiš.. ak ho cítiš z vody tak nepi 2 - 3 litre denne ale menšie množstvo.. ale ak ho necítiš.. čo sa mi ešte nestalo.. tak kľudne ju môžeš piť.. nedostane sa do teba viac chlóru ako keď sa nalogáš na kúpalisku.. a telo si s tým dokáže poradiť samozrejme v normálnych dávkach..

zajo_smejo

Milujem čistú vodu z vodovodu, s ňou si viem najlepšie uhasiť smäd.
V práci ráno začínam napustením plného džbánu čistej vody z kohútika a ceý deň ju popíjam. Máme tu k dispozícii i galóny s dovážanou vodou, ale táto mi nechutí a nepijem ju.
Rovnako nekupujem ani sladené sýtené nápoje a minerálky pijem len s mierou. Ich značky sa snažím striedať, aby som sa vyhla jednostrannému prísunu minerálov.

slavkad

Doma pijem z vodovodu (BA), ale vacsinou filtrovanu, neviem si na tuto vodu zvyknut. Predtym som bola vo Vrabloch, tam mi chutila viac. V robote mame este speci nanic vodu, ked ju necham odstat pre kvety, tvori sa vo flasi oranzovy povlak :-(
Ale nie som za balene vody, kvoli tomu mnozstvu odpadu.