Mám 18 a som v 3.mesiaci....

Príspevok v téme: Mám 18 a som v 3.mesiaci....
ayvi

Ahojte, mala som 18 pred 2 týždňami, ešte nemám dorobenú školu (som zrovna pred maturou) a zistila som, že som tehotná.
Neviem, ako to mám povedať doma. Mala som veľké plány, nemám prácu a rodičia majú obaja univerzity, myslím si, že ma vyhodia z domu. Neviem ako sa starať o dieťa a na interupciu už ísť nemôžem (ani by som to asi nedokázala).
Nechcem počúvať, ako som si mala dávať pozor (brala som HAK-správne). Chcela by som počuť, kto má skúsenosti, ako ste sa s tým vyrovnali, veľmi sa bojím...

Allenkaaaaaa

ano, uvedomujem si, ze tu riesim nieco, co sa uz neodstane, ale nenahovarajme si, ze z neuplnych rodin vyrastaju zrele osobnosti, ktore su schopne zodpovedne pristupovat z zivotu, k materstvu a k zalozeniu rodiny....

Allenkaaaaaa

Babanko, zjavne sme sa nepochopili......Akosi sa vsetci spravame v uvodzovkach ako nasi doktori...riesia chorobu, ale takmer nikdy nie jej dovod. Ja ani zdaleka nehovorim, ze sa nemame k podobnych situaciam staviat nezodpovedne. Absolutne odmietam detske domovy, potrat a vonkoncom nie som za tabletku PO. Kde sa vsak dostaneme, ked budeme riesit len "chorobu" a nie jej "pricinu"? Ja hovorim o tom, kam bude smerovat dieta takejto matky. Skus si nastudovat vyvojovu psychologiu, skus sa trosku hrabat v ludskej psychike cez odbornikov a zistis, ze robit tragediu z toho, ze daka 18 rocna baba bude mat dieta, je naozaj zalostne. Ano, moja mama bola schopna ma vychovat v 19 rokoch. Ale bola vydata a mala som doma aj vzor otca. Ale statistiky nepustia, kolko rozvedenych parov nema rozvedene deti??? Kolko psychicky vyzrelych osobnosti sa narodilo v rozvratenych rodinach? Poznas takych osobne? Predstav si, ze ja s tymi ludmi pracujem...Ano, nech sa 18 rocne dievca teraz stavia zodpovedne k svojej situacii, ale garantujem ti, ze jej dieta bude mat v buducnosti bud rovnaky problem ako ona, alebo bude inak ovplyvnene tym kde a za akych okolnosti sa narodi...

babanko

alenka, zivot nie je idealny. su aj rodiny co sa tvaria ako funkcne, a nie su, deti tam trpia. su rodiny s rozvedenymi rodicmi, kde su deti stastne. a su aj deti slobodnych matiek, ktore su dobre vychovane a nemaju problemy so vztahmi. su aj mamicky co otehotneli v 18tich a boh vie ze ich bolo pozehnane, co sa vydali a vychovali s manzelom dalsie skvele deti. tak neviem, naco robite tragediu z toho, ze je mlada zena tehotna. ale vsimla som si, ze nasa mlada generacia, miesto toho, aby sa ucila zodpovednosti za svoje skutky, hlada lacne a lahke vychodiska, tabletku PO pouziva uplne bezne, nie ako tragicku moznost, potraty su takisto normalnym riesenim "neprijemnej situacie". ked raz niekto zacne sexualny zivot, ma si byt vedomy aj nasledkov. o tom je zivot. nie o presuvani zodpovednosti a zbavovani sa jej. zabit dieta, zahodit ho. moralka na bode nula. bez vycitiek svedomia. ak je toto nasa mlada generacia, co bude dalej? ako je mozne ze ludstvo tak rychlo zdegenerovalo?

NINI123123

Ja som bola v podobnej situácii, ale ja som mala tesne po maturite. Veľké plány boli, ale čo už.Rodičia to prežili, aj ked bolo v domácnosti pár mesiacov hrozne. Všetci sa hádali, ale nakoniec som porodila syna. Teraz som šťastná, že ho mám (15rokov), lebo iné dieťa už nemám a moji rodičia to majú jediné vnúča. Tak hlavu hore a časom sa to spraví. A školu (vysokú) si môžes spraviť aj časom. Všetko sa dá....

Allenkaaaaaa

Babanko, aj ja napisem cosi vseobecne. Tragedia to vyslovene nie je...ved kolko deti zije s jednym rodicom, prezivaju zo dna na den, na konci mesiaca nemaju co jest...nie, nie je to tragedia, zacina to byt statistika....Ak dieta vyrasta len s jednym rodicom (a vezmi si, co vsetko to obnasa), pre dieta to nie je z hladiska spravneho vyvoja spravne. Ono to znie hrozne "gycovo", ked sa v dnesnej dobe povie rodina-cize mama a oco, ale malokto tusi, aka je zdrava rodina pre psychologicky vyvoj dietata potrebna....Suma sumarum z takychto deti nevyrastie nic ine, len dalsia kopia slobodnej matky, slobodneho otca, ktora bude mat v dospelosti problem naviazat normalne fungujuci vztah. Nehovorim, ze to je pravidlo, ale je k tomu velka pravdepodobnost. A straaasne vela ludi, co tu prispievaju s dakym problemom, prezivali v detstve nieco, "vdaka" comu sa v dospelosti spravaju ako spravaju. Nie, nie je to "tragedia"... :)

babanko

18 nastrocna nie je decko, aby sa jej museli o dieťa starať rodičia. Je schopna postarať sa sama, a ak nie, tak to nie je vekom. A či by mala 25 alebo 30, rodičia dieťa určite radi popestuju a pomôžu. Rodičia pomáhajú aj starším mamičkám, na tom nie je nic zvláštne. Na to je rodina. Nebolo to sice plánované, ale tragédia to nie je.

Leela333

babanko, sebecké je priviesť na svet dieťa v takom mladom veku, a potom sa oň nevedieť postarať a dávať ho na starosť svojim rodičom. Nie je na tom nič rozmaznané priviesť dieťa na svet až keď sa oň viem postarať. Ale samozrejme v dnešnej dobe 12-13tky v pohode sexujú tak asi nie je nič čudné na tom mať dieťa v 18.

Týmto vôbec neodsudzujem ayvi, ale hovorím všeobecne ako to funguje.

babanko

No a? Je dospelá, dieťa nie je žiadna tragédia. Poznám kopec žien čo mali deti v tom veku a žijú úplne normálne. Vaše postoje sú rozmaznane a sebecke. Odkladať dieťa, lebo sa chcem baviť.

Leela333

babanko, vôbec nie, len bude mať dieťa hoci sama sa len nedávno stala právne dospelou. Bude mať obrovskú zodpovednosť, nebude mať na nič čas, dieťa je zaberie všetok jej čas, ale inak jej život pôjde úplne normálne ako doteraz ;) Dobrú blbosť si napísal/a.

babanko

Akože nehnevajte sa, aku tu z toho robíte vsetci tragédiu, spomínate potrat, adopciu...otrasné. Nemá 13, ale 18, preboha. Nic strašné sa nestalo.