Kanárik - perie

Deria

Ahoj Mardulka, ako sa ma Titko dnes? Vcera sa mi nedalo prispievat do fora, netusim preco. Faktom zostava, ze diagnozu na dialku ti neda ani kazdy vet. Nemas nejakého, co sa naozaj rozumie vtactvu? Tu v DE to tiez nie je s odborníkmi na operencov jednoduche. Ja som uz cestovala cez 80km za jednym, niektori chovatelia aj ovela dalej. Lebo bezny vet nema ani tie moznosti riadne vysetrit tvojho kanarika, neodvazi sa totiz urobit ani vytery z hrvola a kloaky, co je velmi dolezite na urcenie spravnej diagnozy. Neodvazi sa preto, lebo to nie je sranda a vie to len odbornik.
Obligatne otazky: papa Titko? Aky ma trus, akej konzistencie a farby? Mala by si ho zobrat do ruky a prezriet ho vsade, nezabudni pod krídlami, ci nema niekde nejaku hrcku, ranku, nejake drobulinke bodky (myslim na parazity ale nie kazde su vidiet)prezri mu nozicky, tiez zobacik a nosne dierky, ci ich nema upchate.Tiez mu pozri prsnu kost, ci ju nema vystupenu, ostru, to by znamenalo, ze schudol. Myslis, ze vidi dobre, ze nema nic so zrakom? Napis si to radsej, aby si na nic nezabudla a aby si ho prilis dlho nevysetrovala, je to pre neho stres.

Mardulka

zdravím,Deria.
Myslím,že môj kanárik TIťko odchádza.neviem,aký je starý,ale po preperení nezačal spievať,trochu cvrlikal a teraz,asi dva dni len spí....Je nafúknutý a ani nepípne...Poraď.ďakujem.

Deria

Ahoj Mardulka, tesi ma, ze sa Titko ma dobre.:mrkvicku, jablko, hrusku, cukinu, dynu a pod.mu mozes postruhat dat extra do krmitka, teda nie s krmivom spolu. Je to hygienickejsie a istejsie, lebo ak pripevnis napr.ovocie na klietku, jeho kyselina tak uvolnuje zinok z pletiva klietky. Vsetky obsahuju zinok, (ochrana proti hrdzi) a ten je pre vtakov jedovaty. Takze ovocie daj radsej do krmitka. A dam ti este jednu radu. Ak mas v klietke bidla este z ochodu, vymen ich za vetvicky z nejakeho ovocneho stromu, vrby alebo brezy. Predtym dobre vyumyvat kefou v horucej vode, vyutierat a nechat vyschnut! Prirodne konare su pre vtacikov najlepsou masazou na nozky a obrusovanie pazurikov. Ale vymen ich radsej postupne. Vtaciky nemaju radi velke zmeny, k vsetkemu novemu su nedovercivi.:)

Mardulka

Deri,dobré ráno.Som rada,že mi odpovedáš:)Môj Tiťko,tak sa volá kanárik,už v rohu klietky nesedí,je čulý a dokonca si zvykol na hniezdo..Spieva akurát so mnou,keď si pustím rádio,ale nie tak,ako kedysi.Píšeš,že začne spievať až na jar..Ale veď sa zase začne preperovať,nie?Ja ho mám len necelý rok,dostala som ho na Vianoce a vtedy spieval neskutočne...A neviem,kam mu mám dať ti prídavky ku potrave,on je na bidielkach,dolu nikdy nejde..Všetko má v strede klietky.Môžem mu to teda primiešať do krmítka?Jabĺčko mu vešiam blízko bidielka...Ďakujem..Chovateľ mi neprezradil,aký je starý ten môj Tiťko a že sa kanáriky preperujú..Ale daroval mi ho,takže.._)))

Deria

Mardulka, u kanarikov je to individualne. Po preperovani zvyknu zacat spievat ale moze sa stat, ze tvoj zacne az na jar. Dolezite je, aby bol zdravy. Dufam, ze uz nesedi cely cas v klietke v rohu? Je inac ciperny? Trus ma v poriadku? Ak je v pohode, tak by som sa nad spevom netrapila. Okrem zmesky zrna mu obcas postruhaj mrkvicku, daj mu kusok jablka, ci hrusky, salat ale nie vela, radsej cikore, cukinu, ci uhorku, raz za cas uvarene vajicko,(resp.zltko, mozno raz za 3-4 tyzdne), tiez je dobre ususene a rozdrvene skrupiny z vajca - extra do misky, aby mal kalcium. Ja zeleninu a ovocie mojim striedam, aby to mali co najpestrejsie. Hlavne to cerstve ovocie nenechavaj v teple dlhsie, nez 4-5 hodin, lebo tam vznikaju bakterie, ktore su pre vtacikov nebezpecne.

Mardulka

PPCC Môj kanárik sa preperil,dostával všelijaké vitamíny,čerstvú púpavu,vodu má každý deň čerstvú,sem.tam mu nejaké pierko vypadne,ale to je asi normálne..A nespieva.Niekedy z neho niečo vyjde,ale zďaleko to nie je spev,ako pred preperovaním..Žerie,aj sa okúpe raz za dva dni,len to ie je on.Je mi ho ľúto,lebo je múdry,pozná ma po hlase,len sa mi zdá akýsi smutný..Od júna do novembra je už dlhá doba a žiadna zmena..Jeden trilok za deň a dosť.Prosím,čo mu mám zohnať,aby bol ako predtým??prosím..Ďakujem Vám,Deria.

Deria

oprava: s tym prikrytim klietky na slnku sa mi to nejako nepodarilo vysvetlit ale dufam, ze vies, ako to myslim. nezabalit tu polku uplne, iba zvrchu spustit uterak len natolko, aby bol v polovicke klietky chladok.:) ja ten uterak pripinam so stipcami na pradlo.

Deria

mardulka, vyzera to, ze tvoj vtacik preperuje. vtedy sa stava, ze nespieva, jeho imunitny system je vtedy slabsi. ked strati moc peria, moze mat problemy aj s lietanim.
cim mu mozes preperovanie ulahcit? potrebuje kvalitnu zmes zrna, vitaminy a mineraly. mozes mu ponuknut: salat ale iba trosku, pupavu, (nezbierat tam, kde je vela vyparov z aut a vsetko vzdy dobre umyt!) uhorku(osupanu)alebo jablko, ci banan. zeleninu ci ovocie nedavat kazdy den ale tak 2x do tyzdna. raz za tyzden uvarene vajce alebo tvaroh, (samozrejme nesoleny)alebo prirodny jogurt. rozdrvena skrupina z vajca je dobry zdroj kalcia, pokial je to vajce bio.
potrebuje teplo a pokoj. mozes ho dat obcas na slniecko ale polku klietky treba bezpodmienecne prikryt napr.uterakom, teda iba vrch klietky, aby mu dolu prudil vzduch. tak ma moznost ist do chladku, kedy chce. pretoze aj ked kanariky miluju teplo, intenzivne prazenie na slnku ho moze zabit.
denne menit pitnu vodu, ja umyvam casto nadobky octom - proti bakteriam. denne davat vodu na kupanie, denne cerstvy piesok a grit do misky, aby si do neho nespinil, lebo vtaci piesok aj zobu, potrebuju ho na travenie.
to, co som vymenovala patri vlastne k beznej starostlivosti ale v preperovani je to zvlast dolezite!

Mardulka

Kanárik prestal spievať aj čivkať,z ničoho nič...Ani kúpať sa nechce,vypadávajú mu drobné pierka...Chuť do jedenie má...Ale sedí väčšinou v kúte,nechce ani von z klietky..Poraďte...