Kanárik - perie

Deria

ula, nerozumiem....kto nema perie, tie mlade vtacata? nemaju perie len na krku, ci ako? rodicia preperuju? vobec tomu nerozumiem. ako stare su tie mladata? cim ich krmis?
neviem ti takto poradit, takze popis problem dokladnejsie a blizsie, inak ti nemozem poradit.

ula55

Chcela by somsa soytat, nasmu kanarikovi, ktoreho sme uz sami vychovali sme kupili kanaricu a maju tri mlade. Problem je ale v tom, ze zaperuju a len na krku nemaju pericko. Moze to byt nejaka choroba? Prosim o odpoved lebo neviem co s tym a ziadny zvero doktor na blizku nie je. Velmi pekne dakujem.

Deria

dufajme, ze je to len preperovanie a nie nejaka choroba, co sa pravdaze neda zistit na dialku. pri preperovani treba davat vitaminy. treba si zistit, ktore su kvalitne alebo sa porad veta. pocas preperovania maju vtaci znacne oslabeny imunitny system, kedy sa na nich moze nalepit akakolvek choroba, preto ho treba podporit a to vitaminmi. takisto dolezita je kvalitna zmes zrna. ak straca vtacik velke pierka (z chvosta, ci kridel) moze mat problemy z lietanim alebo moze prestat uplne lietat. mas nejake rastliny v izbe? lebo prevazna väcsina rastlin je pre vtakov jedovata. taktiez pozor na zeminu, ktora moze obsahovat chemikalie. vtaci vedia velmi dobre maskovat svoj zly zdravotny stav. ak to uz majitel spozna, väcsinou je najvyssi cas ist k veterinarovi. a to takemu, ktory sa vyzna vo vtactve, (opakujem to tu stale)lebo väcsina vetov ma len zakladne znalosti, ktore nie vzdy postacia na urcenie spravnej diagnozy, co je rozhodujuce.
ako sa ma kanarik teraz?

bobulkacucu

Dobry den, prosim Vas o radu. mame uz 4.rok kanarika samca. Krasne, dlho spieval, bol aktivny v klietke. Pustame ho von, ma moznost poletovat po izbe. No asi v oktobri som si vsimla, ze opat po lete preperuje, zacalo to asi vykurovanim. A prestal spievat. Parkrat spal na dvoch nohach, no uz to nerobi.Casto ho nachadzam v rohu klietky na zemi alebo sedi ukryty na skrini medzi kvetmi. teraz si nasiel ukryt na kvetinaci na zemi v kute za sedackou. jeden cas sedaval aj na skrini tak, ze bol skoro polozeny na brusku,viditelne dychal. no to dychanie je teraz myslim take skludnene. no stale nespieva a stale mu pada perie, obcas najdem aj z chvosta. na peri som si nevsimla ziadne cierne bodky, oci ma ciste. niekedy pipa-hlavne ked uz ma malo semienok na papanie. Kupanie mu davame skoro kazdy den, kllietku cistim tak kazde tri dni. .. poradite mi prosim, co mu moze byt ?

Deria

o.k. kolky, dufam, ze otca presvedcis, ze ak nema pre vtacika cas a nemoze mu poskytnut to najzakladnejsie a to je lietat, tak nech ho da radsej do lepsich ruk, chudatko vtaca.

kolky

No.Kanárik nie je môj ale otcov.Ten sa to skôr pýta,či to niekde nemôžem vygoogliť.Ja som mu aj povedal,že to je tíranie vtáka.Tá klietka ma na čírku 50cm.Ani nie.Má tam 3 konáriky.Nelieta vôbec,lebo nemá kde.Je mi ho lúto.Zajtra sa s otcom porozprávam.Vodu má menenu pravidelne.Aj jedlo.Ale nikdy som ho nevidel že by sa kúpal.je sám v klietke.Poobede ho dávame do záhrady.

Deria

este ma napadlo, aby nemal nejake parazity. napis viac, ako dlho ho mas, ci je sam v klietke a ci ma k dispozicii kazdy den vodu na kupanie.

Deria

taketo spravanie vtaka je spravidla psychickeho razu. tak to totiz obycajne dopadne, ked je zatvoreny cele dni v klietke, este k tomu sam, bez partnera a ked sa mu venuje malo casu. to je potom tyranie. prve, co by si mal/a urobit je, dopriat mu volnost, cize nechat ho cely den lietat ale radsej iba v jednej miestnosti, lebo v byte sa mu moze lahko stat vela veci osudnymi. preto treba zabezpecit/pozakryvat rozne skary, napr. medzi skrinou a stenou, ako aj rozne dute nadoby, aby tam nespadol. moje vtaciky maju cele dni volnost v jednej miestnosti a do klietky chodia iba zrat a spat.
potom mas este moznost mu zaobstarat partnera ale to nemusi dobre dopadnut, ak budu mat k dispozicii len ten maly priestor v klietke, teda ten novy nemusi byt tym tvojim akceptovany. ak vsak maju volnost, nehrozi taky problem.
ak mu nemozes toto poskytnut, daj ho radsej niekomu, kto mu tu volnost, prip. partnera moze dopriat.