Ahojte Co je pre Vas zmysel zivota ? Co je pre Vas zivotna hnacia sila ?

lemonhead

Magy, rozumný šikovný slobodný muz si takýto životný štýl môže dovoliť, byť muž, spravím to tak isto :) ale nie každý ma tu možnosť, ludia sa často uz narodia do nevyhovujúcich podmienok a uz sa to s nimi vlecie celý život. Takze mal si aj riadny kus šťastia, nepochybne je to aj tvoja zásluha, ale každý si to dovoliť nemôže:) tak by si sa nemal na ostatných dívať zvrchu ako na obmedzené stádo...uz to je znak istého obmedzenia. Ty si zas neprežil ich životy tak nemôžeš posúdiť či ozaj žijú v nejakej kocke, ako si to ty myslíš.

Magy

Tak poporadi.
beskyd - zasadne nesuhlasim, ze akysi "bezny" slovak na toto nema. k tomu mozem povedat len jedno - kto chce, hlada sposoby, kto nechce, hlada dovody. ak si precitas moj cestopis poriadne, mozno sa docitas, ze na jednu etapu plavby sa k nam pripojil ucitel zemepisu na zakl. skole z ciech. neviem o tom, ze by ucitelia zakladnych skol (ci uz v cechach alebo na slovensku) mali tak ovela vyssi plat ako bezny priemer ostatnych "bezneho" slovaka, ze by si mohol na rozdiel od nich dovolit to, co si dovolil nas spolucestovatel. Je to daleko viac otazka priorit a schopnosti usetrit, nez otazka nadpriemerneho prijmu.
uznam jedine - ak si bezny slovak uviaze gulu na nohu na cele desatrocia vopred v podobe hypoteky, lizingu, splatok na vsetko mozne a nemozne atd. To sa potom naozaj tazko hlada vychodisko z nicoty, ak po odcitani vsetkych splatok a uctov ostane z vyplaty ledva na stravu. treba rozmyslat vopred a nie potom fnukat, ako sa to (urcite) neda.

anjelik - netvrdim, ze kazdy jeden clovek ktory necestuje, je obmedzeny. tvrdim ale, ze vidiet svet len zo svojho gauca prostrednictvom telky, spravodajstva a kanalov, kde sa informacie velmi upravuju, filtruju a cenzuruju, k lepsej rozhladenosti a ferovosti postoja v principe rozhodne neprispieva. az clovek, ktory si ohmata a obide tie veci osobne, si dokaze vytvorit podstatne nezaujatejsi a ferovejsi postoj (nielen) k danej veci, nez ten, ktory len pasivne prijal spravy o tej veci, aj ked z piatich roznych kanalov. jednoducho niet nad osobnu skusenost! zo svojej osobnej skusenosti a skusenosti inych, ktorych som stretol, mozem zodpovedne prehlasit, ze aj to sebanajdenie je casto len klam, ak zijes cely zivot v urcitej "ulite" jednej kultury, socialneho systemu, pravidiel, spolocnosti, zvykov. Treba jednoducho vyliezt z tej ulity von, vidiet, zazit, ovoniat, ohmatat, precitit, ochutnat... zapocuvat sa do beznych hovorov ludi v inych krajinach a pochopit, ze mnohe veci, sprostredkovane mediami su brutalne skreslene.

lemonhead - pracou, sebadisciplinou a cielavedomym setrenim.

---
mna akurat napadla jedna analogia, ktora sa casto vyskytuje v rozpravkach a pribehoch z minulosti. Ked mama doslova vyhanala syna do sveta na skusy. aby nesedel doma za pecou a siel objavovat svet, ziskat skusenosti a pripadne sa s nimi aj vratil. Je vam to povedome? a co myslite, preco to asi robila? zeby preto, aby mala od neho konecne pokoj?

ja tvrdim, ze scestovany clovek, ktory vela videl, spoznal a zazil, nabral aj vela skusenosti, mudrosti a respektu k odlisnostiam a inym ludom.
Nezazil som jedineho cloveka, ktory by mal za sebou naozaj vela pochodene a zazite, aby sa spraval ako buran. Bohuzial som ale zazil az pricasto take spravanie u ludi, co v podstate nevytiahli cely zivot paty z domu (rodnej dediny, mesta, kraja).
A mnohi mi dali patricne najavo a vytmavili mi, aky som udajne nevdacnik a zradca, ked stat a spolocnost do mna investovali v podobe vzdelania na skolach a ja si tie vedomosti (aka investicie) dovolujem pouzit inde, ako v rodnej krajine.
To, kolko som uz ja zo zahranicia na slovensko doniesol, ci uz v peniazoch alebo vedomostiach nevidi, alebo vidiet nechce. A kolko este donesiem.
Aj to je jeden (z velmi castych) uhlov pohladu na svet z gauca a postoj, ako by mal svet fungovat. Bohuzial smutny a obmedzeny. A nespravny.

Sejla

Mjr.Martix
ale pochopitelne, že nežijem život, ktorý kritizujem. Nevravím, že nemám žiadne starosti, ale tie ma posilňujú, práca zušľachťuje, ľudia ma fascinujú, poznanie ma zabáva a neznalosť ma robí človekom. Riešim skôr detajly života, než život ako celok. Ten možno zhodnotím na jeho konci a robím všetko preto, aby som ho mohla zhodnotiť pozitívne. Nj a mám 24 rokov. A prosím, kľudne mi môžete tykať:)

lost

"že po návrate zo zahraničia si doma všetko viac váži"

jj, presne, akonahle sa vratim z rakuska, nestsacim zasnut kolko novych billboardov sa na mna usmieva :)

učka

Už je to tu spomenuté,ale potvrdím,že zmyslom kvality života je láska.S láskou vybuduje človek všetko.Je pravda,že po návrate zo zahraničia si doma všetko viac váži.Zmysel dáva aj práca,ale s láskou spolu.Pozitívne myslenie ovplyvňuje kvalitu života,teda nenariekať...

anjelik *

Mjr. Matrix, ale veď to nebola kritika...prečože taká reakcia? :o)
Kritika nasleduje teraz..nie, v žiadnom prípade nemôže byť zmyslom môjho života život iných ľudí. To ako by fungovalo? Ľudia ,ktorí žijú povedzme sami by tým pádom boli bez zmyslu?? A ako dosiahnuť sebazdokonaľovanie keď mám zdokonaľovať život druhého?? Veď už samotný význam slov to vylučuje.;o) A keď pripustíš, že ty si svoj život..tak potom úspech a neúspech si vždy len a len ty sám..nie spoločnosť, nie druhí, iba ty a znovu iba ty. Tak koho potom treba skvalitňovať?? Druhých? ;o)) Aký by to malo zmysel?? :o)