Platnička

mjanik

donald-mama nemusela podstúpiť takúto kalváriu,keby bola podstúpila akupunktúru aspoň u stredne zdatného akupunkturistu,na 7 až 10 sedení by boli postupne odzneli všetky bolesti a nebola by vystavená operačným a po operačným ťažkostiam

mc donald

Zdravím všetkých. Nemám síce vlastnú skúsenosť s platničkou, prežitú na vlastnej koži, ale táto skúsenosť stretla v živote moju maminu. Bolesti, strnutie a kŕče v nohe sa začali nečakane z ničoho nič asi pred tromi mesiacmi, vtedy ešte mama netušila čo to môže byť. Nasledovalo pár dní potierania veral gelom, potom návštevy lekárov, CT, magnetická rezonancia a výsledok bol na svete. hernia medzistavcového disku. Presnejšie mamina ich má vysunutých hned niekolko, ale ten ktorý spôsobil bolesť bol vystúpený 9milimetrov. Neurológ povedal, že tak vystúpená platnička by sa mala orezať lebo sama od seba bolesť neprejde. Mamina chcela ale ešte bojovať inymi spôsobmi s bolesťami. Podstúpila ostrek kortikoidmi - nepomohlo. Tak asi po dvoch týždňoch išla ležať do nemocnice kde jej dali asi 8 infúzií, ktoré jej síce bolesť trochu otupili a cítila sa po nich lepšie, ale problém nevyriešili. vždy tak do týždňa po opustení nemocnice sa bolesti dostali do rovnakého stavu ako boli pred nemocnicou. Pri prežívaní bolestí spôsobených vystúpenou platničkou hrá veľkú rolu aj psychika a moja mamina je citlivý človek takže všetko dosť prežívala. Po prvom pobyte v nemocnici sa teda bolesti za krátko vrátili, takže mama putovala za dva týždne opäť do nemocnice a znovu niekolko infúzií. Ku koncu druhého pobytu v nemocnici sme hľadali alternatívu operácie platničky a našli sme ozonoterapiu. Každý z Vás, kto sa už na ozonoterapiu informoval, vie, že čakacie lehoty sú aj niekoľkomesačné, takže na zákrok v Žiline mamina čakať nemohla. Našli sme ale nemocnicu, v ktorej sa ozonoterapia robí tiež a je bližšie k Bratislave ako žilina a to je Dunajská Streda. Doktori aj personál sú tam veľmi ústretoví a boli ochotní skúsiť liečbu u mojej maminy. Ale ozonoterapiu mama absolvovala dvakrát v týždňovom odstupe bez akéhokolvek účinku. To jej opäť nepridalo na psychickom rozložení. Môžem povedať, že si vytrpela toho veľa. Človek čo to neprežije na vlastnej koži alebo s niekym blízkym si ani nevie predstaviť, aké všetky obmedzenia to obnáša. Asi dva týždne po neúspešnej ozonoterapii (nutno podotknúť že ozonoterapia podľa slov doktora býva úspešná pri hernii do 0,5centimetra ale skúsili sme to aj my) podstúpila mama počas tretej návštevy nemocnice operáciu hernie. Operovali ju v NsP Cyrila a Metoda na Antolskej v Bratislave - konkrétne pán doktor Uhnavý. Platničku jej len orezali. Ešte v deň operácie sa mame radikálne zlepšil stav - všetky bolesti ustúpili. Jediné, čo ju trápi dodnes, je mierne strnuté lítko zvonka a prsty na pravej nohe. Doktori aj jej spolubývajúce pacientky tvrdia zhodne, že toto strnutie stretne každého po operácii a treba začať hneď na druhý deň po operácii pozvolna cvičiť aj chodiť. Mama dva týždne po operácii zrovna dnes prišla domov a nebude môcť teraz ešte tak 3 mesiace poriadne sedieť a bude si musieť dávať pozor na držanie chrbtice ale operáciu si pochvaľuje a začala to celé konečne brať pozitívnejšie a snaží sa každý den cvičiť a doslova rozchodiť trpnutie. Takže toľko môj skromný príspevok :). Kľudne napíšte, keď sa budete chcieť poradiť alebo porozprávať. Mamina toho prežila dosť takže o zopár informácií o hernii sme múdrejší. :) macino111@azet.sk
ahojte..

eva007

ahojte.ja mam 20 rokov a som po dvoch operaciach platniciek,dalej mi vysekavali miechovy kanal.jedna operacia bola min.rok v maji a dalsia pred dvomi rokmi v januari.operovali ma v BB.nemozem si stazovat na personal.ale doteraz som na infuziach a zijem na liekoch od bolesti.minule mi povedali ze mam rozmyslat nad titanovymi platnickami.povedala som,nie.tolko bolesti uz prezit nechcem.podla mna treba byt v klude,vobec nenamahat chrbat,ani trosku,nepredklanat sa,trochu cvicit a davat si velkyy pozor

m janík

platničkári,nezúfajte-dobrý akupunkturista môže vaše problémy buď úplne odstrániť,alebo podstatne zlepšiť!

doroty

čítala som si vaše príspevky a môžem povedať, že som si tiež nádherne vytrpela, po tom, čo mi zistili dve vysunuté platničky.. o 3 mesiace ma už operovali v Nových Zámkoch, ale iba jednu, momentálne bolesti nemám, predtým som nemohla ani riadne chodiť a sedieť, takže som spokojná... a pokiaľ ide o alternatívne liečby, bola som u chlapa (liečitela) ktorý mi platničku jednoducho rukou zatlačil späť (ešte minulý rok) a bola to tá najväčšia chyba v mojom živote...zverujte sa do rúk len lekárom, nerobte chybu ako ja.. sama som si to len zhoršila

zds

poskodene platnicky su spickom ladovca, ktory sa zjednoduesene vola "zle hospodarenie organizmu s vapnikom." (ak nejde o uraz).
nikdy nejde len o jednu platnicku a len o platnicky.
ked je poskodena platnicka (chrupavka), uz je poskodena aj kost okolo, resp. metabolizmus v nej, aj ked kost ma lepsiu "vydrz."
okolo klbu (aj stavca chrbtice) je synovialna kvapalina, cez ktoru sa vyzivuje chrupavka.
na jej vyzivu treba dat do poriadku vyzivu kosti.
na vyzivu kosti treba dat poriadku travenie, zlozenie potravin a ich kombinaciu a dostatok pohybu (kyslika)
treba sa teda venovat celemu pohybovemu aparatu, vyzive a pohybu, zivotnemu stylu.
inak po operacii jednej platnicky sa moze objavit problem na inom mieste.

elip

Zapojím sa aj ja svojimi skúsenosťami. S bolesťami nôh žijem už tri roky. Od februára tohto roku to bolo už neznesiteľné, preto som vyhľadala neurológa, poslal ma na CT vyšetrenie a zistil poškodenie platničiek. Absolvovala som 15 infúzií, rehabilitáciu, zjedla kopec liekov proti bolesti a nič sa nezmenilo. Noha bolí v stave pohybu aj v stave kľudu a ja neviem, čo mám robiť ďalej? Lekárka po absolvovaní rehabilitácie mi poradila, že sa mám s mojimi ťažkosťami zmieriť, lebo to už iné nebude. Mám 53 rokov, ako sa dá takto žiť?

eliška

Ahojte všetci platničkari.
Chcem vás požiadať o radu a info.na základe akého vyšetrenia sa da zistiť ako je poškodená platnička a aké máte skúsenosti s preventívnou liečbou??

dakujem
elen

nana

Ahoj marod, díky za info.Ked som sa na umele platničky pýtala lekárov odpovedali mi dosť vyhýbavo a z toho som mala dojem že to nie je také jednoduché. Ako dlho si po operácii a ako sa cítiš je to dobré napíš viac.Väčšina ľudí ma od operácie odhovára.