Dôchodok

Príspevok v téme: Dôchodok
j19

Dobrý deň.Chcem sa spýtať,či by som mohol poberať invalidný dôchodok,ak mám:19 rokov,problémy s tachykardiou,ale hlavne som po operácii zlomeniny stehennej kosti,stále som o barliach a mám bolesti.Musím si vybaviť aj individuálny študijný plán,pretože s tým nedokážem cestovať.Koho mám osloviť,obvodného lekára,ktorý je pre mňa teraz novým lekárom,pretože som bol doteraz u detskej,alebo ortopéda,ktorý ma operoval a idem k nemu na kontrolu.Ešte chodím na strednú školu.Ako rodina sme na tom zdravotne a tým aj finančne zle,pretože mama je na polovičnom dochodku a je na tom stále horšie,nedokáže už ani doma fungovať a je to na mne.Bojím sa,že už to ďalej nezvládnem,ani psychicky už nevládzem,nechcem sa ale oblbovať liekmi.Neviem,na koho sa mám obrátiť,prosím poraďte.Ďakujem.

ddana

Asi ťažko v podobnm príspevku píšeš, že máš zlomeninu z 20.6.2012, nato, aby si si mohol požiadať o dôchodok musí uplynúť minimálne rok - teda tak dlho má trvať nepriaznivý zdravotný stav.

[zruseny17]

prepac ale na zlomeninu ti dochodok asi nedaju:(

45. Stavy po zlomenine stehennej kosti (kaeka, diafýzy, epikondylu) liečené konzervatívne aj osteosyntézou, príp. endoprotézou
a) pri dobrej funkcii končatiny 20 - 30
b) s porušenou funkciou končatiny
(výrazná deformácia, svalová atrofia, porucha motorickej inervácie, skrátenie o 4 cm a viac) 40 - 45

to je priloha k zakonu o socialnom poisteni-miera poklesu...cize muselo by to byt hodne hodne zle,aby ti nieco priznali a vzhladom na to ze si este v stadiu rekonvalescencie tak neviem neviem...

a samozrejme,mozes brat id aj ked mas 18-ak ti vznikol narok na id v case ked si bol este neplnolety,nemusis mat odrobene nic...ak ti vznikne narok na id v case ked uz si plnolety tak citujem :"Počet rokov obdobia dôchodkového poistenia potrebný na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca,
ktorý sa stal invalidný po 31. decembri 2009, je:
menej ako jeden rok, ak ide o poistenca do 20 rokov"...

tak asi tak...

Lulu2011

ano su aj 18 rocni a tym sa to pocita z nejakeho minima, inak je to pocitane zo mzdy, pnkou som myslela, ze rok si mal zaznamy o navstevovani lekarov a tak, ze si proste neschopny normalnej "prevadzky"

medacukor

Invalidný samozrejme môžeš byť aj ked si nepracoval, ale ktovie ako ťa posúdi lekár posúdi lebo si mal len úraz, ktory sa este hojí, inak ti nic nie je. A zaplať si poistné za dobu čo chodíš do školy, inak fakt nemáš ani deň a tým pádom nemáš nárok na invalidný. Su decká čo sú invalidného odmala ale to nie je tvoj prípad.

iskierka

určite sa na to popýtaj, pretože ja poznám prípad mladého, tuším 18 roč. chalana, ktorý ani strednú nedokončil, čiže asi tam nie je podmienka pracovať, ale nechcem zavádzať.
Jemu na základe schzofrénie uznali polovičný invalidný dôchodok, ale aj to sa mi marí, že to išlo cez známosť..bohužiaľ
veľa šťastia

j19

Ako môžem byť na PN,ak som vzhľadom na môj vek ešte nepracoval?Uraz som mal v júni.Je to podmienka?Viem,že aj 18 ročný sú na dôchodku.Tak ako to je?

Lulu2011

ak si minimalne rok na pn a mas o tom zaznamy, mozes poziadat o ID, ale kedze si nikdy nerobila nebude to ziadne terno, nemaju z coho ti ho totiz vypocitat