Spoločný život bez papiera - druh a družka

Príspevok v téme: Spoločný život bez papiera - druh a družka
aduliena

Chcela by som vás poprosiť, aby ste napísali svoje skúsenosti, ak ste v takomto vzťahu, aké sú plusy a mínusy.
Láska je krásna, ale človek nikdy nevie, čo prinesie život a môže nastať rozchod. Ako ste riešili takéto situácie? Prípadne ak sa narodilo dieťa, tiež treba dokazovať, kto je otec, koho meno bude mať... proste samé mínusy a prekážky na úradoch...
Takisto by ma zaujímalo, či ste registrovaní na úradoch, ak žijete v takomto vzťahu, proste ako to všetko je. Vďaka.

TinaM

Meretseger: je to uhol pohladu, neviem, preco to povazujes za stratu nezavislosti, ci ako si to napisala. Ked sa na to pozrieme inak: nase meno-rodne- mame po kom? Po otcovi. To nie je strata individuality?Nemali by sme sa vsetci rodit bez priezviska, alebo s uplne originalnym priezviskom? A preco by som mala byt viazana na priezvisko muza (otca), ktory na mna cely moj zivot kasle? Pre mna to v jeden den bude cest, tvorit s partnerom rodinu pod jednym priezviskom.

Meretseger

Presne z takých vecí, o akých píše TinaM, mám hrôzu. Baby, to si nechcete ponechať ani kvapku nezávislosti? Česť nosiť jeho meno, čože? A čo takto priviazať sa k manželovi, nech ste naveky spolu? Brr.

TinaM

Manzelstvo je o tom, ze vas kazdy-znami aj neznami ludia, vedia spojit, ako tu uz bolo napisane- uz len ta nemocnica a plno inych pravnych zalezitosti, ktore u nas nie su doriesene v pripade partnerov, ktori spolu ziju bez papiera. Dalsia, pre mna dolezita vec je, ze nechcem, aby sa moje dieta volalo inak ako ja, alebo inak ako moj partner. Nech sme jedna "kompaktna" rodina XYZ. Ked sa raz s priatelom rozhodneme pre svadbu, bude pre mna ctou nosit jeho meno a dat ho aj nasmu dietatu. Nech nie su pochybnosti, kto, s kym, ako, kedy, kde...

Allenkaaaaaa

adulienka, skus blizsie napisat ako myslis ten posledny odstavec.
Myslis to tak, ze svadba je velmi nakladna? Presne toto sme si povedali aj my s partnerom a preto sme sa rozhodli pre mensiu svadbu. Nech sa na mna stryko z babkinej strany a sesternica z 50 kolena hnevaju kolko chcu, nemozem si dovolit na svadbu pozvat vsetkych :) A preto budeme mat velmi malicku svadbu, saty ma cez kamosku (objednava zo zahranicia) vysli do 100 eur... :) Samozrejme, to nie su jedine polozky, ale chcem tym povedat, ze sa to da aj bez statisic eur :)

aduliena

Alenkaaa, pekne si to napísala.
Však to, že spolužitie má mnoho nevýhod, žiaľ...jednou je aj tá, ktorú si uviedla, že ťa k partnerovi nepustia, ak sa mu niečo stane.
Musíš dokazovať, že to dieťa je jeho, keď sa narodí...
Ak sa niečo stane, nemáš nárok na vdovské...
Neexistuje vyživovacia povinnosť voči druhovi-družke... proste to je len niekoľko "nevýhod"...
Ale úprimne si povedzme, žiaľ kvôli finančnej stránke sa viac "oplatí" žiť spolu bez papiera. :-(

Allenkaaaaaa

adulienka, manzelstvo je v prvom rade pravna zalezitost....Takze z toho vyplyva, ze v manzelstve nadobudas iste povinnosti ale aj prava. To, ze sa niekto diva na manzelstvo ako na nieco, co ich spoji "laskou nebeskou" dvoch ludi, je cisto jeho problem. Potom tak aj dopadne casto to vytriezvenie. Dnes mi mnohi ludia hovoria, ako chcu zit bez papiera a mne to pride skor ako "modna vlna" a nie ako nieco dopredu starostlivo premyslene. Ani nevedia povedat preco je pre nich ten papier taky nepodstatny. Prosto je to len zdrap niecoho... :D Ten papier, o ktorom vsetci hovoria nikdy nikomu nezaruci vacsiu lasku, tak nerozumiem, preco to tolko ludi ocakava :D Ale vies co ti to moze priniest? Ze ked vezmu tvojho manzela do nemocnice (napriklad po vaznej autonehode), tak ta k nemu apson pustia....

doubledog

tyka sa to majetku, ktory bol nadobudnuty pocas manzelstva
pokial viem, nepatria tam dary a asi ani dedicstvo.

muzi sa kvoli majetku zenia velmi vynimocne (aj ked iba preto, ze zeny im to nedovolia), zeny to robia uplne bezne.

a je to prirodzene, zena sa potrebuje poistit pre pripad, ze ju muz vymeni za novsi model.

Maoam

aha, dakujem :-)

takze ak nejestvuje manz. zmluva ( s inym znenim), tak sa vychadza z toho tak, ako si to napisala

no zasa som mudrejsia :D