Potrat - sloboda rozhodovania vs. pravo na zivot

Príspevok v téme: Potrat - sloboda rozhodovania vs. pravo na zivot
Magy

Zakladam tuto temu kvoli tomu, aby ste sa TU mohli vyjadrit so svojim nazorom na danu vec.

Poprosim pouzit vlastny rozum a zmysluplne argumenty, nie vyguglene citacie, prip. nazory inych ludi, znamych, rodicov, politikov, cirkvi...

Diskutujte slusne a bez napadania ostatnych za ich nazory.
--
A aby som to zacal a postavil sa na niektoru stranu, tak uvadzam svoj nazor: Kazdy z nas (s vynimkou svojpravnosti zbavenych ludi) ma vylucne pravo rozhodovat o svojom zivote, svojom tele A VSETKYCH JEHO SUCASTIACH.
Ako legislativne, tak aj fyzicky.
A teda v pripade zeny aj o plode vnutri nej, kedze je priamo zavisle na jej existencii.

bella12

carie, mýliš sa v tom, čo si opísala o kresťanskom pohľade na sex, manželstvo či odpustení hriechov.

Predstava, že manželia sa môžu milovať len vtedy, ak chcú splodiť dieťa veľkým nepochopením. Pohlavný styk má okrem plodiacej funkcie v manželstve aj úlohu podporovania a rozvíjania manželskej lásky. Manželia sú si však vedomí, že keď spolu spia v čase plodných dní ženy, môže dôjsť k otehotneniu. Tomu sa dá vyhnúť sexuálnou zdržanlivosťou v tomto období. Ak povieš, že aj toto môže zlyhať, áno, môže ale ak kresťanskí manželia uznávajú Boha za tvorcu života, potom nechápu nechápu neplánovane splodené dieťa za pohromu, ich myslenie nie je kategoricky proti neplánovanému tehotenstvu.

Predmanželská zdržanlivosť vychováva k sebakontrole a zodpovednosti budúcich manželov a zabraňuje počatiu detí, o ktoré by sa rodičia nevedeli alebo nechceli postarať, keďže stále nie je isté, že zostanú spolu, lebo ešte taký záväzok neprevzali (dieťa sa tak v mnohých prípadoch stáva neželanou príťažou, ktorej je najlepšie sa zbaviť). Ak mladí pred svadbou spolu nespia, v manželstve nebude mať muž problém rešpektovať plodné a neplodné dni manželky a sexuálna abstinencia počas jej plodných dní mu nebude robiť taký problém ako mužovi, ktorý je sexuálnym životom pred manželstvom zvyknutý, že žena a tým aj sex je k dispozícia hocikedy, kedy sa mu zažiada. Počas plodných dní manželky, ak je pre nich otehotnenie nevhodné, manželia spoznávajú krásu nesexuálnych prejavov vzájomnej lásky, ktoré sú veľmi obohacujúce. Manželstvo sa tak stáva bezpečnou kolískou každého dieťaťa, či už plánovaného, alebo nie. Toto je diametrálne odlišný pohľad voči tomu antikoncepčnému, šíriaceho hrôzu z dieťaťa a podporujúce potrat ako jednoduché riešenie v prípade zlyhania antikoncepcie.

Čo sa týka odpustenia hriechov - Boh je milosrdný a neexistuje žiadny hriech, ktorý by nechcel odpustiť, ak to hriešnik úprimne ľutuje. Vypočítavosť, že spravím ťažký hriech (ktorým vražda, cudzoložstvo či potrat) a potom sa vyspovedám a som v suchu, je opovážlivým spoliehaním sa na Božie milosrdenstvo - a teda je tiež ťažkým hriechom. Neviem, odkiaľ si prevzala názor, že po oľutovaní hriechu vraždy ide človek priamo do neba. Toto nikto z nás smrteľníkov nemôže vedieť. Každým spáchaným hriechom, aj keď odpusteným, si stále zasluhujeme trest, preto človek musí robiť skutočné pokánie, aby si tento trest znížil či úplne vymazal. Ak to nestihne do smrti, ide do očistca, lebo do neba nemôže vstúpiť nič nečisté.

Sejla

Aj ja som pokrstená... dá sa to pokrstenie nejak zrušiť? Ja už nechcem byť katolíčka... teda doteraz som si myslela, že nie som:))

Aja02

Sejla, oficiálne som katolíčka, pretože som pokrstená a mám aj prijímanie, ale do kostola nechodím. To, že verím v Boha ešte neznamená, že musím veriť v to, čo je napísané v Biblií a nemám právo na vytvorenie vlastného názoru.

Sejla

tak čo ťa potom robí katolíčkou?? Pokrstenie, sväté prijímanie, alebo čo? Lebo katolícky boh zosiela na cem príkazy skrze kresťanskú cirkev a ak v neho veríš, tak musíš veriť aj tomu, čo ti prikazuje, či? Ako?

anjelik*

Trpezlivo čaká v tele matky na ďalšiu šancu a usilovne sa ju snaží presvedčiť, aby sa znovu milovala. :o))

rubikovakock

Bella, sak v nirvane :) Sejla, aja tým asi myslela že je pokrstena ako katolícka. Ako ja, čiže tiež som oficiálne katolík, hoci do kostola nechodím.

Aja02

Sejla, moja názory neovplyvňuje vierovyznanie. ;)
Názory si vytváram zo skúseností, ktoré mám ja, moji známi alebo z kníh.