Potrat - sloboda rozhodovania vs. pravo na zivot

Príspevok v téme: Potrat - sloboda rozhodovania vs. pravo na zivot
Magy

Zakladam tuto temu kvoli tomu, aby ste sa TU mohli vyjadrit so svojim nazorom na danu vec.

Poprosim pouzit vlastny rozum a zmysluplne argumenty, nie vyguglene citacie, prip. nazory inych ludi, znamych, rodicov, politikov, cirkvi...

Diskutujte slusne a bez napadania ostatnych za ich nazory.
--
A aby som to zacal a postavil sa na niektoru stranu, tak uvadzam svoj nazor: Kazdy z nas (s vynimkou svojpravnosti zbavenych ludi) ma vylucne pravo rozhodovat o svojom zivote, svojom tele A VSETKYCH JEHO SUCASTIACH.
Ako legislativne, tak aj fyzicky.
A teda v pripade zeny aj o plode vnutri nej, kedze je priamo zavisle na jej existencii.

za život

Na potrat by mala isť žena, ktorá má vážne zdravotné problemy, inak nie! Veď je to VRAŹDA preboha! Tak isto je to človek aj keď len maličký ale žije to a vy to ZABIJATE!Odsudzujem všetký ženy,ale aj doktorov ktorý sa podieľajú na vykonávaní potratov! Ste vrahovia malých tvorov, ktorý sa nemôžu brániť a bojovať za svoj budúci život. Tie ktoré tvrdia že nemajú finan. prostriedky na ich starostlivosť nemajú tr...ť a keď už tak nech si zabezpečia niejakú ochranu!

RNG

Inac cele toto je najma z rozpadu morality, lebo v prisne moralnej spolocnosti sa take nezelatelne otehotnenia deju velmi zriedkavo.
A otehotnenie sa povazovalo tisicrocia za pozehnanie, nie nezelatelnu komplikaciu do osobneho zivota, sebeckeho a amoralneho, co hlasa dnes ultraliberalna skupina, ktora utoci na vsetko tradicne, vcitane tisicrocnych moralnyc zasad, viery, ludskych vstahov atd.
A zialbohu organizovanym utokom cez tlac televiziu a ine prostriedky sa im podarilo podminovat znacnu cas mas.

RNG

Cela tato tema je osie hniezdo, kde cokolvek prispiet niekto povazuje za utok.
Z prisne nabozenskeho hladiska, od oplodnenia hovoria o dietati na jednej strane, o zarodku ci plode na druhej strane.
Na jednej strane skoro kazdy povazuje pravo sebeobrany za opodstatnene, ale niektori to vylucuju v pripade zeny, ktora sa citi neplanovanym tehotenstvom vazne ohrozena.
Zakon zatial vsade na svete, az na vynimky nepovazuje plod za plnohodnotneho cloveka, ale rozni ludia a najma veriaci nazor, ze sa jedna o stvorenie s rovnakymi pravami, ako je oficialne narodeny a registrovany obcan.

A do toho zamotaju este tzv otcovske prava, pofiderne v kazdom pripade, lebo zakon nic o pravach otca na nenarodene dieta ani len nespomina, teda v pripade ze hovorime vobec o dietati, nie plode.

Naviac ked by aj uznali plod za plnohodnotneho cloveka, tak by museli kompletne zmenit ustavy, lebo v pripade, ze zena vykona akekolvek rozhodnutie, tj aj rychlejsi pohyb, aj jedenie jedla ci fajcenie, pitie kavy a podobne co moze plodu uskodit, nasli by sa advokati, co by v mene dietata (teda nie plodu) sudili matku za neumyselnu vrazdu v pripade spontanneho potratu. To by vyvolalo hrozny cirkus v sudnictve, ktore na taketo nieco nie je vobec pripravene.

Kedze toto je ale osie hniezdo tak sa radsej osobnych komentarov zdrzim, uviedol som dostatocne dovody na to, aby som sa do toho osobne nezaplietol.

Inac mnohe z nazorov su tu tradicne, s mnohotisicrocnymi korenami a niektore su ultramoderne liberalne, vytiahnute za posledne desatrocia liberalizmu a hnutia za zenske prava. To robi tuto temu ovela nebezpecnejsiou na pripadne konflikty, cim sa vsak nic ale v demokracii nevyriesi, len vyrobi zla krv.
DIXI/basta/punktum a podobne.

ennemi

počaté dieťa do 12t. je potenciálny nepriateľ. Ešteže má štát proti nemu účinnú obranu - zákon, ktorým sa ho môže beztrestne zbaviť. A všetci sme spokojní, veď sme sa na tom demokraticky dohodli.

malickasom

Nie som proti potratom, kazda zena sa ma pravo rozhodnut. Lepsie ziadne dieta ako pohodene pri kontajneri. Nemyslim ze na potrat idu zeny ako na kozmeticky zakrok ale zo zavaznych dovodov, preto nevidim dovod preco ludia ktorych sa to netyka by mali o tom diskutovat. Neni to vase dieta ani vase telo ani vas celozivotny zavazok, tak nech sa kazdy stara o svoju kapustu.
Ja osobne by som na potrat nesla, neviem co by som robila v pripade ak by som vedela ze dieta je vazne postihnute, to dufam nikdy takuto situaciu nebudem riesit.
Jeden priklad zo zivota, pani krestanka, vedela ze caka tazko postihnute dvojcata, na potrat nesla, deti su uz velke, nekomunikuju, iba lezia zavrete doma a pani sa za nich hambi...je toto zivot?
Zelam vam aby ste nikdy nemuseli stat pred takym rozhodnutim a aby vsetky vase deti boli zdrave a chcene.
A co sa tyka tych chudakov muzov po ktorych moze niekto ziadat vyzivne jednoducha rada- kondom alebo ziadny sex.

Magy

lienocka2808 - nazor na vec z pohladu nabozenstva radsej nechci vediet, je to extrem. oni totiz nemaju vlastny nazor, len omielaju dogmy a naucene frazy. na otazku "nech nam teda krestania poradia ako sa chranit aby sme kazdych 9mesiacov nerodili???" ti daju odpoved v zmysle, ze zivot a manzelstvo nie je len o sexe, laska sa prejavuje aj inak ako sulozou a sex. zdrzanlivost a pod... maju vela argumentov, ktore su samozrejme z ich pohladu spravne.

Carie

neviem odkial si prisiel na to ze niekoho ohovarame, ked ti priamo napisem svoj nazor na danu temu i na teba nie je to ohovaranie. ohovaranie by bolo, keby som za tvojim chrbtom o tebe niekomu nieco zle hovorila a nebola by to pravda a to tu na fore ani nejde.

doubledog

je to prave naopak :)
to vy zeny tu mate problem s muzmi, ktori s vami v niecom nesuhlasia, alebo nejak poukazuju na vase zle stranky.

pricom mate pocit, ze vy mozete muzov ohovarat uplne lubovolne, ze ano?

mile zienky, aj my muzi mame negativne vlastnosti, ale mate ich aj vy.
tak sa tu nehrajte na svatice, nie ste nimi.

carie
ja viem, ze starat sa o deti je pre samotnu zenu velmi tazke.
ale za tu slobodu v rozhodovani vam to predsa stoji, nie?

lienocka2808

Ahojte, necitala som si ziadne prispevky,ale na tuto temu je tu vzdy ohniva debata, preto odpisujem uz len na povodny prispevok. Takze som proti potratom a to z jedneho dovodu, v dnesnej dobe plno rozvinutych antikoncepcnych moznosti je priam nemyslitelne aby zena nechcene otehotnela. Iny pripad je ten, ked antikoncepcia zlyha a zena dieta nechce (prave preto uzivala antikoncepciu) tak v tomto pripade ano, radsej ist na potrat. Krestanstvo je proti potratom, ale vela ludi zabuda, ze aj proti antikoncepcii a kontraceptívam (tabletka po).Tak nech nam teda krestania poradia ako sa chranit aby sme kazdych 9mesiacov nerodili???
Pride mi uplne chore, ze uz aj oplodnene vajicko tu niekto povazuje za dieta. Ked mate jablon a kvitne - povazujete tie kvety už za jablka???