1000 kalorii za den/ako na to

diandra

ahojky, dakujem za rady a ano, napisala som to spravne, viem kolko to je KJ :) Moj bazalny metabolizmus je okolo 1300 takze aspon tych 1000

Magy

diandra - za prve - to co si napisala je uplny nezmysel.
zrejme si mala na mysli kcal a nie cal. 1000 cal (1kcal) je energia obsiahnuta asi v desatine gramu tuku.
gram tuku ma hodnotu cca 9000 cal (9kcal), gram cukru 4000 (4kcal).

priemerny (doporuceny a vhodny) kaloricky prijem zdravej zeny o priemernej hmotnosti (neratam extremy), je niekde okolo 10tis. kJ, co je cca 2400 kcal.
tebou zamyslanych 1000 kcal je asi 4tis kJ, co je menej nez polovica prijmu.

faktom je, ze ak je energie v prijme prebytok, uklada si ju organizmus do rezervy a to jedinou formou, aku pozna – do tukovych zasob. bohuzial nedostatok prijimanej energie opacny efekt nesposobuje. to je najcastejsi omyl pri chudnuti. nestaci len malo jest.

na svedomi to ma totiz latentny vydaj energie. abby som bol strucny a co najviac vystizny: prijata energia sa pouziva na: zasobovanie energiou a chod zivotne dolezitych organov (aj keby si cely den len nehybne lezala v posteli). tvori asi 50% celkoveho prijmu!! teda viac, nez co planujes prijat ty. ale podme dalej.
dalsiu cast telo potrebuje pre aktivitu. pohyb. myslenie (ano, aj psychicka namaha vyzaduje energiu, mozog je ako motor, ked ide na volnobeh, nespotrebuje tolko energie, ako ked ide na plne obratky)
a v neposlednom rade je to rast, zmeny, vyvoj. aj to si ziada dost vela energie.
uz chapes, preco tebo zamyslanych menej ako 50% bezneho prijmu je destruktivnych pre telo? pripadne nebezpecnych zo zdrav. hladiska?
na uspech ci neuspech chudnutia ma aj obrovsky vplyv to, ci zjes 1000 kJ energie vo forme zakusku, alebo vo forme ovsenych vlociek. hovori sa tomu glykemicky index a to je debata nadlho.
daj si do guglu hladat heslo "glykemicky index" a klikni na odkaz (pravdepodobne prvy) na stranke chudnutie pomlcka ako bodka sk.

akutny nedostatok prijimanej energie ma aj vedlajsi dosledok - sustavny hlad ti naladu zrazi na bod mrazu, a ak s tym nizkym prijmom energie neprestanes, pridu depresie. Vsetko je nanic, nic nema zmysel, a navyse vaha namiesto toho, aby ochotne klesala, vytrvalo vyckava tam, kde bola.

Nakoniec sa nastves a obzeries tak, ako to len ide, a na nejaky cas rezignujes.

no... rob ako myslis. ale nebudes ani prva ani posledna, ktora v dobrej viere pre svoje zdravie (a schudnutie) spravi presny opak.

diandra

ale ja mam big problem, cely den v praci vytazena a nemam cas ani varit, len cez vikend alebo piatok vecer, tak preto takto jedavam.. ale niekedy si dam celozrnny chlieb, kuraciu alebo morcaciu sunku, rajciny a papriku a hned mam obed, len som chcela vediet, ci celkovo vadi, ze jem chlieb, cestoviny a sladke aj ked sa vmestim do prijmu..

diandra

winki - ale ja som sa rozhodla.. uz mu nikdy nic nepoviem, ani to nebudem riesit.. lebo tym oberam samu seba o energiu a chut do zivota.. budem ho sledovat a ako sa bude spravat, podla toho sa zachovam.. chcem schudnut len 5kg, na tom nic nie je, do mesiaca som fit a aj cvicim, chora urcite nie som:) ale je pravda, ze to je dovod, ktory ma k tomu priviedol.. mozno som potrebovala len nakopnut, co uz:)

winki

vieš kolko je tam iných látok????? milion ecok a umelých sladidiel a prídavkov? urob si normálne spagety a k tomu čerstvú omacku.

diandra

ja si kupujem take tie cestoviny od Vitany alebo Vifonky.. ma to asi 300kalorii, na ranajky mam 400 a na veceru 300, urcite nemam poruchy stravovania, ja si dam aj zakusok, ale max.denne tych 1200kalorii, nebyvam hladna a to je hlavne, vela pijem tekutin, aj 3l denne

diandra

winki - kvoli sebe hlavne, aby som sa citila pekna sama pre seba! chlapov uz neriesim, teraz to bohuzial riesi kamoska, ja si zivot zacinam uzivat:) na jar budem mat steniatko, takze sa tesiim:)