Mám tie antidepresíva brať??

Príspevok v téme: Mám tie antidepresíva brať??
allivie

Ahojte,
mám 18 rokov a ťažkú depresiu. Psychiater mi predpísal Escitil. Nikdy predtým som lieky nebrala a bojím sa aby som si tým nevyrobila ešte niečo horšie, lebo v príbalovom letáku má veľa nežiadúcich účinkov.
Na druhej strane ale začínam na výške a musím fungovať...a s mojou depresiou to naozaj nejde...ja už neviem čo so sebou, najradšej by som sa nenarodila :(

teklazpekla

Ja som sa nepytala na studie, ktore statisticky ukazuju moznu neucinnost chemickych liekov. To si vyhladam aj sama. Ja som sa pytala na randomizovane dvojito zaslepene studie prirodnych doplnkov, ktore preukazuju ucinnost doplnkov na klinicku depresiu. Pozor, depresiu, nie dysforicke rozlady z psychickeho vycerpania. A to tu nejak nevidim..?

RNG

Inac mozem sem uviest aj viacero Double Blind studii, kde dokazali, ze bezne antidepresiva su ucinne len tolko, ako placebo cukrove pilulky
Takze si urob uzaver sama. Ist s navykovymi chemikaliami, s hromadou skodlivych ucinkov a otaznej celkovej ucinnosti(statisticky) alebo vyskusat prirodne, bez rizika a navykovosti, hoci to musis robit na vlastnu past, lebo lekari mti v tom na Slovensku nijak nepomozu, prave naopak ta budu od toho odhovarat, dokonca strasit, ze si mozes uskodit, hoci to je cista loz,pokial sa nepredavkujes, kedze lekarske komisie na to urcene schvaluju potravinove doplnky ako neskodne, inac sa nemozu vobec na volny trh dostat.

www.cbsnews.com
www.cbsnews.com
healthland.time.com

RNG

Nuz ked nieco pracuje, tak to pracuje, ci mas na to ty osobne k dispozicii studie alebo nie.
Nemecki lekasri v tom robili vyskumy uz pred 20 rokmi a ich zaver bolo pouzivanie vytazkov z Lubovnika bodkovaneho, ci sa ti to lubi, alebo nie. Zialbohu to je len nieco, co ucinkuje na serotonim, tristicku na norepinephrine a tiez trochu na GABA. Samozrejme len v uvedenej davke zloziek, nie inej,ktore vyraba na zalepenie oci farmaceuticky priemysel a ktore nemaju dostatocnu klinicku ucinnost.
Samozrejme ze farmacia zaplavil;a internet falsovanymi spravami o udajnej neucinnosti vytazkov z lubovnika, co nebol problem "podlozit" ked robili s vytazkami v primalych davkach ucinnych latok, alebo povacsine len jednej, hypericinu.Ale zrejme vsetky tie reci nepresvecili nemeckych lekarov. Pozri napr na
summaries.cochrane.org.

teklazpekla

RNG, mala som na mysli RANDOMIZOVANE KLINICKE DOUBLE BLIND studie, ktore preukazali ucinok doplnkov na KLINICKU depresiu (nie prechodne dysforicke stavy po vycerpavajucich udalostiach, ktore mava tvoja zena a ktorymi trpi v premenlivej miere takmer kazdy psychicky zdravy clovek). Ak nedokazes dodat odkazy na taketo studie, potom bohuzial nemozem doplnky akceptovat ako ucinne lieky.

RNG

Zialbohu sem nemozem uvadzat clanky, na ktore suy autorske prava a to je velka vacsina vyskumu. Na internete su bezne zvycajne len reklamy na produkty, ktore chcu predavat. Ale napr na prirodne SSRI je dost literatury, dost dokazov, preto ich napr lekari v Nemecku predpisuju ovela castejsie, ako synteticke lieky.(jedna sa o vytazky zo st Johns Wort, menovite v narazovej davke hypericin-3 mg a hyperforin 30 mg). Kedze su to bezpecne potravinove doplnky, nikomu nebrani si ich na sebe bezpecne vyskusat, ucinok citis po dvoch hodinach a trva najmenej 8 hodin, ,bez navykovosti a potreby brat stale.
Moja zena ich obcas berie, v strese, v pretazeni a podobne, ked predtym mavala po takych udalostiach dni depresii
Ze je az 80% depresii z nedostatkov serotoninu v mozgu je dnes bezne akceptovatelne, a ze si telo vyraba serotonin z L-tryptophanu, je tiez zname a ide cez 5=HTP na serotonin=5-HT, takze dodanie polotovasru 5-HTP zvysi hladinu serotoninu, to je tiez zrejme, na to netreba ziadnu vyskumnu literaturu, staci dnes aj bezna popularna
en.wikipedia.org

Ine nedostatky neurotransmiterov su trochu tazsie zistit ale nie je to nakoniec ziadna velka veda, clovek vyskusa zopar doplnkov az trafi spravny nakoniec.
Teda ked sa nejedna o ine dovody depresii a inych problemov, ako napr zamorenie mozgu neurotoxinmi alebo aktivnymi infekciami ci uz mikrobov alebo parazitov.

Uvadam tu len materialne dovody, zrejme tam mozu hrat rolu aj rozne psychologicke, najma ich kombinacie s materialnymi dovodmi.

Meretseger

Mimulus, buď taký dobrý a prestaň tu uverejňovať údaje, ktoré sem nepatria, lebo sa na teba fakt vykašlem. Málokto napíše môj nick bezchybne na prvý raz, pretože ľudia bežne neovládajú egyptský panteón:)
tabulka, práve Sycrest neberiem, lebo ma dosť desia jeho vedľajšie účinky, hoci neviem, či by sa u mňa prejavili, lebo som sa vôbec neodvážila ani len to vyskúšať :-/ :D