Celiakia a ID

bazalka

kristina,
ja sa "teším", že mám "len" túto diagnózu. Mala som už rôzne hororové prejavy. Ja už mám preukaz ZŤP, a to som si nemyslela, že so svojou diagnózou mám na to nárok. Viem, že postupne sa mi zdravotný stav zlepší a teším sa na to. Ale tiež viem, že je to celoživotné ochorenie, ktoré sa vyliečiť nedá. Aj keď budú výsledky o.k., tak držať diétu treba celý život. Neviem, prečo by mi malo byť nepríjemné žiadať si o ZŤP, keď mám na to nárok. Tiež som nevedela, že na to nárok mám, odporučil mi to priamo gastroenterológ, aby som si dala žiadosť. Mňa samu by to tiež nenapadlo. Otázka o ID bola čisto len informatívna.

kristína_l

Bazalka, ak máš "len" celiakiu, na invalidný ani nepomýšľaj. Zaraz už nebudú dávať ani preukaz ZŤP na túto diagnózu. Lieči sa predsa len diétou, za pol roka až rok sa ti vylieči sliznica tenkého čreva, upraví sa krvný obraz, ďalšie mimočrevné príznaky, ktoré si možno mala pred diagnostikovaním a žiješ život prakticky bez obmedzení. Teš sa z toho, že máš takúto ľahkú diagnózu, ktorá nevyžaduje operácie, lieky alebo inú terapiu. Sú závažnejšie diagnózy, pri ktorých nie je nárok na preukaz ZŤP a omnoho viac obmedzujúce človeka v bežnom živote.
Ja som mala pri diagnostikovaní Marsh IIIc, moja dcérka IIIb, teraz sme úplne fit, plné energie, zdravia. Ja mám aj iné diagnózy a predstav si, mne je nepríjemné žiadať si o ZŤP. Teším sa zo života, pracujem, venujem sa naplno rodine. Prepáč, ale nechtiac som sa pousmiala nad tvojou otázkou ;-)

bazalka

No ešte som "nezhrešila". Lekár mi vravel, že prvý rok musím dodržiavať veľmi prísnu diétu. Možno som nevedomky zjedla niečo s lepkom, ale úmyselne nie. Zvykám si na to, ale aby som pravdu povedala, ide to ťažko, hlavne, že musím všetko, čo zjem kontrolovať, čo to obsahuje. Lebo oni ten lepok pchajú asi naozaj všade. Ale snažím sa to dodržiavať, lebo by som rada, čo najskôr otehotnieť, tak sa chcem dať rýchlo aspoň ako tak do poriadku. Aby bábätko malo živiny. Lebo ešte mi z tej celiakie zistili dráždivý mechúr a osteopéniu, čo je začiatok osteoporózy. Takže si okrem potreviny bez lepku musím kontrolovať aj prísun vápnika na eň. Takže aj keď mám chuť na niečo iné, tak si radšej dám syr, aby som mala 1000 mg vápnika denne. Keď budem tehotná, tak 2000 mg. No hrôza. Neviem, či je ten test na celiakiu spoľahlivý, však ja som mala aj histológiu najprv negatívnu a o pol roka 3. stupeň! Ale ak by si išla na vyšetrenie, tak by si nemala prá mesiacov dodržiavať belzepkovú stravu, lebo stačí aj pár týždňov, čo ju dodržiavaš a môžeš mať skreslené výsledky.

Lulita

bazalka - no presne, dostala som sa do stavu "ked mi vsetko je" ten test z lekarne osm si robila a pozitivny nebol, len taky fakt totalne slaby odtien mi vysiel, este aj muz na to pozeral a zhodnotil, ze to je negativne tak neviem, uz som si vygooglila jednu sukromnu ordinaciu, lebo mam problem s tou stolicou, ze to pojdem riesit a popri tom sa opýtam aj na tu celiakiu, na stranke som nasla info, ze nie je nasim cielom pchat do kazdeho hadicu :D tak to ma zaujalo hehe, no to viem, ze bez tej hadice recepty nedaju :( a ako si zvykas na nove stravovanie? zhresis niekedy, ci dodrzujes striktne?

bazalka

Mne trvalo veru skoro rok, kým som sa odhodlala. Lenže už som bola na tom psychicky zle, stále mi niečo bolo, už som to nemohla nechať tak. Ja som tiež bývala unavená, vyčerpaná, depresívna, nič ma nebavilo, tiež som mala úzku stolicu a takú divnú. Mne bral krv rovno na gastre, hovoril mi, že niektorí obvodní brať krv na celiakiu nechcú. V lekárni som videla aj test na celiakiu. Stojí myslím okolo 12,-, ale neviem, na akom princípe to funguje. Ale keď ti zistia v krvi tie protilátky, tak či tak budeš musieť ísť na gastro, lebo inak nebudeš mať nárok na recepty na potraviny a je to dosť drahé. Držím prsty, aby si sa na to odhodlala. Mne sa veru aj dosť uľavilo psychicky, keď človek vie, že nie je hypochonder, že si to všetko nenamýšľa.

Lulita

bazalka - tak to ti viac menej aj gratulujem, lebo si prisla na to, co ti je, no ja mam tiez neklasicke priznaky, strasna unava az slabost, problem so stolicou teda dost velky, mastne, uzke stolice, malo zeleza, depresivne a uzkostne stavy, raz som drzala 3 týždne bezl. dietu a pomaly sa to zacalo zlepsovat,a le zase som neodolala cerstvemu pecivu, ale ja tu celiakiu potvrdenu nemam, jedine ked ma uspia, ja ujdem, poznam sa

bazalka

Ahoj, áno, to som ja. Bola som teraz v lete znova na gastroskopii. Teraz mi zistili ten tretí stupeň. Ževraj sú štyri stupne, ktoré sa ešte delia. Toho pol roka po prvom vyšetrení som jedla viac múky a pod., ako mi kázal lekár. Postupne som mala väčšie a väčšie nechutenstvo, nadúvanie, kŕče, bolo mi aj zle od žalúdka a pod. Ale mňa skôr trápili problémy s močovými cestami, neustále zápaly a pod.Tiež mi vlasy padali v celých prameňoch. Pri gastroskopii som už helicobacter nemala, ale v krvi znova silné protilátky na celiakiu a biopsia ju už tiež potvrdila. Lekár mi vravel, že som ju už mala aj predtým ale prekryl ju ten helicobacter. Takže už asi tri mesaice držím diétu. Už mi je lepšie, tráviace problémy sa zlepšili a mám už aj viac energie, viac vládzem. Predtým som len niečo urobila a už som bola hotová. Niekde som čítala, že dospelí majú často skôr neklasické príznaky. A ty sa máš ako?

Lulita

ahoj, mozno si ma este pamatas, teda ak si to ty :) co sme sa bavili o gastroskopii, takze tu celiakiu ti nakoniec zistili pri opatovnom vysetreni? mala si klasicke priznaky?

niekde som citala, ze ID sa na toto vraj nevztahuje, ale nie osm si ista