Vegánstvo

Príspevok v téme: Vegánstvo
Esterka001

Chcela by som sa opýtať na váš názor ohľadom vegánstva. Už asi 2 roky som vegetariánka a dokážem skvele fungovať, vlastne si ani nepamätám kedy som bola naposledy chorá. Teraz by som chcela vyskúšať vegánstvo, no moji rodičia majú obavy, ktoré by som chcela vyvrátiť. Mám 15 rokov a preto sa boja. Viem že to zahrňa nejaké obmädzenia ale nepokladám to za nič strašné. Vopred dakujem za Vaše názory.

katka831

gofruit, chod sa dat liecit, magy tym bylinozravstvom myslel potraviny rastlinneho povodu. Ludia preco sa navazate do kazdeho slovicka?
Osobne si tiez myslim, ze na taketo radikalne stravovanie je Esterka este primlada, rastie, vyvija sa, potrebuje plnohodnotnu stravu. Az bude dospela a rozhodne sa, ze syry, vajcia a ine zivocisne produkty su tiez nezdrave 'a to by som rada pocula rozumne dovody, ze preco!', tak nech kludne papa hoci aj pupavu od rana do vecera ;)

GoFruit

Vegani vôbec nie sú bylinozravcami, aspoň o tom neviem, že by spasali trávu a iné byliny. Vegani jedia všetko.okrem zivocisnych bielkovín. Ryža, zemiaky či cestoviny upravené rôznymi nahradami živočíšnych produktov nie sú predsa byliny. Túto stravu si musíš riadne naštudovať. To že si mladá sieň výhovorky ľudí čo inak jesť nevedia či nechcú či sú inak obmedzení. Zájdite do obchodu, nakup knihy a študuj. Každý stravovací štýl sa dá robiť dobre a prosperovať ako aj zle a potom každému rozprávať ako to musel prestať lebo mal nedostatky vitamínov. Veganstvo je v pohode pre každú vekovú kategóriu len to proste musíš robiť správne.
Otázne je ako píše dadula či tá budú rodičia podporovať. Predsa len budú musieť nakupovať navyše iné potraviny na ktoré nie sú zvyknutí. Na druhej strane ak prevezmes iniciatívu a sem tam urobíš chutné veganske jedlo,, môžeš im otvoriť nové obzory.

Magy

veganstvo je podstatne extremnejsia forma vegetarianstva.
v podstate sa stanes bylinozravcom, lenze na toto nie je nasa traviaca sustava konstruovana.
veganstvo moze (v konkretnych pripadoch) zvratit nepriaznivy vyvoj aj u ludi s vysokym rizikom rakoviny ci inych problemov. lenze veganstvo nie je vseliek a ani to nie je odpoved na vsetko a pre kazdeho!
pri veganskej strave sa ochudobnujes o jednu velmi dolezitu zlozku. nenasytene mastne kyseliny.
www.rodinka.sk
zdravie.pravda.sk
schudnut-ako.meu.zoznam.sk
pripadne ine, staci sa porozhliadnut.
esterka ty si musis uvedomit, ze tvoje telo, metabolizmus a organy su stale este vo vyvoji a to najhorsie, co im mozes spravit, je vziat im latky potrebne pre spravny vyvin a rast!
ak budes mat 20-25 a rast a rozvoj tela bude v podstate ukonceny, potom mozes uvazovat o tom, teraz je priskoro.
kazdopadne - pri spravnom a rozumnom vybere jednotlivych potravin je aj vegetarianstvo dostacujuca a skvela volba. nic sa nema prehanat.
(osobne som sam takmer-vegetarian, nejem maso, iba ryby a morske potforky ;). a nemozem sa stazovat)

Esterka001

Naozaj som nepochopila. Poprosila by som aj nejakú odbornú radu, zo strany lekárov ktorí to chápu aj z medicínsky pozitívnej oblasti.

Esterka001

Ja nechcem schudnúť. Vôbec mi o to nejde. Ale chcem si zlepšiť pleť a vlasy. Môj učiteľ bol jednou nohou v hrobe a stal sa vegánom- veľmi mu to pomohlo, vyzdravel sa. A jeho manželka tak isto. (obaja mali rakovinu)

Dadula56

Esterka, to nie su "nejake obmedzenia" to su obmedzenia dost zavazne, ktore ak spravne nezvladnes ti mozu poskodit zdravie. Teda najprv studium, velmi podrobne a detailne a az potom s tym zacinat.
Tiez je u teba problem, z emas iba 15, si zavisla na tom, co rodicia kupuju a varia. Teda aby to neskoncilo pri tom, ze tvoja mam v zaujme toho ta priviest na jej stravu bude zasadne varit nevegansky a aj nevegetariansky, ty to budes odmietat a potom skoncis vychudnuta. Mala som spoluziacky, ktore zacali s tymto prilis skoro, nemali to ani nastudovane, jednoducho jedli to, co bezne iba vynechavali maso a zivocisne produkty. Obe skoncili s extremnou podvahou a museli s tym seknut. Teda opakujem, velmi dobre si to rozmysli a hlavne nastuduj a zvaz, ci mas moznosti si sama pripravovat jedlo (ci uz cez vikendy alebo ako nahrada skolskej jedalne), ci vies varit dostatocne na to, aby si si varila komplet menu odlisne od rodicov a ci mas financne podmienky na taketo stravovanie a dostupne obchody, lebo tu ti uz bezne potraviny s klasickym sortmentom stacit nebudu.