Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ako jesť sladkosti a nepribrať!

Príspevok v téme: Ako jesť sladkosti a nepribrať!
Steviacukor

To je problém nielen u detí, ale aj u nás dospelých. Ešte donedávna sme mali iba jedinú možnosť – miesto cukru použiť umelé sladidlá – t.j. chemikálie. Naše potraviny sú v súčasnej dobe v značnej miere ovplyvňované chémiou. Napriek tomu, že teraz sa hnojí málo a skoro úplne sa obmedzili dávky pesticídov ešte stále v našich potravinách máme značné množstvo chemikálii – rôzne emulgátory, stabilizátory, arómy atď. K týmto chemikáliám sa priraďujú aj "sladké" chemikálie – ako sacharín, aspartam, acesulfam atď. Ľudia, chorí na diabetéz ak napr. nechcú piť nesladenú kávu musia použiť niektorý z ponúkaných chemických prípravkov.

Odborná literatúra však poskytuje už dnes dostatok údajov o tom, že používanie týchto chemikálií by sme mali obmedziť, prípadne úplne z potravy vynechať ak sa chceme vyhnúť niektorým sprievodným ochoreniam.

Ako už mnohokrát na pomoc "sladkomilom" prichádza príroda. V Južnej Amerike sa koncom XIX st. "znovu objavila" rastlina, ktorú miestni indiáni používali už od nepamäti, volá sa STEVIA REBAUDIANA, BERTONI. Jej listy obsahujú viacero zlúčenín, ktoré sú v priemere asi 300 krát sladšie ako cukor, ale čo je najdôležité, tieto zlúčeniny nemajú kalórie preto ich môžu používať diabetici, ako aj ľudia, ktorú musia výrazne znížiť príjem kalórií – ľudia obézni. Približne 1/5 nášho národa patrí do tejto kategórie ľudí. Deti v rovnakej miere ako aj dospelí patria do oboch uvedených skupín.

Potravinárska komisia FAO už schválila používanie steviozidov, zaradila ich do skupiny sladidiel a pridelila im kód E-960.

Aká veľkú dôležitosť sa prisudzuje steviozidom vidno aj z toho, Japonsko (krajina, kde viac ako 60% uhlohydrátov sa nahradzuje steviozidmi) v Ministerstve pôdohospodárstva je samo-statné oddelenie, ktoré sa zaoberá iba touto plodinou zároveň v Japonsku vybudovali aj veľký výskumný ústav, ktorý sa zaoberá využitím steviozidov. V súčasnej dobe je Japonsko najväčším spotrebiteľov steviozidov na svete.

Výskum dokázal, že steviozidy nemajú karcinogenný ani mutagenný vplyv, nevyvolávajú žiadne ochorenia, naopak majú rad kladných vplyvov na ľudský organizmus.

V súčasnej dobe sa steviozidy používajú všade tam, kde sa používa cukor, alebo umelé sladidlá. Steviozidy sa používajú predovšetkým v potravinárskom priemysle (čokoláda, cukríky, nápoje, pečivo, konzervy, zmrzlina atď.). Našli použitie aj vo farmaceutickom priemysle napr. ku sladeniu liekov s nepríjemnou chuťou, používajú sa aj samostatne, lebo majú liečivé vlastnosti. Napr. vyrába sa zubná pasta pre deti – tá je sladká a naviac steviozidy nakoľko pôsobia aj antisepticky zabraňujú vzniku zubného kazu. V kozmetickom priemysle sa používajú steviozidy na výroby mastičiek na ochranu kože.

Ešte v tomto roku sa dostane do obchodov (na Slovensku) dostanú tabletky a roztok, koncentrát steviozidov (sladenie čaju, kávy, všeobecne nápojov). K výrobe je pripravená prášková forma – odparený čistý extrakt a zmes extraktu s maltodextrínom.

Ako každý nový produkt aj steviozidy narazili na odpor výrobcov umelých chemikálii, ktorí zatiaľ úspešne lobbujú v orgánoch EÚ proti schváleniu použitia steviozidov. Prvý a úspešný krok však urobilo FAO. Všeobecné schválenie použitia steviozidov vo všetkých oblastiach národného hospodárstva je už iba otázka času, kedy si jednotlivé vlády uvedomia, že zdravie národa je prednejšie ako zisti chemických monopolov.

To si uvedomili už v 70tich rokoch minulého storočia v Japonsku kde vtedy zakázali používanie chemických sladidiel. Aj tak veľké a bohaté monopoly ako sú Coca-Cola a Pepsi-Cola prešli upustiť od používania chemických sladidiel a prešli na používanie steviozidov.

Takýto postup v blízkej budúcnosti zaujmú všetky vlády, ktoré majú skutočný záujem o zdravie svojich občanov.

Zdroj: www.steviacukor.eu