Ezoterika a Boh

Príspevok v téme: Ezoterika a Boh
princess321

zdravim... citam si nejake knizky o ezoterike, dost ma to chytilo, ale este samozrejme nemam hlbsie vedomosti, mam vo vela veciach nejasno... chcem sa spytat, ci je ezoterika proti Bohu (krestanstvo, katolictvo)... prosim neurazajte a nerobte si srandu, ja verim a chcem nazory od ludi, ktori sa v tom naozaj vyznaju... vdaka:)

prezyvko

do ezoteriky síce nevidím, ale pokiaľ viem, tak vraví že človek bol storený na obraz boží, čo je uryvok z Genezis. preto si myslím že to hľadanie Boha v sebe samom si nejak zle interpretujete.
čo sa týka Biblie, tak tú celú, od prvého slova po posledné, napísali ľudia. boli hodnoverní? zákazy, príkazy, povinnosti. nikto predsa nebol na besede s Bohom ktorý im diktoval čo je správne a čo nie, čo sa môže a čo nemôže. písali ju ľudia ktorých by ste dnes poslali do blázinca. taktiež veriť tisícky rokov starým informáciam, možno bájam a definitívne dogmám je jednoducho naivné. ktovie, možno z dnešných príbehov bude o pár tisíc rokov nové naboženstvo.

vicky_025

nemám vyslovený odpor k biblii, čítala som ju, dokonca som bola na stretnutiach, kde sa podrobne vykladal význam daných kapitol.
len si nemyslím, že je to stopercentne autentické dielo Boha.
píšeš, že by ľudia nenapísali Bibliu v tomto duchu. ale to veľmi berieš z moderného vnímania. kedysi to bolo o inom. ľuďom v cirkvi ktorí boli pri moci jedine vyhovovalo to, ako mohli zastrašovať ľudí ich večnou záhubou v pekle. neutvrdzovali z hriechu seba, ale práve ľudí, ktorí boli "pod nimi." aj v dejinách umenia to môžeš vidieť....

ale ja netvrdím, že si každý môže robiť čo sa mu zachce. že tu nie je žiaden trest. len verím na inú podobu, karmickú podobu. každému sa raz všetko vráti. či už dobré, či zlé.

ale tak nechať trpieť v pekle niekoho trebárs za to, že mal iného boha.
tak sa na to pozri aj z toho pohľadu: nejaký muž v afrike. mohol to byť veľkodušný človek, ktorý pomáhal ľuďom okolo seba, akurát sa k nim kresťanstvo za celý jeho život ani len nedostalo. nuž čo, skončí v pekle. aj toto je tá láska ktorú vnímaš u boha?

nemám chuť sa hádať ani nič podobné. ja rešpektujem ľudí, či už sú to kresťania, ateisti, ...
nemám prečo posudzovať človeka na základe jeho viery, hodnotím podľa skutkov.
v tejto diskusii stále niekto vraví akí sú ľudia čo sa venujú ezoterike zlí. nevravím že sa nenájdu aj takí, ale vravieť že každý jeden..... to je ako povedať každý jeden kresťan je stelesnením dobra.

a to že sa niekto venuje ezoterike hneď neznamená, že zo seba robí boha. ja si nemyslím, že som boh, že som niečo viac ako iný. vnímam boha ako lásku, ako súčasť všetkého, teda aj ľudí a aj mňa. nepovyšujem sa nad neho. zatiaľ som nestretla nikoho, kto by samého seba nazýval bohom.

je jednoduché odsúdiť niečo, čo človek nepozná.

anjelik *

To, že sme tu a konkrétne teraz, nie je ani vecou evolúcie a ani náhody, je to záležitosť osudu. Nevidím ale ani po tvojom vedecky podloženom prejave dôvod byť pokorná a ani vďačná Bohu za údajné stvorenie tohoto tela. Pretože telo je jedna vec a ja som druhá a nemám s nim nič spoločné. Preto teda tú pokoru nejak nevykazujem. Rovnako ani k tomu, čo ty tak velebíš a to je Biblia. Pretože je to iba dogma, ktorá nepripúšťa žiadne odchýlky, hlása iba jedno a to s vývojom a pokrokom a slobodou nemá nič spoločné. Vlastne hlása zotrvávanie na tom istom, nemennom a ty by si mala začať uvažovať ...že prečo? Prečo sa nemá nič meniť? Prečo nám ma spôsob uvažovania určovať niečo, čo *vzniklo* pred 2000 a viac rokmi? Nemalo by sa nič meniť? Vieš, čo je skutočné peklo? Nevedomosť a neschopnosť, zadubenosť a dogmy...to je peklo.

hildegarde

kafik, ak si pozorne čítala bibliu, nemôže ti ezoterika do nej zapadať. V biblii naozaj nájdeš všetko, ako fungujú zákony života a čo bude po smrti. Biblia jasne píše, že reinkarnácia neexistuje a mŕtvy sa 2-krát do pozemského života nevracia (ako tvrdí ezoterika), takisto neexistuje osud (to tiež tvrdí ezoterika). V biblii sa píše, že po smrti bude každý z nás konfrontovaný so svojimi skutkami, ktorú budú vyhodnotené buď ako dobré alebo zlé. Niečo také ezoterika nepripúšťa a nepozná slovo hriech. To, že je hriech vážnou vecou sa vinie celou bibliou a vrcholí v smrti Božieho Syna, ktorý zomiera dobrovoľne, aby očistil človeka od hriechu. Hriech je teda pre Boha vážna vec, pre ezoteriku neexistuje. Biblia a ezoterika je ako biela a čierna farba, ako deň a noc, ako čistota a špina, nemôžu byť spolu, ak sa niekto o to pokúša, vznikne z toho riadny galimatiáš.

Kafik, možno ťa dokážem viac pochopiť, ako by si si sama myslela. Nenašla si v kresťanste pocit naplnenia a možno ani lásky, tak si sa obrátila na ezoteriku. Ale ideš zlým smerom. Tu Boha nenájdeš. Neviem, aké okolnosti spôsobili, že máš takú skúsenosť s kresťanstvom, ale v ňom tá láska aj naplnenie naozaj je. Bohužiaľ ju niekedy nevidíme, a nemusí to byť (a to je na tom najhoršie) aj našou vinou. Hovorím z vlastnej skúsenosti.

Vicky, už len ten odpor a námietky voči biblii potvrdzujú, že sú autentickým božím slovom. Napísal by sám človek knihu, ktorá by ho neustále usvedčovala z hriechu? Veď už slovo hriech sa mu protiví. Ak by bola biblia dielom ľudí, zostavili by si ju podľa seba, a teda podľa ezoteriky. Tak by boli spokojní a radi by ju čítali.

Máš pravdu, Boh je láska a dobro. Ak si pozorná, určite si si všimla, že vo svete prebieha stály boj medzi dobrom a zlom, láskou a nenávisťou. Ak je Boh Bohom lásky a dobra, musí sa vymedziť voči zlu a nenávisti a odsúdiť ho. A ak to urobí, neznamená to, že nemiluje, práve naopak. Ak zlodejovi poviem, že robil zle a zavriem ho do väzenia, prehrešujem sa voči nemu neláskou? Naopak, len tak má možnosť nápravy: buď vstúpi do seba a zmení sa, alebo sa ešte viac utvrdí v zle a po opustení väzenia bude pokračovať v zločinnosti - má slobodnú vôľu. Ak niekto sexuálne zneužije dieťa, mám vedený falošnou láskou k agresorovi mlčať a vinníka netrestať? Spoločnosť trestá "hriechy" a Boh má byť ticho? Takýto jeho postoj by degradoval vinníka (robí ďalej zlo, lebo mu nič nehrozí) a popudzoval obete voči Bohu (Bohu na mne nezáleží, keď prehliada krivdu páchanú na mne). Je to veľmi nešťastná predstava milujúceho Boha. Veď ten trpí, keď trpia jeho deti, a tie, ktoré utrpenie spôsobujú sa môžu uzdraviť len tak, keď spoznajú zlo svojich skutkov a obrátia sa. Nemôžem poraziť zlo tým, že sa budem tváriť, že neexistuje. Veď práve to by boli ideálne podmienky pre jeho rozvoj.

Možno sa biblia zneužívala na strašenie ľudí. Niekto si ju mohol vysvetľovať prehnane strašidelne, iný veľmi povoľne, treba však hľadieť na jej podstatu. Ak je Boh pravda a láska a peklo existuje, Boh nám nemohol túto skutočnosť zamlčať. Ak peklo existuje a ja si to nepripustím, prestane existovať?

hildegarde

anjelik, len malý príklad nutnosti pokory človeka:

Profesor Werner Gitt píše, že že ľudský organizmus sa skladá zo 100 biliónov buniek a každá z nich sa skladá z častíc, ktorých počet je 10 000-krát väčší ako počet hviezd Mliečnej dráhy? A Mliečnu dráhu tvorí prinajmenšom 100 miliárd jednotlivých hviezd (Faszination Mensch, 1999). Bilión znamená milión miliónov, čiže náš organizmus sa skladá z 10 na 14 malých tehličiek, ktorými sú bunky. Všetky bunky nášho tela sa k sebe hodia, presne vzájomne spolupracujú a väčšina z nich by nemohla existovať bez ostatných.

Položme si otázku: koľko času by trvalo poskladať 100-dielikové puzzle? Ak by sme poznali presné poradie dielikov, zvládli by sme to za 100 sekúnd. Ak by sme to zverili náhode (napríklad by sme dieliky nasypali do osudia a čakali by sme, že by sa samy po istom čase správne poskladali), do konca života by sme sa nedočkali výsledku. Taký obrázok by sa pravdepodobne neposkladal ani v priebehu 14 miliárd rokov, čiže od chvíle vzniku nášho vesmíru až dodnes. Dá sa to ľahko vypočítať podľa teórie pravdepodobnosti.

V prípade ľudského organizmus však máme 100 000 000 000 000 tehličiek. Ak na uloženie jednej tehličky rátame 1 sekundu, ukladanie takéhoto množstva puzzlov by nám trvalo 3 milióny rokov. Keby sme očakávali, že sa dieliky poskladajú samy od seba, a to v správnom poradí, potrebovali by sme oveľa dlhší čas, než je vek samotného vesmíru, ktorý sa odhaduje na 14 miliárd rokov.

Ako teda vznikol človek? A nemá v pokore hľadieť na svojho Boha? Veď to, že sme tu, nie je ani vecou náhody ani evolúcie.

anjelik *

Hildegarde, že ja si vždy myslím, že ma už nič neprekvapí a hups. Dokonalééé. Ako toto by ma nikto nikdy nepresvedčil, že je možné, byť až takto zaslepený. :o)
Tak asi iba jedna otázočka..prečo je nutné a pre koho je to žiadúce, aby ľudia boli pokorní a nespoliehali sa na seba, ale na tzv. Boha?? A ako kde si ty bol, či bola, keď Boh tú inteligenciu prideľoval? :o) (to napísalo moje horšie ja, prepááááč.)

hildegarde

cestik trafil klinec po hlavičke: základný rozdiel medzi ezoterikou a Bohom zo Sv. písma je, že podľa ezoteriky je človek sám sebe bohom a nikoho vyššieho nad seba nepotrebuje. Ja som zdroj lásky, moci, pravdy, ja určujem, čo je dobré a čo zlé. O tomto je aj východná meditácia. Idem do svojho vnútra a klaniam sa sebe samému. Silu hľadám v sebe. Pri kresťanskej meditácii hľadám Boha, spájam sa s ním, ale viem, že ja a Boh sú dve odlišné bytosti. Boh je stvoriteľ a ja som jeho stvorenie. Boh ma vo všetkom prevyšuje, bez Neho nič neznamenám. Keby nechcel, nebol by som tu. On všetko vie a všetko môže, ja sám od seba nemôžem nič, som od Neho závislý. To je pokora a tá ezoterike a okultizmu chýba. Ak mám nejaké schopnosti, mám ich jedine od Boha ako zdroja. On je môj počiatok. Ak som schopný milovať, je to len preto, že ma uschopnil Boh. Ak mám nadanie, som inteligentný, to všetko mám od Boha. Preto sa mu v meditácii klaniam a uznávam ho za svojho Pána. Východná meditácia je úplne o inom, to teraz asi prizná každý, kto niečo o nej vie.

Boh zo Sv. písma nie je ten istý ako ezoterický boh, nejaká neosobná prírodná sila či vesmírna energia. Nemožno stotožniť stvoriteľa so stvorením (príroda, vesmír). Ezoterický boh je boh, ktorého si človek môže podmaniť svojou mocou a táto predstava robí človeku dobre. Preto tak mnoho našlo v ezoterike a okultizme záľubu. Ale aký je to potom boh? Načo je človeku taký boh? Ak sa v ezoterike taký boh spomína, je to len aby miatol aj kresťanov, aby v tom nevideli nič zlé. Naproti tomu Boh biblický je osoba, najvyššia inteligencia, ten, kto určuje pravidlá a vie najlepšie, čo je pre človeka dobré a čo nie. Ešte stále nevidíte ten zásadný rozdiel?

vicky_025

slávabohu: keď si taký dobrý kresťan, nepíše sa náhodou v biblii: nesúď, lebo budeš súdený? ;) a nech hodí kameňom ten, čo je bez viny? ale máš pravdu, je predsa také jednoduché ukazovať prstom.... :)

hildegarde: keď už píšeš "Nesúďte podľa zdania, ale hľadajte skutočnú pravdu." ja to aj robím. pravdu hľadám. a nie slepo prijímam bez toho, aby som niečo čo i len náznakom spochybnila :).
nijak ti neberiem tvoj uhol pohľadu. ale čo zlé asi tak vidíš na meditácii? veď vtedy práve človek viac spoznáva samého seba... mám sa báť toho, čo je vo mne nebodaj? alebo si myslíš, že je v tebe niečo tak hrozivé, čoho sa máš radšej vystríhať?

boh si neprotirečí, ale máš istotu že to čo nájdeš v biblii je slovo božie? bola spísaná človekom, prepisovaná, prekladaná do mnohých jazykov... bola používaná na manipuláciu s ľuďmi. aby sa báli pekla, do ktorého ich boh uvrhne ak zrobia niečo zlé. boh ale nie je nenávisť, je to láska. ak si myslíš že všetci, čo tak túžili po moci, ku ktorej sa dostali cez náboženstvo ani slovom nezmenili obsah danej biblie..... nuž... :) ktovie.

kafe

hildegarde, presne tak, Boh si nikdy neprotirečí. Aj preto mi veľa informácii (ak nie všetko) z ezoteriky zapadá do Biblie či vedomostí ktoré som v kresťanstve nabrala (ešte raz zdôrazňujem informácie, NIE techniky). To, ako funguje "osud" a zákony života - všetko to neviditeľné, bude o 200 rokov ľuďom rovnako zrozumiteľné a bežné ako fyzikálne, chemické a iné zákony viditeľného sveta dnes nám. Ale vôbec sa nedivím, že to chvíľu bude trvať. Tak to bolo so všetkými objavmi, ktoré sa jednoducho časom ukázali ako pravdivé (alebo aj nie). Každý nech sa drží svojho srdca a nech je naozaj opatrný. Čo je dobré pre jedného (napríklad rehoľa), druhému môže uškodiť (lebo pre rehoľu vôbec nebol povolaný). Ja za seba hovorím, že mi nestačilo to, čo mi dávalo kresťanstvo. Bolo to mojou neschopnosťou prijímať Boha do svojho srdca takou formou akou sa v kresťanstve dáva. A zato, že som neschopná, sa rozhodne o stretnutia s Bohom nenechám pripraviť. Natoľko ešte mám seba i Jeho rada.