Kastrácia fenky

Príspevok v téme: Kastrácia fenky
sun559

Mám 5-mesačnú fenku zlatého retrievera. Naša veterinárka nám odporučila aby sme ju dali vykastrovať, že to bude lepšie pre ňu aj pre nás. Nebude sa chcieť páriť, nebudu za ňou chodiť psy a kedze bývame na dedine, kde je psov viac ako dosť, tak by to bolo pre ňu asi najlepšie.
Povedala nám, že ju kludne môzeme dať vykastrovať uz pred 1. rujov a kedze je to velké plemeno, vraj kludne uz v 5-6 mesiacoch.
Lenze ja neviem,na jednej strane sa o nu strasne bojím (je to moja láska a urobila by som pre nu vsetko), ved predsa je to zásah do organizmu, ale na druhej strane aspon v starobe nebude trpiet zápalmi maternice.

Prosím poradte mi, ako by ste sa rozhodli vy?

Za rady ďakujem :)

Naja85

Aby som tu neposobila tak agresivne-nemate niekto skusenosti, ako preventivne zistovat bez operacii, ci sa netvori u feny napr. nador, zapal. V tej diskusii, co som sem hodila link, jedna diskutujuca sa zmienila o nejakom preventivnom vysetreni, len uz nepovedala ake. Ze by sono? Pre na by to bola urcite lepsia alternativa ako rovno odstranenie maternice.

Naja85

Veronika,
dokazem v pohode prijat aj nazor inych a dokonca, ak ho povazujem za dobry a rozumny, prevezmom ho. Na kastraciu reagujem tak, ake mam tu prispevky. Hrozne sa mi nepaci momentalny trend-kastarcia ako riesenie na vsetko. Tato operacia, ktora sa uz neda zvratit, by mala byt prospesna pre tych nezodpovednych, ktorym je uplne jedno, akym mnozstvom psov prispeju utulkom a obc. zdruzeniam zameranym tymto smerom a tym majitelom zvierat, ktore maju zavazne zdravotne problemy. My zodpovedni by sme k tomu mali snad pristupovat inak-ak mam uplne zdraveho psa, ktory nevykazzuje absolutne ziadne priznaky choroby(faloska u feny sa da vacsinou v pohode zvladnut upravenim stravy, vacsim zamestananim mozgu, odstranenim "steniat"+ak sa aj napriek tomu tvori mlieko, tak zabaly atd.), naozaj nerozumie, preco by mal taky pes podstupit operaciu. Ak mi tu niekto najde veterinara, ktory robil niekokorocny vyskum zamerany na pripadne zmeny spravania psa po kastracii, tak budem velmi vdacna. Ja som ho zatial nenasla. A skoda, ze veti sa na skole zaoberaju prevazne fyzickymi chorobami ako tymi dusevnymy(zmeny spravania atd.). O kastracke som si uz pozistovala dost-aj anglicke clanky, mam tiez napozerane par videi z operacii, aby som vedela, ako to prebieha(chcela som byt vetka, len sa par veci vyvinulo inak, tak sa tym zaberam aspon tak laicky:)) Ja mam proste taky nazor, ze svojmu zvieratu nebudem robit to, co ani ja by som nechcela, aby mne urobili(napr. odstranenie zdravych organov)-zvierat mozno nehovoria ludskou recou, ale preco s nimi zaobchadzat ako s obycajnymi vecami bez citu, bez inteligencie? To je moj nazor na Kstraciu a ine !potrebne" zakroky.

Veronika_27

Naja, berieš to až príliš utiahnuto za vlasy, robíš z tej kastrácie hotovú drámu a pod. Ja som si o kastrácii zisťovala od odborníkov a nielen čisto od veterinárov, ale aj od nich a aj od takých, ku ktorým nechodím ako klient, ale sme len známi a teda nemôžu na mne zarobiť ako na potenciálnom zákazníkovi... presne na zmenu správania som sa informovala a povedali mi, že pes svoje správanie nezmení, čo sa týka agresivity alebo submisivity, taký aký pes je pred kastráciou, taký bude aj po nej a možno tým zmenám prispieva aj človek, ked okolo toho psa potom lieta ako okolo úbožiatka a ľutuje ho... sú to malé signály, ktoré menia správanie psa ale je to spôsobené len ľudskou hlúposťou a neznalosťou psieho správania...
Naja, ja ti tvoj názor neberiem, no nemyslím si, že presadzovať len svoj názor za ten najsprávnejší je správne. Skús si o tej kastrácii ešte niečo pozisťovať z objektívnych zdrojov a skús možno prijať aj názor iných...
A veď, nech sa každý majiteľ psa rozhodne podľa seba....

Naja85

Nerozumiem tomu, aka prevencia. To si mam dat ja ako zena preventivne odstranit prsia, aby som nahodou nedostala rakovinu?! Mam dat psovi preventivne odstranit nejaky organ/koncatinu, aby nahodou sa mu nieco nestalo? Ja ked sa poriadne staram o psa, nemoze mi ujst fakt, ze ma zvysenu teplotu, viac pije od normalu, pripadne ma nejaky vytok a ine abnormalne veci, hrcky+snazim sa mu zabezpecit tu najlepsiu stravu, pohyb, dusevnu pohodu-tot je podla mna prevencia chorob, ze si neustale psa sledujem, ci sa nieco nevymyka spod normalu a ak ano, tak to urychlene riesim, ale nie, ze preventivne nieco psovi odstranim.(inak psa moze zabit aj iny pes-mam ho teraz uplne odizolovat od inych psov?) Ja nevidim do buducnosti, ze viem, co sa stane a nestane mojej fene-mozno dostane zapal maternice, rakovinu a mozno nie. Viem vsak naisto, ze ju nenecham zbytocne mrzacit.

A to, ze po kastracii sa pes ukludni, je bezstarostnejsi-to su tie zmeny spravania, o ktorych som pisala. Len niekedy su pozitivne a niekedy skor negativne. Ja si osobne neviem predstavit, co by spravila z mojej submisivnej, skor bojazlivejsej feny kastracia, ak by ju este viac ukludnila-len dufam, ze nie uplneho blbecka. To fakt asi budem "riskovat" ten zapal alebo rakovinu.

dzobáčik

asi by som ju tiež nedávala kastrovať v takom mladom veku ... skôr po prvom, druhom háraní ... predsa len dospeje a hormóny sa normalizujú a určite by som nečakala kým bude mať prvý vrh, to je pekná blbosť
ale ved kastrácia nie je o lenivosti majitela, že si nevie ustrážiť fenu ... čo taká rakovina maternice, falošná gravidita, všakovaké hrčky a podobne ... a dávať kastrovať psíka, ked už má zdravotné problémy je skôr o nezodpovednosti ... prevencia je prevencia
ja som dávala svoju kastrovať po druhom háraní a vôbec nezmenila správanie, ani nemala problémy s tým spojené ... len bola týždeň taká nijaká, ved určite ju to aj bolelo zo začiatku ... ale inak ju to vôbec nepoznačilo, skôr mi pripadá, že ju to akoby odlahčilo, je taká bezstarostná.
Správanie psíkov sa mení aj vekom a obezita sa dá jednoducho regulovať stravou a pohybom ... ved ked vidím, že priberá, tak mu nebudem dávať také dávky ako predtým, ked to ten psík vonku nevybehá ovšem ... netreba hned kupovať light krmivo

pompom

JA sa chcem spýtat či v utulkoch kastruju aj sučky mladé ktoré ešte nemali malé.rozmýšlam o kúpe fenky ako priatelky pre svojho psa,kedže mama s ktorou žil zomrela a on prežíva velkú bolest,ved aj pes má dušu.

chcela by som kupit sučku s ktorou nebude mat malé, a budu sa mat radi, lebo psa neznesies pri sebe, je velmi žiarlivý.

vždy žil vo dvojici so svojou mamou ktorá sa o neho starala ako o svojeho syna, inú nikdy nepoznal ani nechodil do dediny kurizovat inej sučke.samému je velmi velmi smutno,je to pre neho trauma.je už dospelý 7ročný.každého má velmi rád

kv

nasa fenka uz ma 5 rokov a nedali sme ju a tiez nas do toho tlacil veto. ked bola mensia mala zapaly maternice nastastie len raz taky vazny potom sa to unormalnilo.

Lucia152

Ja mám fenku sterilizovanú už 9 rokov a nemôžem si sťažovať. Tak isto žijeme na dedine kde doliezali cudzie psy a bol to horor. Moja fena mala síce tri vrhy a to je ďalšia stránka, čo so šteniatkami? Neviem,či je najlepší nápad sterilizovať tak skoro. Sú tu určité fakty za ale podľa mňa by mala mať aspoň jeden vrh. Ten pes teda fenka sa potom zmení, dospeje. áno ostane v ňom isté šteňa ale už je to iné. Osobne som za sterilizovanie ale vo vyššom veku.

Veronika_27

Naja, beriem na vedomie a súhlasím, že nech sa to týka čohokoľvek je vhodné si pozisťovať rôzne názory ( za ktorými ale môžu byť aj rôzne situácie ).

Ale musím povedať, že som bola svedkom pár kastrovaných psov a feniek, ktorým to iba prospelo (agresivita naopak zmizla, stali sa z nick kľudní jedinci, oveľa spoľahlivejší, ako ked boli plný hormónov ovplyvňujúce ich správanie). Opačný prípad sa mi ešte nepriplietol do cesty, ale tak nevravím, že to nemôže mať aj opačný efekt.

Asi to zase bude každého osobná vec, pre ktorý variant sa rozhodne.