Ako vysvetliť zdravému človeku pocity, ktoré prežíva človek s depresiou?

Príspevok v téme: Ako vysvetliť zdravému človeku pocity, ktoré prežíva človek s depresiou?
Mimulus

1.) Ako vysvetliť zdravému človeku ( Priateľovi ), že depresia nie je ,,depka,, a že ju človek nedokáže ovplyvniť myslením alebo vierou?
2.) Ako sa dá niekomu vysvetliť, že človek, ktorý má depresiu tak veľakrát robí veci, ktoré by inak nikdy neurobil ( smútok, obviňovanie a ponižovanie seba s druhých, nadávky, samota...)
3.) Ako zbaviť ľudí predsudkov? Ako nestratiť priateľov, ktorí si myslia že to čo človek vykoná keď má depresiu je presne to isté čo by vykonal ak by bol zdravý???
4.) Ako vysvetliť niekomu koho má človek rád, že niekedy nedokáže vstať z postele, napiť alebo sa najesť, že viera v Boha alebo pozitívne myslenie mu určite nepomôže?
5.) Ako vysvetliť človeku že pri tejto chorobe to nefunguje tak, že človek vstane, začne sa usmievať, vtipkuje, okolie si myslí, že je šťastný no pritom je mu viac a viac do plaču. Ako mu vysvetliť, že pozitívne emócie, ktoré si môže vsugerovať nikdy nič s depresiou nespravia?
6.) Ako vysvetliť spoločnosti že má človek DEPRESIU a že nechce ostať sám? Ako nestratiť priateľov len preto, že tomuto človeku nerozumejú?
7.) Ako bojovať s depresiou ak to ľudia nepochopia a človek na všetko ostane sám, nemá prácu, peniaze, rodinu a už ani priateľov?
8.) Ako prežiť situáciu keď človek priateľov má, tí to celé napriek tomu nechápu -(pretože kto neprežil nepochopí) a odsudzujú ho alebo sa na neho preto hnevajú? Obviňujú priateľa prečo povedal to alebo ono, prečo je taký hnusný keď taký nikdy nebol a prečo nakoniec ten človek tých priateľov stratí aj napriek tomu, že ich pred týmto varoval?
9.) Ako prežiť depresiu ak človek stratil už všetko?

Maoam

a druhy variant je ten, ze su vysoko empaticki + robia s ludmi, ktori maju dane ochorenia, takze vedia o com to je, poznaju tie pribehy, den co den to maju na ociach...

ale inak neocakavaj pochopenie

Lulu2011

mimochodom, vcera v Reflexe davali, neviem preco to uplne z cesty nazvali fobiou - teraz si nespomeniem na nazov, ked ludia su prilis aktivny a maju aj 3 prace, tak som si pomyslela, ze stastni to ludia, hned by som vymenila za svoje nevladne stavy

Lulu2011

mimulus - som na tom podobne, mam ju aj diagnostikovanu, ale som v horsom stadiu ako pri diagnostike zial, ja som zacala s panickou poruchou a z tej sa u mna odvijala dodatocne depresia, kedze mi to uplne ničí prežívanie života a poviem ti, že posledne dni velmi uvazujem, ze sa na nejake tie lieky dam, lebo 10 rokov takmer som nezila len prezivala a uz dalej nevladzem, tu chemiu v mozgu si proste sam clovek asi nenapravi...:( a to co pises..vacsina zdravych ludi NIKDY nepochopi...