Zubne implantaty

Príspevok v téme: Zubne implantaty
Stally

Zdravim!
Mam zuby v horsom stave. Popraskali mi od nosenia strojceka, plus sa pridruzil nejaky ten kaz. Chcela by som sa preto opytat na Vas nazor, ale hlavne skusenosti s implantatmi. Mate ich niekto? Ake mate z nich pocity? Su ako vlastne zuby, alebo je citit rozdiel? Vdaka za vsetky nazory, skusenosti :)

Jarmulkaa

Neviem či to to pomôže, ale ja som bola tu a som spokojná. Implantát mám asi už tri roky a zatiaľ (klop klop) žiadny problém. Vela zdaru želám!

www.dentalcare-rosa.sk

asi nie

Dodatok:

Co sa tyka reklamacie, tak ja na nejake komory neverim, to je skorumpovane ako aj cele zdravotnictvo... A pan zubar uz svoj charakter ukazal. Takze neverim, ze sa s nim bude dat dohodnut.

Ja ak budem reklamovat, tak len na sude a na to sa dobre pripravim... Ale to vsetko zavisi od toho, ako sa to vyvinie. Neviem vsak, ake odskodnenie by som ziadala:) Stotisic euro? Dvestotisic euro? Obnovenie zdravia na uroven pred zakrokom?
Nijaka suma mi tu ujmu nenahradi.

mate59 - Ak to je tak ako pises, ze ti to sluzi 7 rokov, tak to je super... Prajem Ti nech ti to sluzi co najdlhsie.

asi nie

Tie certifikaty, ci ich niekto ma, alebo nema to je diskutabilna tema. Bola som predtym u jedneho implantologa v Bratislave, ktory ich mal vela, dokonca aj niekolkorocnu zahranicnu prax, ale islo mu len o to, aby rychlo zarobil... A tiez plati, ze vsetky certifikaty sa daju kupit. Tiez som si povodne myslela, ze niketo s praxou zo Svajciarska, ktore povazujem za pomerne vyspele v oblasti implantologie, by mal byt doveryhodny...

Ohladom osekavania kosti- to je pre mna nova informacia, ale zaroven podla toho ako sa moja kost spravala, bola mozno potrebna aj v mojom pripade. Aj ked mne sa skor tie nerovnosti robili na tej dotvaranej - umelej kosti... Ved mojej tam bolo minimalne mnozstvo.

Plan u mna bol rovnaky, na kazdom druhom zube mal byt implantat okrem prednych, kde by bola vacsia medzera...

To co pises ohladom toho, ze treba najskor vystavat zaklad a potom zaviest implantaty s tym v zasade suhlasim. Hlavne u pripadov kde je ta zakladna kost minimalna. Aj ta strategia toho tvojho zubara bola dobra, ze ti urobil najskor jednu a potom druhu stranu. To je tiez velmi podstatne, lebo clovek musi predsa jest aj nejakym sposobom existovat pomerne dlhu dobu...

Pre mna nebolo podstatne urobit to rychlo, ale kvalitne... Postup navrhol moj zubar, a kedze k postupom inych zubarov sa nedostanes, zostava ti len verit, ze to co tvoj zubar navrhuje je to najlepsie riesenie. Ked tak nad tym s odstupom casu uvazujem, rozdiel medzi tvojim a mojim postupom je v zarobku zubara. Pretoze u mna mohol zobrat peniaze hned za robenie umelej kosti plus za implantaty - 550 euro za jeden plus ekstra za zakrok spojeny so zavadzanim umelej kosti.600 eur... Asi preto to tak robia. Lebo keby boli byvali nejake problemy s tvorenim tej kosti - zarobil by len na tom... Lebo k implantacii by sa nedostal...

Dam vediet ako dopadnem, ale uz sa to taha dva roky a znova by som do toho nesla... Takze asi si to dam vybrat a s velkou radostou si konecne zacnem uzivat zivot... Znova by som to urcite nerobila... A len budem dufat, ze tie nasledky, ktore mam postupne ustupia...

Kazdopadne dakujem za spatnu vazbu... Opat som sa nieco naucila z oblasti implantologie.. A dufam, ze to bude citat, co najviac ludi, aby si dali pozor na tieto veci.

A inak o tom implantologovi u ktoreho som to robila sa vypisuju "seansy" aj na tomto fore.... Takze dajte si pozor... Asi sa to da tak povedat... Dobre sa nepotrebuje reklamovat, to si ludia najdu sami...

mate59

to si musela mat lapiducha,felčiara a nie implantológa,šliapla si vedľa.Moj je implantolog, stomatochirurg,preškolený,v ambulancii mu visia rozne certifikáty a potvrdenia o absolvovaní školení v zahraničí/Taliansko,USA,Anglia,Nemecko.../a práve pred rýchloimplantáciou ma varoval,že treba najprv kost, potom šroby a potom zuby.Neodporučal mi BOI implantáty, žiletkové,minimplantáty a ani 2 impl. na 4 zuby,ale aby mal každý zub svoj pilier.Vždy to prirovnával k murárom, že ani oni menožu stavat na nevyzretý beton,hmoždinka v špáre medzi tehlami držat nikdy nebude a podobne.A že mám byt trpezlivý a bude všetko dobré.Aj tak sa stalo,som rád.Spodnými dokonca luskam i tekvicové jadrá.Ja už to mám asi 7 rokov,garancia je preč,ale som mal zvlást na korunky/rok/ a na prevedenie a vydrolenie kosti a skrutky telesa.Všetko drží.Staru kost osekal,aby nezavadzala a on mi všetko predtým dopodrobna vysvetlil, klady, zápory, riziká,postup práce,piebežne fotil a presne mi povedal, kolko budem platit, platil som priebežne.Neviem ako si daleko od zákroku,ale skus reklamovat unho, pripadne na stomatologickej komore.

asi nie

to mate59

Ten postup sa v tvojom pripade odlisoval, pretoze mne boli implantaty aplikovane rovno do zvysnej kosti a okolo nej na spevnenie bola dana umela kost. To hovorim o bocnych stranach. Ty mas asi implantaty len po bokoch, takze tebe nemuseli rozstiepovat kost pod nosom. A vyzera to, ze na jednej strane zacala (aspon v mojom pripade) spoluposobit moja kost s tou umelou, respektive niektora z nich ustupuje... Preto hovorim, ze to by mali robit nie zubari, ale chirurgovia, ktori maju znalosti (nie zakladne) aj z oblasti struktury kosti, ich spoluposobenia s cudzorodymi materialmi a podobne.

Tie bocne implantaty boli par mesiacov ok a potom sa jeden zapalil. Jeho vybratim sa uplne zmenila struktura kosti na tej strane, kde bol osadeny. Teda na zaciatku som mala tri+tri implantaty na kazdej strane... Potom po par mesiacoch zubar zvazil, ze sa to neda na to osadit (ako som uz pisala) a preto mi musel dat plus dva implantaty pod nos po stranach -laicky povedane...Teraz mam teda 3+1 a 2+1.

Ta bolest pri zavadzani bocnych a prednych implantatov aj technika sa vyrazne odlisuju, pretoze ak sa implantaty davaju do bokov, tak sa "vrta do kosti" Ak pod nos, tak tam sa kost najskor rozstiepi a potom sa buchanim do nastroja podobneho dlatu, kost rozstiepuje, dokial sa nevytvori dostatocny priestor na osadenie implantatu... A rovnako sa vrtaju zavity... Tiez treba ratat, ze kost pod nosom je pomerne tvrdsia...

Ja som vsak tie zdravotne problemy zacala mat uz po prvom zakroku, ktory prebiehal - predpokladam rovnako ako u teba. Nebol to teda dosledok toho drastickeho zasahu.

Co sa tyka moznosti to reklamovat, samozrejme zacat sudny proces nieje problem, len kedze poznam pozadie, obavam sa, ze sanca na vyhru proti lekarovi na SR je minimalna... Na druhej strane, verim v nejaku objektivnu spravodlivost, takze aj oni dostanu, co si zasluzia... (ako som uz pisala) V kazdom pripade dufam, ze aspon takto prispejem k tomu, aby rovnaku chybu neurobili ostatni pacienti... Ani ti nekvalitni lekari, nie su neodstavitelni, keby sa ich ludia nebali a vymienali si infomacie. Namiesto toho im davaju uplatky...

Ale kazdopadne ta ujma sa neda ziadnym sposobom vycislit... Peniaze nenahradia zdravie ziadnym sposobom... Ani strateny cas a kus zivota... Najhorsie je na tom to, ze takito "experti" v tom pokracuju dalej...

Vela krat mi to pripada (aspon na SR), ze vsetci implantologovia utajuju informacie a ucia sa (hlavne mladi doktori) na pacientoch... Len neviem ake "know-how" utajuju, ked ziadne nemaju. Namiesto dohadovania si kolko budu uctovat na tych ich "odbornych schodzach" by sa mali prezentovat svojim kolegom vysledky svojej pokazenej prace... Zasada je vsetko ututlat, aby pacienti neodisli...

Ale to je dosledok toho, ze nikto nad tym nema kotnrolu, ziadne standardy ani postihy... Pacient pomoz si sam... Ved aj to je chore, ze zubarovi staci vystudovat skolu, urobit atestaciu - plus nejaka prax a je implantolog... Ziadne skusky, ziadna kotrola, ziadne spolocne standardy, nic... Treba si uvedomit, ze ak to funguje v takomto "chaose" tak to je velmi nebezpecne, lebo otazka je kolko z tych implantologov, ktori to vykonavaju, to aj skutocne vie robit... Napriklad kolky zubari na Slovensku dostali zakaz cinnosti? Ja nepoznam ani jedneho..V inych povolaniach je to bezne....Maju to dobre vylobovane v parlamente.

Co sa tyka financii uz som to prestala ratat. Kazdpopadne aj na to treba mysliet, ze ak sa to skomplikuje - skoncite bez zubov aj bez penazi. A ak si na to niekto berie uver, tak to si neviem ani predstavit...

Ked pises ze si dostal zaruku? Predpokladam, ze zaruku na zuby? Mozes napisat, ako bola ta zaruka specifikovana? Spocivalo to aj v zaruke na "uspesnost celeho lekarskeho ukonu" ako diela, alebo sa zaruka vztahovala len vyhradne na zuby. A v com spocivala... Viem, ze niektori zubari davaju zaruku 5 rokov - otazne je vsak ako je specifikovana... Rozsah + v com spociva....

Kazdopadne sa tesim, ak ti to sluzi...

A jest to jablko alebo orechy s implantatmi to musi byt zazitok :) Ja by som sa aj struhane s nimi bala jest...

mate59

Implantáty mám 4 vpravo a 4 vľavo hore,4dole vpredu a jednu šestku dole.Najprv mi vytrhol 4 hore a po 4 týždňoch,až sa zhojilo ďasno mi ho rozrezal a zosekal pahýle kosti a všil tie granule.Boli biele ako vápenné,a než prebehla osifikácia trvalo to 6 mesiacov.Občas sa nejaká granulka uvolnila,ale dr. vravel, že to je ok.Po pol roku mi vyvrtal diery a osadil tie šroby do hotovej kosti a zašil ďasna.Utvorenie novej kosti z granul mi ukázal na OPG rentgene.Aj ked som si to ľadoval,mal som poriadny opuch ako baňu,modrinu a týžden som trčal len doma.Bolest som ale nemal,ani pri zákroku,opichal mi to inj. proti bolesti.Pri zavádzaní - mne nič nebúchal,ale skrutkoval, bolo počut račňu ako pri skrutke.Necítil som nič, len tlak.Po zákroku som si dával tabletky Coxtral, ktoré mi dal proti bolesti,ale o bolesti nemožem hovorit,lebo nebola.Ten týžden som jedol skor kašovitú stravu,kvoli opuchu.Asi po 5 mesiacoch mi nasadil vhojovacie krúžky,rozrezal ďasno a zaskrutkoval ich do implantátu,aby sa mi vytvorilo akoby ložko pre spodok korunky a ona bola vsadená akoby do ďasna.To po 4 týždnoch vyskrutkoval a nasadil hotové 4 korunky.Za ten čas som kusal na opačnej strane.Síce mi spravil provizornu protezu,ale tú som nikdy nenosil,lebo mi vadilo podnebie a na kusanie som ju nepotreboval. Potom robil druhú stranu a všetko prebehlo tak isto, modrina,opuch, no bolest fakt minimálna.Nakoniec robil spodok vpredu, tam som mal kost dobrú, vraj na sánke nebýva taký problém s kostou a moje kývavé 4+1 zuby vytrhol,vraj mi to držalo už len v makkých tkanivách.Proces taký istý ako som písal hore,ale mi spravil hned takú protezku na háčiky,aby som to mal len esteticky, no hrýzt som s nou nesmel.Tie predné zuby mám peknejšie ako moje staré,lebo som ich mal krivé jednak a mal som u krčkov také štrbiny.Fakt som spokojný a nebanujem.Ešte jedno.Jazdil som tam autom a aj naspat som vždy sám naspat asi 40 km odšoféroval.Celé zákroky ma stáli 205 tisíc českých korún.Jem všetko,hryziem jablká,ovocie, orechy takisto,o implantované zuby sa poriadne starám,používamjemnú z.kefku a zubnú sprchu.Po dvoch rokoch som bol uňho na kontrole,ináč chodím k svojmu zubarovi na preventivku, nechám si robit každoročne panoram. rtg. a moj zubár mi povedal, že to mám pekne a dobre urobené.Som rád, že som si vyhľadal dobrého stomatochirurga, hladal som až potom, ked mi moj zubný povedal po tom,ako mi vypadol sám od seba horný 4-ka,že postupne pridem o zuby a že on implantáty nerobí,že mi urobí protezku,ktorú som nechcel.Hladal som na nete,porovnával referencie.Aj by som ti napísal meno lekára, len by príspevok asi zmazali a dlho mi trvalo, než som ho napísal.A tvoje zuby sa nedajú reklamovat, lebo moj dr. mi poskytol na ne záruku.

asi nie

Uprimne dakujem adri876 :)

Ja obdivujem zase tych, ktori tu bez hanby publikuju prispevky o tom, ake je to prevratne riesenie... :)

adri876

Ja som sa pytala svojej zubarky cca 3 roky dozadu ze aky ma nazor na implantaty ze keby som chcela ze len ten jeden implantat stoji 500 eur,vysvetlovala mi ze to robi stomatochirurg je to dlhy proces a ze telo ten impantat nemusi prijat ze aj take sa stava nakolko je to cudzi predmet a dalej mi povedala ze umele nahrady nikdy nenahradia vlastne zuby.Preto si vazte zdrave zuby a starajte sa kym este mate hoci zopar a ked tak si dat urobit keramicke korunky ak su korene v poriadku ze tie keramicke su prirodzenejsie pre telo ako vyklapacka.Ale trvacnost koruniek zavisi od kosti lebo vekom sa kost stensuje tak ani keramicke nemusia vydrzat 20 rokov.ASI NIE mas moj obdiv klobuk dolu co si vsetko prezila a napisala o tom.Nech je to memento pre ludi lebo niekto velakrat si nevazi svoje zdravie.Uprimne mi je luto co sa ti stalo keby sadal vratit cas.Drz sa a drzim palce aby ti to niekto dal doporiadku a vsetky zdravotne problemy s tym spojene.