Epizoda tazkej depresie s paroxyzmalnou anxietou

Príspevok v téme: Epizoda tazkej depresie s paroxyzmalnou anxietou
hektický

Dobry den. Strucne opisem, ako mi dusevne problemi zmenili zivot. Pred tromi rokmi som ako nasledok zapalu srdcoveho svalu dostal niekolko srdcovych zachvatov. Psychika na tie zachvaty zareagovala nastartovanim panickej poruchy naviazanej na srdcovu aktivitu. Pri atakoch my stupal tlak na 180/120, niekedy aj viac, pri ktorych som prezival silny smrtelny strach... nikto nevedel, co to so mnou je, az psychiater urcil diagnozu panicka porucha. Nasadil mi cipralex 10mg a neurol ako prvu pomoc pri atakoch. Priblzne po dvoch mesiacoch panika odchadzala, po pol roku som sa citil tak dobre, ako som uz ani nedufal, ze sa citit budem. Presiel rok, ziadne problemi som nemal, ale cipralex som bral stale. Bohuzial v tomto obdobi prisli do mojho zivota drogy, konkretne pervitin :( dalsi rok som fungoval tak, ze som striedavo uzival pervitin k tomu cipralex A dost casto neurol, najmä spolu s pervitinom. Minuly rok na jar som cipralex postupne vysadil. Nadalej som nepocitoval ziadne problemi, citil som sa vylieceny, ale s uzivanim pervitinu som pokracoval (pravidelne kazdy druhy vikend) samozrejme v spojeni s neurolom. Koncom leta sa stalo nevyhnutne, moja psychika zkolabovala. Pocas jedneho festivalu, pod vplyvom pervitinu som dostal znovu panicky atak spojeny so silnou srdcovou reakciou. Tento atak sa od tych predchadzajucich lisil ibaa v jednej veci, bol asi 10krat silnejsi. Toto bol moment, kedy som posledny krat v zivote uzil drogu! Prestal som Aj fajcit, alkohol nepijem uz dva roky A nepijem Ani kavu. Nasledovali vsetky mozne kardio vysetrenia, ktore nastastie dopadli ok, tym padom som hned isiel k psychiatrovi. Ataky sa mi opakovali asi kazdy druhy den, nevedel som opustit izbu, tlakomer nonstop na ruke a doslova psychicke muky. Najhorsie som znasal ten smrtelny strach pri atakoch. Psychiater zhodnotil, ze sa mi to vratilo kvoli tym nestastnym drogam. Konkretne pervitin je znamy vytvaranim silnej uzkosti. Ale posunme Sa dalej... naordinoval mi alventu a neurol 2x0,5mg denne, kym nezaberie alventa. Dva mesiace som bol doma, z domu som vysiel iba kvoli navstevam doktorov (casto sprevadzanymi silnymu uzkostnymi stavmi - raz som doslova usiel z ergometrickeho vysetrenia). Prehnane som sledoval svoje srdce, meral tlak cca 10krat denne a cakal som, kedy zabere alventa. Po Dvoch mesiacoch uzivania sa mi naskytla perfektna pracovna ponuka, ktoru som aj napriek svojmu stavu prijal. Praca to bola psychicky velmi narocna, 7tyzdnov same nocne, aj 6krat do tyzdna a cestovanie po celom SK. Zvladol som to iba vypetim vsetkych sil a vyraznim zvysenim dennych davok neurolu. Po tych 7 tyzdnoch som denne potreboval cca 2,5mg neurolu, aby som mohol fungovat. Prisiel december, kedze som si zarobil velmi pekny obnos, povedal som si, ze sa cely mesiac budem regenerovat. Zacal som si znizovat davky neurolu. 22.12. som ho vysadil uplne. Dva tyzdne som mal naozaj silne abstinencne priznaky (horsie ako s akychkolvek drog, co som uzil, dokonca aj S cigaretami sa mi prestavalo lahsie). Po novom roku sa mi postupne zacali zase zosilnovat uzkostne stavy. Tentokrat uz ale nie panika sustredena na srdce, ale taky silny, ale nekonkretny strach, uzkost, zvlastne vnimanie reality, nesustredenost, nespavost, divne pocity v hlave a nepokoj. Spustace su otvorene priestranstva, soferovanie a situacie, pri ktorych sa nemozem hybat ( napr. u kadernika) Uz ked som jeden z atakov prestaval zvladat, tak som si opät dal neurol ale iba 0,25mg a uplne sa mi ulavilo. Vyhodnotil som si to tak, ze mi asi ta alventa nezabrala, ze mi to na jesen moju uzkost utlmoval neustaly prisun neurolu a ked som ho vysadil, stavy sa mi vratili. Okrem toho prezivam momentalne najstresujucejsie obdobie v mojom zivote, lebo som dostal dalsiu, este lepsiu pracovnu ponuku s ktorou suvisi nespocetne vela povinnosti, zhanania zamestnancov, vybavovania kopy povoleni, vela dolezitych rokovani a pod. Preto si nemozem dovolit doma vylihovat, takze som to isiel vsetko prekonzultovat k psychiatrovi a ten sa k tomuto mojmu nazoru priklonil a rozhodol sa ze sa vratime naspät k cipralexu, kedze mi uz raz pomohol.

Tolko moj vycerpavajuci prolog, aby ste mali priblizny obraz o mojom stave a teraz prichadza otazka: alventu 75 som bral 4mesiace pred dvomi dnami mi lekar kazal prejst a cipralex, ale ze nemusim mat ziadnu pauzu medzi nimi, takze predvcerom som mal normalne vecer este alventu, ale vcera som uz alventu nedal a zacal s polkou cipralexu 10mg, po styroch dnoch prejdem na cely. Chcem sa opytat, ci mate skusenosti s takymto prudkym prechodom z SNRI na SSRI a ze ake neziaduce ucinky mozem ocakavat, kym my nezacne ucinkovat ciprlex. Uz dnes podvecer som zacal citit silne zavrate , bolest krcnej chrbtice a mierny nepokoj. Viem, ze sa to bude ese zopar dni zhorsovat, ale chcem vediet, kedy cca nastane ten zlomovy den, ze sa to prestane zhorsovat a zacne zlepsovat. Este aby som to zhrnul, tak momentalne beriem na tlak ACE inhibitor gopten, betablokator talliton, ciprales 10mg, frontin namiesto neurolu (este som si ho ale nedal, lebo pred alprazolamom mam uz obrovsky respekt) a rivotril kvapky na spanie dnes druhu noc. Mam 25 rokov a nemozem si dovolit byt teraz mesiac na PN. Ak mi niekto vie poradit ohladom zlepsenia mojej situacie budem velmi velmi vdacny, lebo niekedy mi uz naozaj dochadzaju sily na toto vsetko. Nemam cas a energiu na kamaratstva, na zabavu, ani na intimny zivot, jedine, co riesim je praca a vlastne psychicke problemi. Ako na hojdacke.

jan11

Sprav to takto, chod na Socialnu poistovnu a poziadaj si o invalidny dochodok. Daj sa do poriadku a potom zacni pracovat. Silne depresie ta mozu pri pretazovani dostat az do sialenstva. Hadam to nebudes riskovat. Zdravie si treba chranit a nie saliet pre peniaze. Peniaze nie su skutocna hodnota, je to nutnost.

jan11

To, co opisujes, mi trochu pripada ako workoholizmus, zavislost na praci. A co sa tyka tej tvojej liecby, mal by si vyskusat aj nejakych liecitelov, podla mna take uzkosti, ake mas ty, ani sama psychika nedokaze vygenerovat. Skus sa trochu zastavit a zamysliet nad tym vsetkym. Len na zaklade tvojho prispevku nevidim tvoju buducnost ako nejako extra dobru.
Neda sa pracovat jak sialeny a pritom sa liecit na silnu depresiu. So silnou depresiou sa ide na invalidny dochodok. Mozno by ti to pomohlo a ukludnil by si sa, uz by si sa nebal, ze odkial budes mat peniaze. Sorry, ze som svoj prispevok az tak nezostylizoval.

luciano

Hovorí sa, že vysadzovanie Venlafaxínu prináša veľmi silné abstinenčné príznaky. Ja som však tento liek vysadil zo dňa na deň a nahradil som ho Aurorixom a nemal som žiadne abstinenčné príznaky.
Ináč, na to, že máš ťažké depresie pôsobíš celkom zdravo. S ťažkou depresiou sa rozhodne do práce nedá chodiť a ako píše JAAAA, človek je rád, že zvláda základné hygienické potreby. Neviem, možno si príliš rozmaznaný.

jaaaa

A keby si mal take depresie, ake tu popisujes, a stavy, ake popisujes, pochybujem, ze by taky clovek mal chut utekat do prace.. ludia, ktori maju stanovenu tazku depresiu su radi, ked sa rano umyju, prezlecu z pyzama, ucesu si vlasy.. a nie, aby chodili este do prace.. asi na tom nie si az tak zle.. a mozno sa az prilis pozorujes.. jedna zmena lieku, ktory vysadis jeden den a hned v ten den ho nahradis druhym liekom, pochybujem, ze by z tohoto 1 razu hned citil "problemy".

jaaaa

Nechapem, aku radu ty potrebujes, ved skusenosti s liekmi a drogami mas az az- aj ich neziaduce ucinky. A nechapem, preco sa to rovno neopytas psychiatra, napr. mu len zavolaj.. co my uz tu len zmozeme s tymito tvojimi problemami.. a pokial viem, zdravie je prvorade.. ale ako citam, ty "potrebujes" tu pracu.. "nemozez" ostat tyzden na PN.