Maslo ci margarin?

ansy

no, nad tym sa zamyslam aj ja. bude to velka skoda. moji rodicia uz nemaju kde gazdovat, chyba im dom, v panelaku len tak rybycky. ale vedomosti maju hodne. nie je ich komu predat...zeby som to zacala aspon spisovat? :)
tu kapustu sa musim naucit kvasit, a maslo mutit...hmmmm

ansy

ospravedlnujem sa za tu kvasenu kapustu, urcite sa musim dat dokopy a najst si cas na posedenie. mam to teraz dost busy, takze este nebolo mozne to tu naklepat.
k teme, mrzi ma, ze tu aj obycajne kravske maslo solia ostosest a dnes som v celom supermarkete nenasla ani jedno nesolene. neostava nic, len behat do polskych sklepov.

lost

ansy
toxicka len v pripade, ak nie je apson trochu naklicena :)
teda tak som to niekde cital, ze vsetky semena su toxicke, lebo ta toxicka latka chrani to co je v jadre..
ale neviem to lepsie vysvetlit :)
a ze preto je dobre ak sa namocia do vody, lebo do par hodin (dni?) s ta toxicita vytrati/vyplavi...

no vyrastal som u babky, cize na dedine, a oni si robili (este stale aj robia dost a to maju v priemere 65, a vekovy rozdiel celkom velky) a stale zvladaju :)
a ano, PRESNE toto sa mi nepozdava, ze by nemal kto prebrat tie KNOW HOW po nich.. rodicia velmi nesadia, nemaj uzvierata, ale vedeli by..
ale ak sa prerusi ta KNOW HOW ciara, co potom? s ludstvom? ovecky nakupujuce v tescu? granule?

ach, este ze som sa nenarodil v 2055 :)

Magy

alienka6
spytam sa len jednu vec.
"maslo je, ako vieme, nezdrave"
to naozaj vies, alebo si len myslis, ze vies? ozaj, a kto ti to povedal??

ansy

chia sa da jest, uz som to raz vyskusala, nie je to najhorsie. ale este som ich nezacala klicit, nabobtat vo vode je predsa len kratsia a rychlejsia priprava. inak, lost, pises, ze chia je toxicke. zaujimave. je to pravda? kde si tu info nasiel? tak teda jest alebo nejest :)
naucit sa farmarcit, na to je najlepsie vyrastat na farme. tak sa informacie dedia od nasich dedov, rodicov a clovek to ma potom jednoduchsie,akoby mal vsetky tie informacie v krvi. asi budem sadit cesnak,cibulu a pazitku, aj ked v anglickych zahradach na to nie je dost miesta. aj nejaku kozu a sliepky by som zvladla, ale to az ked sa prestahujem na vidiek...a tu na to treba byt dobre zazobanym :)

lost

hmm RNG, cim viac sa s tymto zaoberam, ze co kupovat a co nie (a to obcas sa musim krotit, lebo chodim 100km daleko nakupovat od bydliska za hranice do rakuska :D ), tym komplikovanejsie sa mi to zda byt :)
ci je to vela zdrojmi informacii
alebo minimalnym vyberom..
alebo aj ked je vyber OK, tak pochybna kvalita vstupnych surovin, nech je to uz akakolvek vyspela krajina kde to kupujem, tak neviem no
obcas mam pocit, ze je lepsie si kupit farmu a zit tak :)
ale zase.. uz samotna poda je v dost zlom stave, resp. nemam dost vedomosti, ako tu farmu spravovat, alebo skor, ako sa vyhnut chybam ako su parazity a podobne.. no proste je to vec na plny uvazok :D lebo nikto mi nepride so zoznamom co robit a co nerobit :) len tak zadarmo.. mozno je to fakt len cisto individualne.. ale k pointe, ten stav v nasich obchodoch, to je strasna bieda, uz mam pocit, ze sa z toho nijak inak ako katastrofou neda vyhrabat..

RNG

Nemusi byt priemyselne stuzeny, uz samotne vytazovanie, cistenie a "stabilizacia" rastlinnych olejov ich poskodzuje, tj meni molekuly.

A drzost vyrobcov ma hranice stanovene len tym, ako sa ludia brania a sudia. Na Slovensku je to zatial " v plienkach"

aga

dakujem RNG. ako je teda mozne, ze na tej horalke je napisane: ZIADNY PRIEMYSELNE ZTUZENY TUK? aky je ten tuk ak nie je priemyselne spracovany, a ak ty tvrdis, ze priemyselne spracovany je, mozu si vyrobcovia dovolit napisat nieco, co nie je pravda?

RNG

Samozrejme sa to dosiahne priemyselnym spracovanim, to iste plati aj na rastlinne oleje, ktore nie su oznacene ako panenske/virgin.
Pokial lekari budu obranovat priemyselne znicene potraviny ako zdrave, potravinarsky priemysel ich samozrejme bude nehatene vyrabat.

aga

kupila som teda tie horalky bez priemyslene ztuzeneho tuku. nie su zo sedity ale z opavie. kto mi vysvetli ich zlozenie? okrem inych veci taka horalka obsahuje rastlinny olej, co je ok, ale tiez rastlinny tuk. ako sa teda ziskal tento rastlinny tuk? ak bol vyrobeny? rastlinne mozu byt predsa len oleje, tuk sa musi nejako docielit, nejako sa k nemu dopracovat. kto mi povie ako, ak nie priemyselnym spracovanim?