Môj brat a alkohol. Ako mu pomôcť?

Príspevok v téme: Môj brat a alkohol. Ako mu pomôcť?
ajka36

Dobrý deň,
chcela by som pomôcť svojmu bratovi a jeho rodine ale neviem ako.Som jeho staršia sestra mám ho rada, veľmi trápi svoju manželku, svoje malé deti, ktoré ho prestali zaujímať(ak ho niekedy zaujímali.Ako sestra ho vnímam ako inteligentného,šikovného muža, ktorý ale nedozrel aj keď v dohľadnej dobe oslávi štyridsiatku,nemá jasno vo veľa veciach,manželstvo od začiatku nie je v poriadku,neváži si svoju ženu a ai sa tým netají a deti po ňom túžia ako po svojom mužskom vzore,len on sa k nim správa ako by ho otravovali.Alkohol prenikal do jeho života postupne až nástupom na vysoký post riaditeľa to nabralo na otáčkach a je na dennom poriadku.Jeho život je poznačený nevyzretosťou, akoby nevnímal súvislosti a nebezpečenstvá,neváži si čo má a o čo môže prísť.Tak, ako mu alkohol devastuje rodinu začal ho znehodnocovať v očiach kolektívu, ktorému je nadriadený a začína žať úrodu...,ktorú nechcel.Je zlý,vulgárny,keď sa ho pýtame na problémy všetko bagatelizuje ale je to s ním veľmi vážne.Zdravotne na tom začína byť tiež zle, tlak sa zvýšil,bojím sa o neho, ale on nespolupracuje.Je ťažko sa mu miešať do rodiny,do partnerstva zastupovať ho pri výchove jeho detí.Celý príbeh je o to krutejší, že jeho manželka pochádza z takej rodiny a ona jediná nepije, pretože alkohol jej zničil jej pôvodnú rodinu a zase bojuje s týmto démonom.Len sa prizerať a počúvať sprostredkovane čo všetko vystrája je pre mňa veľmi ťažké.Čo mám robiť?Byť pasívna?Každý z nás rieši svoj život, každý má starosti.My sme rodina v ktorej je vôľa pomôcť, ale je odmietaná.

ajka36

Klemmentinnka ďakujem za Tvoj príspevok.Viem, že celá situácia je veľmi zložitá a to, že si brat alkoholom niečo nahrádza rovnako vnímam.Doma nemá zázemie, ktoré by potreboval.Švagriná nie je partnerkou, ktorá podrží,vypočuje pomojká.Je naštvaná na celý svet, lebo alkohol ako-taký jej okrem otca, mamy, sestry začína brať aj manžela.Brat bol vždy ambiciózny,som rada, že to dotiahol kariérne tak vysoko.Odkedy je na poste riaditeľa zabudol na nás.Našu prítomnosť nevyhľadáva,okruh kolegov,ktorým vonia rovnako pohárik je pre neho atraktívnejší.Nikdy sme neboli rivali,máme sa radi,ale on sa neotvára.Jeho 13tu komnatu nepoznám.Veľmi mi na ňom záleží,môj názor ho nezaujíma,len sa usmeje a mení tému alebo odchádza,alebo vynadá nech nefilozofujem.V mojich očiach neklesol,ja viem, že nie je šťastný.V očiach má všetko napísané keď sa stretneme.Také volanie o pomoc,ale ja naozaj neviem čo mám robiť.

klementinnka

Ahoj, pred dvoma mesiacmi som bola v podobnej situácií ako si ty. Ja som bratovi však už nestihla pomôcť, čo ma neskutočne trápi. Pokiaľ ti môžem poradiť, určite to nenechaj len tak...alkoholik si sám nikdy neuvedomí, že má problém. Dohováranie, rady-to vôbec nezaberá, dotyčný si Vás síce vypočuje ale s vedomím, že o chvíľu si aj tak dá svoju dávku. Keďže hocijaká závislosť je psychická porucha treba vyhľadať odborníka. Ja by som skôr volila psychológa-terapeuta, ktorý je zameraný na závislosti (hocijakého druhu).Psychiater lieči telo, psychológ dušu, hoci výborná by bola spolupráca oboch. Myslím, že tvoj brat je určite v strese a pod obrovským tlakom (post riaditeľa), možno sa potrebuje o určitých veciach porozprávať, zdôveriť sa. Možno si so sebou nesie aj niečo z mladosti, človek nikdy nevie. Vieš čo je zvláštne? Opisuješ ho ako nedozretého jedinca. Nie je ti divné, že ako nedozretý jedinec dosiahol v kariére pomerne veľa? Zrejme by som pátrala aj v tejto sfére. Asi zo seba dáva viac ako príjma a alkoholom si nahrádza nedostatok niečoho... Celým príspevkom chcem povedať len toľko, že odsúdiť závislého človeka je ľahké, pomôcť mu, však stojí veľa úsilia, ale výsledok určite stojí za to.

ajka36

Je tak ťažko prijať,že mu niet pomoci.Viem, že všetko je v hlave a kým mu to jemu samému nedôjde, čo môže byť veľmi,veľmi dlho, stane sa z neho opustený ,starnúci muž,ktorý prepil šancu mať milujúcu rodinu,dobrú prácu a pekný život.Najhoršie to znáša mama,otec zomrel už dávno a ona sa pýta sama seba, kde sa stala chyba.V pôvodnej rodine sme nemali taký problém...

97Lenka17

Ahoj, ak je alkoholik, tak mu pomôžeš podľa mňa jedine tak, že ho pôjdeš opiť až tak, že mu bude úplne zle, až tak, že ho bude napínať a budeš mu prehovárať do hlavy to, že sa má zmeniť, potom ho necháš vyspať, a ráno ho treba hodiť pod úplne studenú sprchu. Ak toto nezaberie tak jedine protialkoholické