Vitamín C - pôvod únavy ?

aljoška

Jasné,súhlasím s tebou,to som si len tak logicky dala do súvisu,ale to by už musel mat aj iné prejavy nedostatku vit.C.

aljoška

Pokial lol neje ovocie a zeleninu,ktovie prečo,tak by som potom zvolila vit.C v tabletkovej forme.I ked v prírodnej je určite lepšií.

slusny_muz

aljoska, ale to je teoreticky, to by nemohol mat ziaden prisun vitaminu C, co zas neverim, lebo ten sa dava skoro vsade, napoje, cukriky, ...

aljoska

Panika máš pravdu,vit.C priaznivo posobí na vstrebávanie železa z potravy spolu so žaludočnou kyselinou.Takže ak by sme to zobrali poriadku tak pri nedostatku vit.C sa nedostatočne vstrebáva železo z potravy a nedostatok Fe može sposobit anémiu.

slusny_muz

Je pravda ze ulahcuje vstrebavaie zelaza aj podporu tvorby erytrocitov...ale zas vitamin C, teda kys. askorbova sa nachadza aj v inom ako v ovoci a zeline. Niekedy ju pridavaju aj do napojov...
Ale odporucam jest ovocie, citrusi, kiwi, ribezle....bohate na vit. C

slusny_muz

podla mojho nazoru z nedostatku vit C nedochadza k anemii. Ako uz bolo opisane sposobuje skorbut,alebo znizuje napriklad aj tzv "zly" cholesterol LDL (low density), co ho dava do pozicie ako ochrancu pred aterosklerozou, ale to nema nic spolocne s anemiou...

aljoska

Anemiu by som nedávala až tak do súvisu s nedostatkom vit.C.Ten sposobuje skor skorbut a krvácanie dasien ale že by mal za následok anémiu o tom neviem.