Operácia driekovej chrbtice v ÚVN Ružomberok - aké má kto skúsenosti?

Adelaidina

Dobrý den. Po cca 5 rokov premýšlania , či operovať, či nie, som sa tento rok už rozhodla pre ano. Presne tie otázky pre a proti mi bránili v rozhodnití. Pred tými rokmi mi Dr. Durný povedal, že ano , treba to. No kedže som mala velký strach a problémy ako tak zvládnutelné, tak som to odkladala.No na jeden 2017 mi po dalších vyšetreniach a dalšej konzultácii v RK u Dr. Slobodu som sa rozhodla ísť do toho. Tiež mi povedala , že to je na mne, no že mi hrozí preseknutie miechy platničkami....Takže teraz som už mesiac po operácii, krčnej , výmena 3 platničiek z výstužou. Všetka česť a vdaka Dr. Slobodovi, bol za mnou mimo vizity, dokonca mi priniesol prefotený snímok rontgenu po zákroku, všetko mi vysvetlil na ňom a proste ten prístup ..klobúk dole. Všetok personál ochotný, všetko klapalo ako hodinky. Proste príkladná starostlivosť. Ležali so mnou žienky po driekovej operácii a ich popis bolestí pred a po bol jasný, že nelutujú. Ja som do toho mala ísť tiež skôr, no som rada , že mám za tým a že je zatial všetko ok. Snád bude už len lepšie.

bigjohn

Uz asi rok ma trapi bolest lavej nohy. Platnicky. Vyskusal vsetko, okrem ozonu. A zacinam s cvicenim SM. V stredu MR a stvrtok konzultacia u neurochirurga v UVN Ruzomberok. Vysledok je ze stredne poskodenie. U platniciek 3.4, 4.5 a 5.S1. A ze keby on operoval, tak vsetky tri. Nejaka vypln a srobiky. Zostal som v soku, nakolko som si myslel ze len ta posledna. Ze este by skusil ozon a radikalne cvicit SMko. A az keby z toho nic nebolo tak az nakoniec operacia. Vlastne to nechal na mne. Neviem si to predstavit co by to robilo dalej, hlavne dalsie platnicky. Citam tu rozne veci, pomohlo, nepomohlo, vratilo sa. MR som ukazal mojim fyzioterapeutom, odhovaraju ma od ozonu a tak isto od operacie. Ze cvicit cvicit SM system. Na druhej strane si 99% pacientov chváli operáciu v Ruzomberku. Vase nazory co by ste urobili Vy ?

Derp37

Emily4000 ... ja som bojoval s vysunutou platnickou L5/S1 10mm cca 4-5 rokov ( bolest PD koncatiny, nevedel som na nohu stupit nic, az som skoncil v Nem. na infuzkach to mi ciastocne pomohlo aj rehabky cca 4 mes... po tomto som relativne fungoval normalne caste bolesti chrbta ) az do nedavna tj. September 2017, ten isty kolobech bolest nohy, nevedel som chodit, sediet, stat, len lezat ... znova nemocnica infuzky ale moc to nepomohlo ... na MR som mal ale uz polamanu platnicku ( za tych 4-5 rokov ) som ju zlomil sam neviem ako som to dokazal kedze som mal lahku pracu za PC. vysunuta 12mm a na jednej strane odlomeny sekvester ktory mi tlacil do miechoveho kanalika. ( ja som to konzultoval ale v KE s primarom ) ten mi dal este sancu nech skusim rehabilitovat ale ani on ani ja som tomu nedaval velku sancu. Po 2mesiach som tam dobrovolne zavolal nech si najde cas lebo som uz nevedel existovat... a to doslovne denne Tramal, Novalgin, Aescin, Guajakura 2 mesiace ( v tych 2 mesiacoch ma 3x seklo nic prijemne ) samozrejme krce v nohe atd to asi pozna kazdy nas co tu pisu.. Tak som teda volal KE primara Neuro ako to je so mnou ... 21.9 som uz lezal v KE ( viem nie je to luxus ale pan. primar bol velmi mily ku mne a spraval sa extremne slusne a ma velmi dobre referencie a dostat sa k nemu aby Vas operoval je dost tazke zato mu dakujem samozrejme je mi 31r a dost velke rozhodnutie pre mna ) priznam sa mal som to trochu protekcne bohuzial tiez mi to nebolo v tu ranu vobec jedno... aby som sa vratil k Emily... pred operacium som sam nevedel co sa bude robit a ani primar ale mal pripravene vsetko a cela zodpovednost bola na nom ( povodne vybrat servester nic viac ) asistovali mu 3ja neurochirurgovia ... z vybratia sekrestu nebolo nic ... mam vymenenu 1 platnicku, fixaciu a stabilizaciu dalsich 2 stavcov presne neviem niesom doktor ale rovnal mi stavce ... cca 8 srub ... Po operacii 2hodky hned bazant :D ... len som lezal nic viac bolesti no boli a dost ale az na 2hy den, 3ti uz ok , 4 ,5, 6- den som sa postavil aj ked len na asi 30 sekund ... 7 den som uz chodil s korzetom ( PS : sestricky OK pomohli vsetko co som po nich chcel ) ... 8 den domov ( za tych 7 dni bol pri mne primar asi 4x do dna a taktiez aj prileziaci to iste stale bol po ruke neurochirurg ten koho operoval takze to je podla mna +) ... autom !! sanitku po takej operacii nedoporucujem ... 9 Den doma nebral som lieky ! bolesti niekde pri 20% a vstal som len pre nutne veci WC, jedol som po stojacky ( viac ma bolale rezna rana ako to ze som tam mal sruby )... stale som nebral uz nic od bolesti ... take unavujuce lezanie a prevalovanie stereotyp ( ranu mam cca 20cm ) .. cvicenie len na posteli a to len nohy, takto postupne den za dnom .. 15 den som presiel po svojich cca 2km a kazdy den som to zvysoval ( meral som si to aby som vedel kolko zvladnem aj na navrat domov :D mudre telefony ), dnes den ako pisem prejdem cca 8km bez bolesti , celkove bolesti nemam ziadne rehabku mam este len pred sebou a ten cely kolobeh ... takze som aj celkom rad za to ze to takto dopadlo myslim ze to takto asi malo bit ... krce nemam, noha netrpne, kostrc ma bolela zo zaciatku neprijemne ale pocvicim a prejde to az na dalsi den, momentalne bez problemu,noha nemravenci chrbat ma neboli a to vobec, no nosim este kozret do vianoc :D 3mesiace od operacie. ( po operacii som si necili pol zadku ale to preslo po 2 tyzdnoch ) co sa tyka prognoz od poslednej kontroly, resp. mojej prvej len ... "kedze sa ku mne spraval asi inac" zataz na ine platnicky nie je ,je to to iste ako to bolo pred tym s tym rozdielom ze mam o "jednu" platnicku v podstate menej ... takze sa uz nezohnem tak velmi ako pred tym, zatazovat mozem az po cca roku a to postupne az do beznej zataze no cement uz neunesiem :D ani meter zemiakov uz tak blby asi nebudem... toz moja skusenost. pravopis nekomentujte :D takze moja skusenost cerstva v KE UNLP uvidime ako dopadnu rehabky ... zatial som aj poteseny z toho celeho :) Pekny den vam prajem.

A_xd

Zdravím, pred šiestimi rokmi som začala mať problémy s chrbticou, neskôr sa ukázalo (takmer po roku), že je to hernia L5/S1 (vysunutá 10 mm do spinálneho kanála). Prešla som si širokým spektrom liekov proti bolesti (aj tramadol), pretože som nemohla sedieť, ležať, stáť, skrátka nič. Bolesť mi vystreľovala do ľavej nohy tak, že od bolesti sa mi slzy samé kotúľali po tvári (vtedy som pochopila, čo znamená "škrabať omietku od bolesti"). Neurologička mi odporúčala ozónové injekcie (odmietla som, lebo ani lekárka nebola presvedčená, že mi to pomôže) a odoslala ma na neurochirurgiu, kde som nešla na odporúčanie praktickej lekárky, ktorá mi vravela, že je to "salámová chirurgia" a ako náhle si dám spraviť jednu platničku, tak o niekoľko mesiacov pôjde ďalšia a ďalšia. Nasledovali rehabilitácie, cvičenia doma atď. Časom sa pridali problémy s krčnou a hrudnou chrbticou. Zmenila som neurologičku, ktorá mi po všetkých vyšetreniach vrátane MRi odporúčala cvičiť SM systém. Spočiatku som bola skeptická, ale dala som na jej radu. Cvičenie bolo spočiatku spevádzané bolesťami (hlavne hlavy, kde mi bolesť vystreľovala), ale nikdy som sa necítila lepšie. Ten pocit, keď som nemusela dávať pozor na to aký pohyb vykonám, ten pocit voľnosti v chrbte... skrátka skvelé. Výsledky sa dostavili pomerne rýchlo, čo ma prekvapilo. Cvičila som niekoľko týždňov. Potom som kvôli pracovnej vyťaženosti prestala cvičiť (cca pre rokom), ale opäť sa chystám k tomu vrátiť, lebo toto jediné mi pomohlo.

Er42

Platničky. Tak PN trva väcsinou jeden rok. Podla druhu zamestnania. Ja som tak mal po operacii L5S1 vymena plus stab. . Cize nejakych 9 mesiacov po operacii. No musel som dat velky pozor na pohyb a nebolo to lahke vydrzat cely den na nohach.

pacientkaa

Dobrý deň emily4000,
ja som včera bola pri mojom neurochirurgovi, tak ja mám všetko v poriadku. To mám iba z toho, že to bol náročný zákrok, a telo musí prijať cudzie teleso, a od štvrtka cítim aj podstatné zlepšenie.
Takže, ak Vám môžem poradiť, určite zájdite za svojím neurochirurgom a poraďte sa s ním o svojich problémoch.
A ostatným, ak môžem poradiť, určite ak máte bolesti, ktoré sa nedajú vydržať, alebo vám v krátkej dobe hrozí reálne ochrnutie, určite v žiadnom prípade neodkladajte operáciu!!!
Ja vyslovujem obrovské ĎAKUJEM môjmu neurochirurgovi, ktorý ma už po 2. krát zachránil pred ochrnutím.

Mesačný princ

Po operácii sa väčšine pacientov vráti stav spred operácie cca do 2 rokov. V niektorých prípadoch skôr.
Radšej fungovať s bolesťami, ako sa dať operovať. Operácia je už následne nezvratná.

pacientkaa

Dobrý deň Emyly,ja som 8 týždňov po operácii chrbtice a ja zasa pociťujem bolesť akoby kostrče keď chodím,alebo keď ležím a otáčam sa a odkedy sedím dlhšie než pol hodiny,tak buď cítim neznesiteľný tlak zospodu na pohl.orgány-bolesť,rezanie,tlak... alebo mi ide bolesť do slabín a po spodnej strane stehna. A tiež neviem,či je to normálna reakcia po operácii,kedže som dlho nesedela,alebo sa niečo deje... A Vy ste to konzultovali s nejakým lekárom už,či nie?

emily4000

Dobrý deň som 5 týždeň o operácii. Výmeny platničiek L4 a L5. Chcela by som vedieť ako prebiehala rekonvalescencia u Vás.Mne začali bolesti pri driekovej časti či pri chôdzi alebo pri otáčaní na posteli. Všetko dodržujem ako má byť.Sem tam mi unikne moč predtým sa to nestalo. Ďakujem. Ozvite sa mi, ktorí ste čerstvo po operácií. Ďakujem