Z Hypotyreózy do Hypertyreózy

Príspevok v téme: Z Hypotyreózy do Hypertyreózy
evella

Otvorila som tuto temu a prosim o diskusiu ludi , ktori maju skusennosti s problemami stitnej zlazy.
Mna najviac zaujima ci ma niekto skusennosti , ze mal najprv znizenu funkciu SZ a neskor zo znizenej sa dostal do zvysenej funkcie SZ.Toto sa presne stalo mne, ze som dva roky bola liecena na hypotyreozu (znizenu), brala som L-thyrox Heining 75 mg a zrazu sa vsetko zmenilo, zistili mi ze som v hypertyreoze (zvysenej).
Zijem v zahranici a tu som bola dva roky liecena na znizenu cinnost.Tak sa dostavili problemy, opuchy noh, busenie srdca, horucavy, padanie vlasov- to som mala aj pri znizenej a lekar tu v zahranici nic nezistil.Predpisal mi aj nadalej L-thyrox a pri navsteve na Slovensku, my opuchli cele nohy a bola som na pohotovosti a tu mi zistili, ze musim okamzite vysadit L-Thyrox, lebo ze som sa dostala zo znizenej do zvysenej funkcie.
Teraz neviem, ci to zavinil lekar, ze ma predavkoval, alebo ta SZ sa zblaznila.Teraz momentalne som bez liecby uz 5 mesiac, ale pred tyzdnom som bola na kontrole a bol mi predpisany Carbimazol.Aby sme tu cinnost SZ brzdili.Neviem co mam robit.Lekarovi velmi neverim.Budem rada, ak niekto kto ma alebo mal tiez takyto problem poradi.Tak ci tak liekom sa asi nevyhnem.Dakujem.

evellina

iren....ahoj, tak som rada, ze sa niekto ozval...ano uzivala som olej fortuna vitae, ale naozaj neviem ci to moze suvisiet s olejom.Pretoze ked som uzivala olej bola som v znizenej funkcii, ale ja som jednoducho znizovala tabletky tak ako mi to odporucili,ale kedze som bola stale hrozne unavena, tak som sa bohuzial alebo chvala bohu vratila k normalnej davke l-thyroxinu aku mi predpisal lekar a s olejom som skoncila, pretoze som nevidela v podstate ziadny vysledok.S olejom som skoncila uz davno, davno urcite to moze byt aj rok.Takze neviem ci by to mohlo ovplyvnit cibnnost SZ aj po roku.U mna posledne krvne testy boli dobre,v dobe ked som bola v znizenej funkcii SZ a brala som nadalej l thyroxin, potom mi zacali opuchat nohy, busit srdce,triasli sa mi ruky a vlasy mi prestali vypadavat.Videla som ,ze sa cosi so mnou deje, bola som za lekarom,ten mi jednoducho nezistil nic a az na slovensku mi zistili, ze som v zvysenej ze musim okamzite vysadit l-thyroxin.Na pohotovosti na slovensku mi povedali, ze som bola predavkovana l-thyroxinom a preto som sa dostala do zvysenej funkcie.
Ja osobne sa teraz v zvysennej citim ovela lepsie ako v znizenej.Nie som vobec unavena,nie je mi zima, je mi stale horuco a nepadaju mi tak vlasy.Ale lekar mi teraz predpisal carbimazol a co som si citala neziaduce ucinky, tak nemam chut ho zacat brat.Neviem co mam robit.O sest tyzdnov mam ist na kontrolu a ja som tie tbl este nezacala brat.
A u teba sa ake problemy objavili???ty si v znizenej funkcii??..napis viac...dik

RNG

Inac obsah jodu vo Fortuna vitae je nepatrny v porovnavani s tym, co tim vyskumnici radia a pouzivaju alebo v porovnani s priemernymm prijmom jodu z morskych rastlin v Japonsku, kde celonarodny prijem v priemere na dospeleho je 13.5 mg jodu denne a vyskyt problemov so stitnou zlazou je tam radove nizsi, nez inde.
na taku davku jodu by si musel vypit tu flasku Fortuna Vitae kazdy den celu. A predsa tie obrovske davky jodu zrejme Japoncom neskodia, lebo maju lepsie zdravie, ako my a dlhsie sa dozivaju, a to aj napriek ovela vyssiemu stresu, co maju v praci a spolocnosti

RNG

Nuz ja sa riadim radami lekarov, vyskumnikov, ktori v tejto oblasti pracuju desiatky rokov,pouzivaju na vyhodnoternie statistiky, nie radami typu JPP(jedna pani povedala) alebo lekarmi, co papagajuju stare dogmy o "jedovatom jode" bez akychkolvek dokazov.
Samozrejme, ked ma niekto nejaku chorobu, moze sa mu casom zhorsovat a to nemusi mat nic spolocne s jodom ani selenom.
Inac bez selenu sa da jodom aj zhorsit problemy so stitnou zlazou, ako to dokazali napr v Cine na urcitom pocte z desiatkach tisicov pacientov so strumou, kde davali jednorazove masivne davky jodu.

Irén

Ahoj evelina,
oprav ma ak sa mýlim.Ty si brala olej Fortuna Vitae ? Ak ano a ty si mala autoimunitné ochorenie - je možné a nie si sama,ktorá spadla do opačného ochorenia,ktoré je podstatne horšie ako hypo.ja som to začala riešiť tiež z olejom, selenom,zinkom D3 ,ale dostavili sa problémy a tak som sa vrátila späť k stanovenej liečbe,ale bohužiaľ problémov sa nevie zbaviť,tolko sa ich nakopilo, no a pred uživaním jodu a autoimunitnom ochorení ma varovala jedna z CZ diskuzií,že mala v rodine niekoho kto spadol z hypo do hyper a musel na operaciu.
Prajem ti nech sa tvoj zdravotný stav dá do poriadku,ale bez liečby to nepôjde a myslím,že si niekedy samy uškodíme počúvaním určite dobre mienenými radami ,ale každý organizmus je iný,čo pomohlo inému druhému uškodilo.

evellina

RNG dakujem...Ved ano, lekar samozrejme ze predpise lieky, ktore su schvalene a bezne.Ved preto som 5-ty mesiac bez liecby, lebo som tie lieky odmietla.Ja som si myslela, ze mozno postupne budem klesat zase k znizenej funkcii, ale vysledky su este horsie.Selen, zinok a magnezium beriem.Neviem ako je to s jodom pri zvysenej cinnosti, si si isty ze ho aj vtedy treba dodavat do tela???

RNG

Nuz rozhodne nemozes ocakavat, aby ti lekar predpisal nieco ine ako bezne schvalene lieky. Ja osobne kazdemu odporucam zinok, selen jod vitaminy C E a D-3, hodne mikrovlaknin, obcas probiotika, propadne rybacie/krill/calamarine oleje
Na zapaly a opuchy su rozne protizapalove(teda okrem uz spomenutych doplnkov), ako napr rozne enzymy, najma serrapaptaza, a curcuminoidy s bioperinom.

evellina

Ano viem a rada by som sa vyhla chemickym liekom.Tiez nie som nadsena, ze lekar najprv predpisal L-Thyrox a teraz zase povedal, ze musime SZ brzdit a teraz Carbimazol.Momentalne som 5 mesiacov bez liecby, lebo som ju sama na vlastnu ziadost odmietla.Ale pred tyzdnom som bola na kontrole a mam horsie vysledky ako pred 3 mesiacmi.Ja osobne sa citim lepsie vo zvysenej ako v znizenej.Neviem co mam robit.Nemam chut zacat uzivat Carbimazol.
:(

RNG

Chemicke lieky na stitnu zlazu nevyriesia problem vyroby roznych hormonov, len dodaju nieco ciastocne podobne hormonu Thyroxinu.
Stitna zlaza ale potrebuje jod, selen, a rozne ine prirodne ziviny na svoju cinnost. Nie chemikalie.
Jod a selen je potrebny na mnozstvo inych hormonov, enzymov a procesov v tele a mame ich v nasej potrave zalostne malo, a dokonca aj odporucene denne davky boli v roku 1948 stanovene na tieto uplne mylne.

Casto vysoku a nizku cinnost stitnej zlazy posudzuju z inych hodnot, ako TSH hormonu, co sa tvori v nadoblickovej zlaze a moze a nemusi mat nic spolocne so stitnou zlazou.