Môže preniesť toxoplazmózu aj pes?

Príspevok v téme: Môže preniesť toxoplazmózu aj pes?
veronika13

Dobrý deň, máme doma králika a psa a o pol roka plánujeme s priateľom bábätko. Čítala som, že mačky a králiky a môžu prenášať toxoplazmózu, ktorá vážne ohrozuje tehotenstvo ženy a plod. Všade som sa dočítala, že sa šíri výkalmi, no včera v TV novinách dávali, že sa vírus toxoplazmózy môže prenášať aj napr. na srsti mačky. Moja otázka bude možno pre niekoho smiešna, ale radšej si všetko zisťujem dopredu, ako by som potom niečo mohla ľutovať. Otázka teda znie, či môže čisto teoreticky môj pes doniesť zvonka na srsti vírus toxoplazmozy a "dať" ho kralikovi, ktorý následne ochorie na toxoplazmózu? Nerada by som dávala králika preč v období tehotenstva, ale ak by to malo ovplyvňovať rast a vývoj plodu, tak určite má prednosť zdravie dieťatka. Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

pe84

hociktore zviera to moze prenasat, ale moja svagrina - veterinarka, mi povedala, ze je malo pripadov, ked ju prenesie zviera, castejsie sa prenasa na neumytom ovoci, zelenine, treba si v tehu stale poriadne umyvat ruky, aj vsetko na jedenie...