Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Kam s ortuťou z rozbitého teplomera?

ortuť

Píšem, ako to nakoniec dopadlo. Technické služby ortuť neberú, lebo nemajú oprávnenie na nakladanie s nebezpečnými odpadmi. V lekárni berú len nepoškodené teplomery, ale odporučili mi jednu firmu v mojom meste, kam posielajú ľudí v prípade rozbitia teplomeru. Na nete som si ju vygooglila, mali tam celý zoznam nebezpečných látok, ktoré likvidujú, ortuť medzi nimi - tak sme to tam doniesli, bez problémov vzali a nič za to nepýtali.

Spýtam sa ešte ohľadom vyparovania ortuti: stačí poriadne vyvetrať miestnosť, kde sa to rozbilo? Nie je potrebné potom ešte vyutierať nábytok a iné veci, na ktorých by sa mohli tie výpary eventuálne usadiť, ak sa teda ortuťové výpary môžu vôbec usadzovať?

gotexans

po odobrati zaliat vodou a odovzdat ale kde, to vie google-SLovakia . Hasici na to kaslu a zavolaju na vas policiu, osobne sa mi to stalo

mifor

Čo treba urobiť v prípade, ak sa nám teplomer rozbije?

V prvom rade je potrebné rozliatu ortuť urýchlene zozbierať a zabrániť tak jej ďalšiemu rozptylu. Rozliate kvapky ortuti je možné odstrániť napríklad nasatím injekčnou striekačkou. Zvyšky, ktoré striekačkou nebolo možné nasať, odstráňte navlhčeným pijavým papierom.

Pri odstraňovaní rozliatej ortuti používajte rukavice, aby ste predišli zbytočnému kontaktu s pokožkou. Ortuť totiž môže do organizmu preniknúť aj cez kožu a následne sa krvou rozšíriť do nervového systému. Keďže ortuť je rozpustná v tukoch, riziko je vyššie v prípade mastných rúk.

Snažte sa predchádzať vdychovaniu ortuťových výparov a miestnosť, v ktorej bola ortuť rozptýlená, okamžite poriadne vyvetrajte.

Môžem zvyšky teplomera a zozbieranú ortuť vyhodiť do kontajnera na komunálny odpad?

Ortuť je vďaka jej toxickým vlastnostiam nebezpečná nielen pre ľudské zdravie, ale aj pre životné prostredie. Likvidácia komunálneho odpadu s obsahom ortuti kontaminuje ovzdušie, pôdu a následne aj ďalšie zložky prostredia. Rozbitý teplomer preto v žiadnom prípade nevyhadzujte do odpadkového koša a kontajnera na komunálny odpad ani nesplachujte do kanalizácie. (!)

Zvyšky rozbitého teplomera a zozbieranú ortuť je potrebné vložiť do uzatvoriteľnej a nepriepustnej nádoby tak, aby nedochádzalo k ďalšiemu úniku ortuťových pár a následne odovzdať do zberne odpadov, prípadne špecializovanej firme zaoberajúcej sa likvidáciou nebezpečných látok.

ufonik8

ortut nie je jedovata na dotyk, jedovate su ortutove vypary. kludne to mozes zobrat aj do ruky, ale necuchaj to :D

alibi

do kosa. kusok anorganickej ortute nie je ziadny mega zabijak, ktoreho sa dotknes a umries. to len v telke robia hystericke sceny.

mmm112

Z teplomera? To sa ti odpari skor, ako to stihnes niekam realne odniest. Si uvedom, ze je to vlastne kov v tekutom stave - takisto ako roztavene zelezo, takze je tam silne vyparovanie. Hlavne to drz mimo vzduch co dychas! Kludne to vyhod niekam von, priroda si s tym malym mnozstvom poradi, to jej neuskodi. Teraz americania vypalili raketu do Ticheho oceana - to je znecistenie ako prasa a nikoho to netankuje...