Uzkosti, depresia rady a tipy

Príspevok v téme: Uzkosti, depresia rady a tipy
jonas

Rad by som bol keby sme si dokazali navzajom poradit skusenostami s touto ZVLASTNOU chorobou. Prispevkov je tu vela ale riesenia skoro ziadne. Vlastne som sa nikdy nedocital, ze niekto sa vyliecil. Podla mojich skusenosti sa to kazdy snazi utlmovat ako sa da- lieky, meditacia, sport... Ja osobne tymto trpim uz 8 rokov. Spustac bol strach z rakoviny. 2 roky som sa kazdy den stresoval a potom prisli panicke ataky. 3 roky boli dost tazke. Dennodenny boj sam so sebou, hoci lieky som si nikdy nedaval. Nemam k nim doveru. Mal som par pokusov nasadit serlift, cipralex ale dostaval som hrozne triasky a tak som ich zahodil. Teraz po dalsich 5 rokoch mozem skonstatovat, ze stale to mam v sebe niekde skryte a aj ked si na to par tyzdnov nespomeniem, vzdy sa to vrati v najmenej vhodnej chvily. Rozdiel je, ze uz tak nepanikarim. Ked je pracovne stretnutie skocim na zachod a dam sa dokopy. Obchodne obedy riesim podobne. Nedokazem vysvetlit co to cele je. Ale osobne si to predstavujem ako dlhodobym stresom NAUCENIE mozgu par stavov ako keby prichadzala uplna katastrofa - u mna stiahnutie hrdla a hrude, zavrat, panika a mozog to potom lubovolne pusta - ja osobne pozorujem ze to nema system. Mozem letiet 10x lietadlom a na 11x to dostanem. Mozem mat dobry mesiac a dalsi den to dostanem. Po rokoch uz citim ze sa to blizi. Ako keby mozog tlacil do tela tu paniku. Snazim sa vzdy celou volou bojovat ale malokedy mam uspech. Pozitivne je akurat ze uz sa nad tym clovek aj pousmeje, ze zase somarina prichadza. Vela sa snazim sportovat. Beham, plavam a bikujem. Dobre viem, ze sport je najlepsia prevencia. Lebo podla mna cely problem je v sebavedomi. Keby bol clovek silny vnutorne- pri prvom naznaku to posle kade lahsie, parkrat sa mi stalo, ze som mal vazne super zaujimave stretnutie a uz sa zacala tlacit panika- jednoducho som si v duchu povedal- pal do prdele a ani som si neuvedomil a bolo to vyriesene. Lenze takto sa stale natahovat je zbytocna strata sil a energie. Ja som dospel k zaveru ze su len dve moznosti lieky alebo sport. Lieky neuznavam, nakolko liek ktory ma na 3 A4 vedlajsich ucinkov nie je liek. Sport na druhej strane je beh na dlhu trat. Ale je to jedina cesta si zvysovat mentalne sebavedomie a tym padom potlacat tieto negativne pocity viac a viac. Moja manzelka po x rokoch pochopila ze to nemam z pitneho rezimu :) budem rad ked par ludi napise ako s tymto bojuju a hlavne ci niekto sa dostal na uroven kedy mu to uz absolutne nezasahuje do zivota. Dakujem. Jonas

Mimulus

Teraz ma možno zakopete pod čiernu zem ale neexistuje podľa mňa horšia choroba ako je psychická. Koľko samovrážd denne niekto spácha, koľko ľudí skoro vôbec nežije len prežíva, koľko sa predá AD a rôznych iných doplnkov na ,,smútok,,???
Podľa mňa ak má človek psychiku v poriadku tak ho určite nejaký vozíček alebo rakovina nezloží tak ako keby ma k tomu ešte aj depresiu.
A ešte niečo - psychické choroby sú v tesnom závese za kardiakmi čo je druhé miesto :( V úmrtnosti - takže ak si niekto myslí, že existujú aj horšie choroby tak nesúhlasím - fyzická bolesť sa dá prekonať vždy.

Jonas

no mas uplnu pravdu. Clovek stretne nejako vaznejsie postihnuteho cloveka a pride si ako blbec, ze saskuje s nejakymi uzkostami a ma realne velku sancu ze mu to prejde a popri tom takyto ludia uz sancu nemaju a funguju aj tak a niekedy su mozno viac vyrovnani ako my. Podla mna uzkost je len zlozvyk, depresia je nieco ine, ale uzkost je nauceny strach. Preto ludia s tym bojuju lebo citia ze sa to da opravit. Aspon ja to tak citim. Len tak pre zaujimavost realny priklad teraz online co prezivam....sedim na porade v taliansku a uz od rana stres, co ked mi tam pride zle, co ked odpadnem, co ked mi tam prepne a bla bla dokola...vsetko uplne blbosti...ale vnimam len na polovicu a druha polovica zahana tieto strachy. Stacilo ze pred x rokmi na porade som si velmi zivo predstavil aky by to bol trapas, prisiel by som o svoju pracu a ludia by ma odpisali a teraz staci ze sa tato situacia opakuje a tieto strachy sa opat objavia... ale preco? Jednoducho preto lebo som si prestal verit v tychto situaciach. Niekto dostava podobny strach ked je sam lebo ma strach ze kto mu pomoze, ja zase mam strach ked je viac ludi lebo sa bojim ze sa znemoznim.

holubienka12

Je to super taketo forum,kde si mozu ludia vymienat svoje skusenosti.Dnes som hovorila s istym panom co sa venuje vesteniu a povedal,ze som zdrava a chora zaroven.Treba si zacat hovorit,ze to nic nie je vsetko prejde a ked nastane ten zly pocit,postavit sa pred zdrkadlo a poriadne si zanadavat co to vlastne zase znamena a stale to cvicit a hovorit si,ze bude lepsie.Vsetko to je o cviku.Ja beriem lieky uz 7 rokov s malymi prestavkami.Je to riadne svinstvo,staci si precitat vedlajsie ucinky,ale co cloveku zostava,ked musi fungovat.Aj ked to uy nie je na 100%,ako kedysi,no zit sa musi.Ludia maju ovela vaznejsie problemy a vedie sa s tym popasovat.je smutne,ze sa vekova hranica posuva stale nizsie.Su ludia na vozikoch a clovek by im tu silu zit mal chut niekedy zavidiet.Ty si dobry,ked mas odvahu a j lietat a normalne fungovat v praci,bez problemov.

jonas

U mna v 23, tesne pred statnicami. S tym ucenim mozgu mas pravdu. Vcera som cakal na let a rozmyslal ze to je presne tak s ludmi co maju paniku z lietania. Stacilo raz vidiet nejaku informaciu ze padlo lietadlo a zaposobi to na nich tak silno ze mozog si to zafixuje a vzsy im pusti paniku ked sa zjavi moznost letiet. Niekto znamy mal vyrok: STRACH KLAME A TY MU VZDY UVERIS. Je to presne tak. Vsetky tieto paniky su len vymyslene pocity len ludia su slabi vnutotne aby ich vedeli zvratit. To je aj moj nazor. Podla mna ide o lahku matematiku. Ked si clovek veri, ale veri si maximalne, nic taketo sa mu nemoze stavat lebo je panom nad svojimi pocitmi. Ono to asi nejde zo dna na den. Ale treba to trenovat. Vzdy si hovorim ze ked mi je blbo nesmiem si lahnut ale musim sa ist hoci rychlym krokom prejst. Este davno davno som bol na sonde do zaludka- to bola prva faza ked som este myslel ze to je nieco so zaludkom ( mne sa v strese vzdy stiahne ) a doktor mi povedal: kamarat nic tam nemas ale poradim ti, denne minimalne na 30min si nejakou cinnostou vytiahni tep nad 130. To odburava napatie. A podla mna mal pravdu. Sice je to dlhsia doba kym sa prejavia vysledky ale clovek musi s tym bojovat vsetkymi dostupnumi zbranami.

holubienka12

Vsetko moze suvisiet aj s detstvom,co clovek zazival,ako sa ku nemu spravali rodicia,kamarati...Mozog je ako velky pocitac,vsetko si podrobne zaznamenava a v tej najnevhodnejsej chvili to pouzije.Uz ma otravuje taky zivot,stale som v napeti,kedy sa to znova objavi,to nie je zivot ale prezivanie.Mam strach ist niekam cisa tozvova neobjavi.V dnesnej dobe trpi podobnymi stavmi vela ludi,ale nikto nevie prist na povod,pricinu.lieky nic nevyriesia,len utlmia.Moyem sa spytat vkoklych rokoch sa to objavilo u teba?

jonas

Inak s tym sportom som to najskor mal aj ja. Stacilo mierne zabehnut 5min a sa mi vratili ataky. Ale som si povedal ze podla vysledkov u lekara mi nic nie je a tak to nema narok. Asi po dvoch rokoch treningu mi sport nerobi problem. Preto nechapem ako to stale vo mne moze prezit. Vcera napriklad som siel asi 35km po kopcoch na bicykli. Super. Vratil som sa domov a opat zavrate a napatie. Uz by som aj veril na nieco fyzicke ale to by sa mi pri sporte za tie roky asi prejavilo. Hlavne mam za sebou 3prev. prehliadky a zaver-uplne zdravy.

holubienka12

Tak ty si na tom dobre ja podobnymi stavmi trpim uz dlhsie,no na rozdiel od teba som na liekoch.Nedokazem bez nich fungovat.kto nieco podobne nezazil tazko to poichopi.Ja by som aj sportovala,len ked sa tocha rozcvicim uz mi nie je dobre,zle znasam horko,busi mi srdce k tomu pride strach a uz neviem ako sa zkoncentrovat,hotova katastrofa.Je fakt ze ma na to velky vplyv aj sebavedomie.

luciano

Pokiaľ máš ataky úzkosti a depresie len epizodicky, tak skús Benzodiazepíny. Tie dokážu vždy veľmi rýchlo a efektívne pomôcť.