Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Vegetariáni - bielkoviny

Vegan338

Vsak hocicim :D
Orechy, strukoviny, ...
Arasidy maju 27% bielkovin.
A semtam sa premoct na soju tiez nie je zle (vyse 50% bielkovin).
Bielkoviny mas ale vsade. Aj mak je nane dobry, cestoviny (kludne bezvajecne), ..

Gima

Ak sa rodičia stravujú vegetariánsky, k rovnakému spôsobu výživy často vedú od útleho detstva i svoje deti. S vlastným rozhodnutím prejsť na vegetariánsku výživu sa možno stretnúť aj u detí z rodín, kde konzumujú zmiešanú stravu, a to najčastejšie v období puberty.

Živočíšne potraviny sú pre človeka hlavným alebo i jediným zdrojom niektorých živín. Vylúčením mäsa, a pri prísnejších formách vegetariánstva i ďalších, resp. všetkých živočíšnych zložiek, je teda strava ochudobnená o výživovo hodnotné potraviny. Ak sa živočíšne zdroje živín dostatočne nenahradia rastlinnými alternatívami alebo vo forme výživových doplnkov, vegetariánska výživa nezaručí prívod všetkých živín v množstve adekvátnom pre normálnu funkciu organizmu. V detskom veku je správna výživa a optimálny prísun živín zvlášť dôležitý pre normálny rast a vývoj. Nutričný deficit v tomto období môže mať závažné zdravotné následky.

Riziká vegetariánstva

V porovnaní s deťmi konzumujúcimi zmiešanú stravu, dokonca i s dospelými vegetariánmi, sú vegetariánske deti ohrozené vyšším rizikom nedostatočného príjmu živín, a to najmä bielkovín, železa, vápnika, zinku, n-3 mastných kyselín, vitamínu D a B12 a z toho vyplývajúcich porúch zdravia. Častým následkom deficitu živín u vegetariánskych detí je najmä anémia spôsobená nedostatkom železa. Medzi ďalšie dôsledky nevyváženej vegetariánskej stravy patrí neprospievanie, spomalený rast, znížená kostná denzita a neurologické poruchy. Čím je forma vegetariánstva prísnejšia a čím je dieťa mladšie, tým je vyššie i riziko nedostatočného prísunu živín a možných porúch zdravia. Európska komisia pre výživu detí ESPGHAN neodporúča podávanie vegánskej výživy dojčatám a malým deťom, vzhľadom na vyšší výskyt závažných foriem nutričného deficitu, spôsobujúcich spomalený psychomotorický vývoj dieťaťa a zaostávanie v kognitívnych funkciách.

Nezanedbateľným faktorom, ktorý zvyšuje riziko nedostatočného príjmu živín, sú špecifické chuťové preferencie typické pre detský vek. Nielen nevegetariánske, ale i vegetariánske deti často odmietajú konzumovať nutrične hodnotné základné potraviny, ako zeleninu alebo strukoviny, naopak, obľubujú nutrične menej hodnotné pokrmy.

Zvláštnu pozornosť treba venovať adolescentom, ktorí sa rozhodli pre vegetariánsku výživu. Mäso vylučujú zo stravy najmä v snahe chrániť životné prostredie a zvieratá. Nie vždy však majú dostatočné vedomosti o výžive, preto sú tiež ohrození vyšším rizikom nutričného deficitu.

V porovnaní s výživou bežnej, zmiešane sa stravujúcej populácie a jej typickými nedostatkami, správne zostavená vegetariánska strava je bohatšia na polysacharidy, vlákninu, nenasýtené mastné kyseliny, vitamín C, E, karotenoidy a fytochmikálie s ochranným účinkom. Jej pozitívom je aj nižší obsah kuchynskej soli, tukov - najmä cholesterolu a nasýtených mastných kyselín.

U dospelých vegetariánov bol pozorovaný nižší výskyt degeneratívnych chorôb: hypercholesterolémie, hypertenzie, niektorých typov zhubných nádorov, obezity, diabetes mellitus 2. typu, ako aj nižšia mortalita na kardiovaskulárne choroby.

V detskom veku nie sú zdravotné benefity vegetariánskej výživy také výrazné ako u dospelých. Vegetariánske detí bývajú štíhlejšie ako nevegetariánske a menej ohrozené rizikom detskej obezity. Predpokladá sa, že neskorší nástup menarché, pozorovaný u dievčat – vegetariánok, môže znižovať riziko vzniku karcinómu prsníka v dospelosti. Za hlavný prínos vyváženej vegetariánskej výživy v detstve sa považuje osvojenie si správnych stravovacích návykov, ktoré sú základom zdravej výživy v dospelosti a prevencie chronických degeneratívnych chorôb.

Ako základ pre osvojenie si základov vyváženej stravy

Racionálne zostavená a vyvážená vegetariánska výživa predstavuje vedecky overený alternatívny spôsob stravovania, ktorý umožňuje dosiahnuť vyváženejší príjem živín a má i priaznivý vplyv na zdravie. Výskumné štúdie potvrdzujú, že pestrou a plánovito pripravovanou vegetariánskou stravou sa dá zabezpečiť adekvátne množstvo živín aj pre dieťa v období rastu a vývoja. Tento názor podporujú aj renomované organizácie ako Americká pediatrická akadémia alebo Americká dietetická asociácia.
Dievčatko s mrkvou

Rodičia, ktorí sa rozhodnú svojmu dieťaťu podávať vegetariánsku stravu, by mali mať dobré poznatky o výžive. Uprednostniť by mali podávanie lakto-ovo vegetariánskej výživy. Prax totiž ukazuje, že pri prísnych formách vegetariánstva nie je jednoduché zostaviť nutrične vyvážený jedálniček, ktorý by zabezpečil dostatočné množstvo živín, a to najmä u mladších detí.

Výživu pre dieťa je potrebné zostavovať zvlášť starostlivo a plánovito, dbať na čo najväčšiu pestrosť a sústrediť pozornosť na zaradovanie dostatočného množstva rastlinných potravín bohatých na bielkoviny, vápnik, železo, zinok, vitamíny D a B12 a n-3 mastné kyseliny. Významným zdrojom živín vo vegetariánskej výžive sú fortifikované potraviny. Najmä pri prísnejších formách vegetariánstva je potrebné aj pravidelné podávanie vitamínov a minerálov v podobe doplnkov výživy. Výživu dieťaťa je vhodné konzultovať s lekárom, asistentom výživy alebo iným odborníkom vo výžive.

Osvojenie si zásad vyváženej vegetaránskej výživy v detstve môže byť základom správnych stravovacích návykov v dospelosti. Podobné priaznivé zdravotné účinky možno docieliť aj zmiešanou stravou, obsahujúcou živočíšne i rastlinné potraviny, zostavenou podľa zásad správnej výživy.

Gima

Prekvapenie: Chutné jedlá, ktoré sú jedy!
Prekvapenie: Chutné jedlá, ktoré sú jedy!

Ovzdušie, potraviny, nápoje, lieky - to všetko nás zásobuje požehnaným množstvom škodlivín. Časť z nich telo samo vylúči, ale zvyšok sa hromadí a postupne premieňa na jedy, toxíny.

Tie síce nebolia, ale sú základom rôznych chorôb s trvalými následkami. Jednoudchšie je im predchádzať, ako ich potom liečiť. Riešenie je pritom jednoduché - týždenná detoxikácia organizmu štyrikrát v roku. Ak si okrem toho každý mesiac doprajete ešte aj jednodňovú očistu, telo sa vám odmení posilnenou imunitou, poklesom hladiny krvného cukru a tukov, cholesterolu i stresových hormónov. Zlepší sa kvalita pleti, vlasov, nechtov a pocítite prílev novej energie.

Nie sme mäsožravci
Každý biológ, aj mnohí lekári vám povedia, že človek nie je mäsožravec, či dokonca všežravec. Je bylinožravec predurčený jesť ovocie, semená, zeleninu... Akonáhle znížite prísun vlákniny na úkor iných ťažko stráviteľných potravín, trávenie sa zhorší, črevá zlenivejú, spomalí sa ich pohyb a zbytky potravín sa začnú usadzovať v ohyboch čriev, čím sa vytávarajú vydutiny.

V nich pokrm pomaličky hnije, vznikajú zápchy a následne zápaly aj iné komplikácie. Dlhodobá zápcha však nie je to najhoršie čo sa vám pri nesprávnom stravovaní a neriešeni zlého trávenia môže stať. Pomalým posunom potravy črevom sa vytvárajú toxické a rakovinotvorné látky, ktoré prenikajú do krvi a následne do ďalších orgánov. Výsledkom sú hemeroidy, obezita, kŕčové žily, choroby srdca, podžalúdkovej žľazy i rakovina.
Keď sa snažíte o očistu organizmu, nemali by ste kombinovať bielkoviny a sacharidy.

Detoxikácia nie je hladovka

V rámci nej by ste mali dodržiavať tri pravidlá:

1. Zabezpečiť organizmu dostatočný prísun vlákniny

2. Dodržiavať správny pitný režim

3. Siahnuť po špeciálnych vlákninových a bakteriálnych potravinových doplnkoch, ktoré dôsledne prečistia tenké i hrubé črevo

Zásady stravovania
Keď sa snažíte o očistu organizmu, nemali by ste kombinovať bielkoviny a sacharidy. Dosiahnete tak akurát pálenie záhy a nadúvanie. V zásade by sa malo miešať čím menej druhov potravín, aby ste uľahčili prácu tráviacemu systému. Počas jedla nie je vhodné piť, tekutiny, riedia a neutralizujú tráviace enzýmy.

Dostatočné množstvo vody si dajte radšej pred a po jedle. Samozrejmosťou by malo byť pomalé a dôsledne prežúvanie každého sústa ako aj psychická pohoda pri jedle. Keď ste nahenvaný, či vystresovaný a jete len preto, lebo je čas obeda, emócie zvýšia tvorbu žalúdočných štiav a narušia proces trávenia. Výsledkom bude "kameň" v žalúdku.

Mlieko radšej nie!
I keď sa traduje, že je nevyhnutné kvôli prísunu vápnika, ktorý je dôležitým stavebným materiálom kostí, lepšie urobíte, keď ho nahradíte napríklad semenami alebo tmavou listovou zeleninou. Naše telo totiž nemá dostatok enzýmov potrebných pre trávenie mlieka. Výsledkom je zahlienenie organizmu - pľúc, mozgu, uší, dutín, podnecuje vznik alergií aj kašľa.

Mäso nás unavuje
Napriek zaužívanej predstave, že energiu dodáva, v skutočnosti nás o ňu oberá. Organizmus totiž nedokáže zúžitkovať živočíšne bielkoviny dovtedy, kým ich nerozloží na jednouché aminokyseliny. Ide však o tak náročný proces, že po porcii vyprážaného rezňa so zemiakmi sme súci akurát do postele. Nestrávené zbytky mäsa sa potom usadzujú v črevách a poškodzujú sliznicu. S rastlinnými bielkovinami si telo poradí omnoho ľahšie.

Typy na detoxikáciu
Cesnak - táto štipľavá a aromatická potravina je idálny prostriedok očisty. Každý deň si doprajte jeden strúčik, alebo zalejte 60 g roztlačeného cesnaku 500 ml horúcej vody. Nechajte odstáť 10 hodín v uzavretej tmavej nádobe, pridajte med a užívajte jednu lyžičku 3 krát denne.

Zeleninové šťavy - kombinácia mrkvy, repy, petržlenu, či mrkvy, repy, špenátu a iných druhov zeleniny čistí krv, posilňuje ľadviny a organizmu dodajú dostatok vápnika, draslíka, sodíka a horčíka.

Tekutiny - počas týždennej kúry ich treba kombinovať so stravou bohatou na vlákninu, ale jeden deň vydržíte i o čistej vode, respektíve bylinkových čajoch a čerstvej ovocnej, či zeleninovej šťave.

Bylinky - žihľava čistí krv, čaj z nej je počas očisty mimoriadne prospešný. Medvedí cesnak odľhčí žalúdok, črevá, pečeň aj krv. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Mladé listy sa zbierajú v apríli a v máji, ale v predajni bylinkových čajov ho zoženiete celoročne. Dobrým pomocníkom je aj lopuch. 1 lyžicu mletého koreňa rozmiešajte v pohári studenej vody. Nechajte cez noc odstáť, pridajte dve šálky destilovanej vody a priveďte nápoj do varu.

Olivový olej - ak chcete vyskúšať prírodné laxatívum, večer si dajte 250 ml olivového oleja zmiešaného so šťavou z čerstvého grepu alebo dvoch citrónov. Ľahnite si a nutkanie na vyprázdnenie na seba nenechá dlho čakať.

Citrónová očista - viete si predstaviť jeden deň bez jedla a pitia niečoho iného ako citrónovej šťavy? Dá sa to a vášmu organizmu to môže iba pomôcť. Šťavu z polovice citróna ochuťte medom, po okraj pohára dolejte čistú vodu, nasekajte listy mäty a ak nemáte problémy so žlčníkom, ešte to okorente. Takýto nápoj popíjajte po dúškoch tri krát denne.

V rámci detoxikačnej kúry môže vyskúšať pôst, zeleninovo-ovocnú kúru, pitnú kúru, obilnú, ryžovú kúru alebo napríklad očistu s aloe vera. Bunky sa zregenerujú, krvotvorba sa zlepší, predíjdete závažným ochoreniam a dobijete sa potrebnou energiou. V rámci očisty organizmu, boja s jedmi a jarnou únavou však nezabúdajte ani na pravidelný pohyb.

krng

Slečny, nápojmi z Tesca sa nechudne. Odporúčam chudnúť v prvom rade pre zdravie a vtedy sa vaša postava bude meniť ideálne. Inak k tým strukovinám - skúste pravidelnosť, telo si na to zvykne a nebudete potrebovať nič, žiadna plynatosť nebude.

RNG

Co tak strukoviny, dievcata? Ked vas z nich nafukuje, mozete na to brat enzym alpha galactosidase, co pomaha stravit strukovinove a zeleninove cukry, takze mikroby v hrubom creve nedostanu tolko vyzivy na tvorenie plynov.

Gima

Ja ked priberiem dosť veša a cvičenie nepomaha, tak si kupim mlieko VANILA PROTEIN SHAKE z Tesca a je to vybavené. Na obale je napisane, že znižuje tuk a stoji 2 eura.

Textová Inzercia

Osobný rozvoj inak

Riešenie Vašich osobných problémov jednoduchým, účinným a tým najprirodzenejším spôsobom. Staňte sa sebe tým najlepším liečiteľom.

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.