"Nepríjemná" kolegyňa

Príspevok v téme: "Nepríjemná" kolegyňa
Cien80

Ahojte.. píšem lebo si už neviem poradiť a akosi nechcem ísť s týmto problémom za psychológom.. Snáď mi tu niekto bude vedieť pomôcť..

Pracujem v prosperujúcej firme, mám v tejto firme nejakú funkciu a do istého času sa mi pracovalo veľmi dobre. Bola som spokojná... až do chvíle kým k nám neprišla nová kolegyňa, ktorú som dostala na zaúčanie sa.. Veľmi dobre sme si rozumeli, všetko som jej hovorila, ako a na čo si dávať v práci pozor, čo a pred kým nehovoriť alebo pred kým byť opatrný a pod..proste také rady prežitia v zamestnaní. Zo začiatku mala pocit, že ju nikto nemá rád a začala sa mi na to aj sťažovať, že sa bojí ako ju kolektív berie a pod.. a vyťahovala zo mňa veci.. ja keďže som jej dôverovala som jej všetko hovorila..
Trošku to teraz skrátim...
Prešiel teda určitý čas a zrazu nastal obrat.. Ona teraz so všetkými vychádza dobre a proti mne začala dávať všetkých kolegov, dokonca bonzuje na mňa u vedenia..Intrigy, ohováranie, podrazy (ktorých nebolo málo) z jej strany voči mne sú na dennom poriadku a neprejde deň aby si ma nevzala do úst.. Keď spolu robíme a sme len dve tak je všetko v poriadku, bavíme sa o rôznych veciach a je ku mne normálna. Akonáhle však sme viacerí tak si vyhľadáva dôvody ako do mňa rýpať, ako ma zhodiť pred šéfom, od všetkého dáva ruky preč a všetko hádže buď na našich podriadených alebo na mňa.. Začala sa mi hrabať dokonca veľmi aj v súkromí.. ja som človek, ktorý si stráži svoje súkromie a nerozprávam v práci o rodine alebo o svojom partnerovi. Každý raz čo spolu robíme vyťahuje veci aby som zverejnila na facebook nejaké spoločné fotky, že ho chce strašne vidieť a pod.. Ja facebook-om nežijem a využívam ho iba na komunikáciu s priateľmi alebo rodinou, ktorí žijú mimo Slovenska a nemáme sa ako vidieť..
Som z nej naozaj psychicky vyčerpaná a neviem už ako sa mám voči nej obrniť.... Neviem a nerozumiem tomu, kde nastala tá zmena v jej správaní voči mne keď som jej nikdy nijako neublížila... neviem si to vysvetliť a veľmi ma to trápi, lebo pracovať za takýchto podmienok naozaj nie je príjemné..
Poraďte mi prosím čo mám robiť...ako sa k nej správať? ako jej dať najavo, aby s tým prestala?
ďakujem

Maoam

Cien80, ja nie som psycholog, takze ak chces toto rozobrat s nejakym odbornikom na typologiu osobnosti atd, preco nevyhladas psychologicku poradensku pomoc? MOzno by ti psycholog vedel dokonca velmi dobre a presne poradit, co urobit. Jestvuju aj psychologia pre pracovnu sferu (pracovni psychologovia), ti maju s mobbingom dost vela skusenosti. Ale aj klinicky psycholog by ti vedel k tomu nieco urcite povedat.
Viac ti poradit uz neviem, napisala som ti to, co by som urobila ja + osobnu skusenost, viac dat nemozem.
Mozno este napise niekto iny, kto bude vediet viac, viac hlav viac vie, viac oci viac vidi.

Cien80

Maoam, čo sa týka psychiky..zatiaľ som v pohode..dosť mi pomáha cvičenie, zumba, dobrá hudba, prechádzky a to, že to mám ako dostať zo seba von..
Ono veľa vecí by som napísala ale skôr súkromne, nie tu takto... možno by si bola aj ty múdrejšia, že aký je to typ, aké sú rozdiely medzi nami a pod... Je to na dlhé písanie...
Dosť mi pomohlo aj to, že som sa tu mohla rozpísať... že ste mi poradili :)

Maoam

Cien80 - ty si nou uz dost posadnuta ;-). Prestan ju riesit, aspon kym mas dovolenku. Prilis ju nechavas zasahovat do tvojho osobneho zivota.
Ona je vychcana, intriganska zakerna osoba - tak co od takej osoby chces akoze ocakavat?
Keby si to nebola ty, CIEN 80, ale niekto iny, s tvojou submisivnou povahou, urobila by to iste....ide o princip.

Maoam

a ak odides, zvaz podanie trestneho oznamenia za mobbing na pracovisku na jej osobu, si pravne poistena? existuje taka poistka, v takom pripade by ti preplatila poistovna pravnu pomoc

Maoam

Cien, ako radia aj ostatni, nejaky cas tomu este daj, mozno sa to da nejako este otocit, uvidis sama, zavisi od stupna jej vychcanosti a zakernosti, ak je vazne proficka, obzri sa po lepsej a inej praci, ale este by som chvilu zabojovala, byt tebou, no urcite nechod cez hranicu svojej osobnej bolesti, cize ak zacnes mat kvoli tomu vazne fyz. tazkosti ci psychicke a pod., STOP-ka, radsej odid, nema to vyznam, uz vobec nie, aby si kvoli tomu dosla k burn-out-u a pod., cize ak to naberie tak na obratkach, ze definitivne budes ty ta, ktora si to odnesie s nasledkami, je lepsie odist, ano. Zacni paralelne hladat uz teraz, aby si nestracala cas, ale skus este nejaky cas zabojovat s tym, ze mozno to klapne. Ak nie, tak to tak asi malo byt.
Ono zasa robit vo firme, kde je sef akeho mate nie je ziadna vyhra. Skor ci neskor by bol prisiel niekto ako ona, kto rozlozi kolektiv a sposobi, ze zacnu odchadzat ludia.

Ak je ale na tebe zavisla - o com si pisala, tak ju strihni - uvidis, co urobi.

Mimulus

Cien80 - Maoam ti veľmi dobre radí no v praxi máš šancu aby si vyhrala nad takým človekom asi 5% a aj to zveličujem. Nie som pesimista ale rýchlo si pohľadaj novú prácu.

Cien80

Maoam, už mám také myšlienky posledné týždne, že možno výhra bude odísť.. možno to bude brané ako moja prehra, že som to bez boja vzdala...ale niekedy je lepšie už nebojovať lebo ten boj ani nemá zmysel..keď nemáš človeka, ktorý sa postaví na tvoju stranu..
ako si písala vedela presne čo robí... najskôr pôsobila ako taká šedá myš a teraz tú šedú myš urobila zo mňa... ako tu bolo písané, niekedy som fakt ticho, blbo sa usmievam alebo sa tvárim, že ma daná téma o ktorej sa bavia baví a pritom mi to je úplne jedno a len rozmýšľam, že tí čo na ňu nadávajú dokážu tak super s ňou komunikovať..bez štipky nejakého upozornenia na jej správanie...

nechcem sa už ale opakovať....

beriem si každú vašu radu k srdcu a podľa toho sa začnem správať... nedám jej šancu na to aby ma už viac potupila.. Doteraz vždy potrebovala ona mňa.. keď má nejaký problém v práci vždy sa upiera iba na mňa...

Ja ju vlastne nijako nepotrebujem...

Maoam

Cien, tie specificke veci pis pekne do dennicka, pre pripad sudneho pojednavania, ak bude raz udana za mobbing na pracovisku...