Artroskopia kolena - mam velký strach

Príspevok v téme: Artroskopia kolena - mam velký strach
majuska_16

Prosím Vás, včera mi oznámil lekár, že musí mi urobiť artroskopiu kolena napriek tomu, že magnetická rezonancia vyšla negatívne, ale koleno ma stále bolí. Vraj že len takto mi dokáže identifikovať čo mi je, že mi "otvorí" koleno. Problém je v tom, že mam 16 rokov a musí mi to robiť v úplnej narkóze. Viete niekto, čo ma čaká? Aké to bude? Lekár mi toho vela nepovedal. Prosím naozaj o pomoc, mam z toho dosť velký strach.

pre Dasu

este ma napada, kedze som mala tie iste problemy co ty, mas v poriadku zuby?nemas niekde nejake zapalove lozisko?
aj ja som mala bolesti v kolene po opke velmi silne, a presli az s nasadenim atb...

knaja

Ziadne ohybanie, to musi odpuchnut postupne a lekari by to mali vediet. Tu u nas na 1-dnovke sami vraveli, ze to este bude boliet, ale cvicit musim. Ten lad a Wobenzym by mali pomoct, prip. zvysit na 15 tbl. Z toho ohnutia ma asi kazdy nervy a clovek sa zda beznadejny. Skus dvihat co len par cm, aby sa natiahol cely sval. Odpisujem z pokynov-cvicit prstami na nohe, clenku a napinat stehenny sval-svalova pumpa podporuje prekrvenie koncatiny, znizuje riziko tvorby krv. zrazenin v cievach a podporuje hojenie tkaniv. Ziadna manipulacia s obvazmi a krytim. Nam odporucali prip. dat sacok a prichytit gumickami, aby pri sprche sa rana nenamocila, ale ja som sa len utierala vlhkou utierkou. Chladit ladom cez latku, vyhybat sa doskokom a nedrzat nohu vo fix. postaveni ako pred operaciou. To su take zakladne pokyny. Na tychto nasich lekarov nemozem jedneho zleho slova povedat. Mala by som ist na kontrolu, len sa doliecujem.

dasa1969

Ahoj, ano picham si Fraxiparin.
Cvicim zatial to zatinanie. Dvihacky mi stale nejdu.
Koleno skrcim len do praveho uhla. Mam to krcit aj nasilu este viac? Citim tam opuch, tak neviem, ci to mam silit, ci nie. Bojim sa, ze ked pojdem o tyzden na kontrolu, tu nohu nezdvihnem. Doktor bol velmi neprijemny, co sa tohto tyka. Vobec ho netrapilo, ze ma to poriadne bolelo.
Neviem co je lepsie, ci nechat trochu zhojit, ci to rozbabrat cvicenim :(

knaja

Ahoj,
no aj ja som mala z toho nervy a obavy, ze uz to nikdy take nebude, ale ma utesovali, co tym presli. Mas trosku vaznejsiu dg ako ja, tak aj liecba bude trosicku dlhsia. Len laduj, ked je to opuchnute. Ohnut, to neohnes hned ale postupne, uvidis, toto aj mna velmi trapilo, ale kazdym dnom uz bolo lepsie, ver mi. Staci len tu spicku k sebe a nohu zdvihnut len napr 10 cm, ak sa podari aj trosku viac. Ono sa to musi riadne tym prekrvit v kolene, aby tie zily pracovali dobre a svaly pumpuju tu krv. Aj si pichas Fraxiparin? Ja som mala 10 injekcii.Kludne si daj ten lad na koleno a vtedy dvihaj. Musis to rozcvicit, lebo ak to stuhne, bude to horsie. Mna to praveze v kolene pri cviku nebolelo. Urob si 10 zdvihov a prestavka a tak pomalicky. Kludne si daj tbl od bolesti.

dasa1969

Ahoj knaja.
dakujem velmi za rady. Vcera este nebola ziadna zmena. Stale je to opuchnute, ale tak vnutorne. Nohu ohnem len do praveho uhla. Cvicim zatial len zatinanie. Dvihnut mi to vobec nejde. Ked aj chcem, strasne ma to picha vnutri kolena. Neviem, ci to mam robit aj tak. Som z toho zmatena a vycerpana. Tvrdili mi, ze po operacii ma uz nebude boliet, tak ja uz neviem preco to stale boli. Wobenzym si davam 3x10 a aj studene obklady. No s tym cvicenim neviem.. Ja som tu nohu uz mesiac setrila, takze svalstvo mi ochablo. Neviem ako to mam rozcvicit. Psychicky sa namto chystam, ale strach z bolesti je vacsi.

knaja

Daska, aka bola noc a ako ti je dnes? Boli to? Dufam, ze lepsie a stale aj ladujes koleno. Veru je to pravda, aj ja som vtedy chcela ist sama dobrovolne na operacny stol a cakat na poradie. Noha bolela, ale ako vas dve, tak az tak nie. Mna teda ani trosku nebolelo, ked mi lekar vybral dren, este aj sestricka povedala, ze som ani nezbadala, ale noha bolela aj po vybrati. Ten Wobenzym odporucam. Napis. Ja som mala nastastie "len" poskodenu chrupavku II. stupna.

222333444

Ahoj Dasa, tak tymto som si presla aj ja...Hrozne bolesti uz mesiac pred operaciou, uz som nechodila, len lezala a posedavala a cakala na artroskopiu ako na vykupenie. Ale po operacii opat bolest a opuch. Kazdy pohyb len bolest:-( "Chodila" som len s barlami, na nohu som nemohla dlho stupit. Po mesiaci som zacala chodit na rehabky ale kedze bolest neprestavala ale este sa zhorsovala vykaslala som sa na ne, ostala som doma a odpocivala. Casom to boliet prestalo, neviem ci sa to koleno muselo len dohojit...
mala som gonartrozu 3-4stupna, koleno som mala zrele uz na vymenu klbu. Vzhladom na mlady vek mi ju nerobili, len mi odstranili meniskus a zbrusili chrupavky.

knaja

Nam ladovali uz tam a treba stale, ale daj si cez uterak ci latku. Riadne sa snaz vyspat, dnes to boli este dost a oddychuj. Dobre sa vyspi. Mne sa dobre spalo a pod kolenom som tusim mala vankus. Ak ta napadne, urob este 1 ci 2x dvihacku. Spicka k sebe a tahat hore. Inac praveze ten lad hned znizuje opuch, ale pojde to postupne.

dasa1969

Dakujem za radu. O tych ladovych obkladoch mi nevraveli nic. Mam to stale zafacovane. Len ma znepokojuje ten opuch. Idem hned po gelovy lad. Zajtra sa zacnem teda trapit s cvicenim.